عمق اکتشافات را افزایش می‌دهیم
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی:

عمق اکتشافات را افزایش می‌دهیم

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، گفت: در تلاش هستیم با تغییر سیاست‌های کاری و طبق نقشه راه، عمق اکتشافات معدنی را افزایش دهیم و بتوانیم به ذخایر جدید بسیاری دست یابیم.

علیرضا شهیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: سازمان زمین‌شناسی تا کنون سه مرتبه تمام کشور را به لحاظ پدیده‌های زمین‌شناسی و معدنی اسکن کرده که این بررسی‌ها، در مقیاس‌های متفاوت 1:1000000، 1:250000 و 1:100000 انجام گرفته است. ما در سال 1383 و 1396 در سازمان زمین‌شناسی، دو اطلس پتانسیل مواد معدنی را تهیه کردیم و در اختیار کاربران قرار دادیم؛ نخستین اطلس در سال 1383 با مقیاس 1:1000000 تهیه شد. طبق اقداماتی که در دهه‌های 70 و 80 انجام شد، توانستیم در سال 1396 اطلسی دقیق‌تر و با جزئیات بیشتر با مقیاس 1:100000 را منتشر کنیم؛ می‌توان گفت که یقینا دقت اطلس تهیه شده در این سال، ده برابر بیشتر از اطلسی بود که در سال 1383 تهیه شد.

وی افزود: برای افزایش دقت و وضوح تهیه اطلس زمین‌شناسی، از سال 1383 تولید اطلاعات پایه با مقیاس 1:25000 را آغاز کردیم و تا به امروز نقشه‌های زمین‌شناسی و ژئوشیمیایی حدود 50 هزار کیلومتر مربع مساحت کشور را تهیه و توزیع کرده‌ایم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در ادامه توضیح داد: ما در امر کنسرسیوم اکتشافات 300 هزار کیلومتر مربع از سطح کشور، هیچ دخالتی نداریم اما مطمئنا این کنسرسیوم از اطلاعات پایه‌ای که سازمان زمین‌شناسی در 60 سال گذشته تهیه کرده، بی‌بهره نخواهد بود و می‌تواند از این اطلاعات استفاده کند. اگر سازمان زمین‌شناسی بتواند از موازی‌سازی با ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران جلوگیری کند، با منابع موجود می‌توان دقت کار و تهیه نقشه‌ها را افزایش داد. سازمان زمین‌شناسی با توجه به وظیفه حاکمیتی که دارد و منابعی که دولت در اختیار آن قرار می‌دهد، هیچگاه با بخش خصوصی رقابت نداشته و کار خود را به صورت مستقل پیش می‌برد.

شهیدی تصریح کرد: در حال حاضر، استراتژی خود را تغییر دادیم؛ تا سال 1383 زون‌های بیست‌گانه اول و دوم با وسعتی حدود 950 هزار کیلومتر مربع از مناطق دارای پتانسیل معدنی را شناسایی کردیم. اگر بخواهیم پیشرفت قابل توجهی در زمینه اکتشاف داشته باشیم، باید بحث‌های شناسایی و پی‌جویی را کنار بگذاریم و وارد حلقه‌های بعدی اکتشافی شویم. برای گسترش اکتشافات مواد معدنی، بخش خصوصی باید در اکتشاف عمومی و تفضیلی وارد شود. در واقع، در این صورت طبق نقشه راه، سازمان زمین‌شناسی دیگر وارد مباحث اکتشافی نمی‌شود و بر اساس وظایف تعریف شده خود، مناطق شناسایی شده دارای پتانسیل مواد معدنی را به معدن تبدیل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات سازمان این بوده که بازه زمانی تبدیل اندیس‌های معدنی به معدن بسیار طولانی است؛ مدت زمان استاندارد جهانی این تبدیل، 6 تا 10 سال تعریف شده و متاسفانه این بازه در ایران زیاد است. معدن گل‌گهر سیرجان به عنوان بهترین نمونه داخلی با کم‌ترین زمان تبدیل، حدود 20 تا 25 سال به طول انجامید. این مدت زمان در معدن زرشوران، 160 سال بوده، در چادرملو نیز چند سال است که فاز شناسایی و اکتشافات اولیه انجام شده اما برای اتمام کار به زمان زیادی نیاز دارد. همچنین زمان تبدیل از فاز شناسایی تا مرحله بهره‌برداری معدن مهدی‌آباد، 55 سال و مس سرچشمه 84 سال بوده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی در پایان عنوان کرد: سازمان زمین‌شناسی برای کاهش زمان تبدیل و ریسک اکتشاف، از لایه اطلاعاتی ژئوفیزیک هوایی استفاده می‌کند؛ به این ترتیب، طبق برنامه باید دو میلیون و 750 هزار کیلومتر خطی، ژئوفیزیک خطی انجام دهیم که تا کنون 640 هزار کیلومتر خطی آن، معادل 22 درصد را به فاز عملیاتی رسانده‌ایم. برنامه دیگری که سازمان به آن جامع عمل پوشانده، عملیاتی کردن اکتشاف از سطح به عمق است. طبق آمارهای موجود، میزان قابل توجهی از معادن بزرگ دنیا در عمق 100 تا 200 متری قرار دارند؛ در صورتی که عمق اکتشاف معادن ایران 0.5 متر است و ما در تلاش هستیم با تغییر سیاست کاری، میزان عمق اکتشافی را افزایش دهیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
35 هزار کیلومتر اکتشافات ژئوفیزیک هوایی/ 120 هزار کیلومتر مربع اکتشافات عمومی در سال 98
واگذاری 55 هزارکیلومتر مربع اطلاعات پایه زمین‌شناسی به بخش خصوصی
برای احداث جاده‌های دسترسی به معادن آمادگی داریم
در حق حوزه معدن ظلم نکنیم
بیش از هزار معدن کوچک مقیاس رصد شده است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: