موانع دولتی باعث کاهش فروش صادراتی شد
مدیرعامل شرکت گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم:

موانع دولتی باعث کاهش فروش صادراتی شد

مدیرعامل شرکت گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم گفت: در شرایط تحریمی، علاوه بر اینکه شرکت‌های خارجی برای ارتباط تجاری با ایران، از جانب آمریکا تحت فشار هستند، دولت نیز در زمینه واردات و صادرات، محدودیت‌های متعددی را برای تولیدکنندگان در نظر گرفته است.

حسنعلی رضایی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: در سال جاری، با 70 درصد ظرفیت اسمی کارخانه فعالیت می‌کنیم؛ چراکه بر سر راه واردات مواد اولیه و صادرات محصول، موانع زیادی وجود دارد که توسعه و افزایش ظرفیت تولید را سخت می‌کند. زمانی شرکتی می‌تواند به نرخ بهره‌وری مطلوب برسد که میزان تولید آن برابر با ظرفیت اسمی کارخانه باشد؛ به طور قطع، هنگامی که یک کارخانه‌ با حداکثر ظرفیت تولید فعالیت می‌کند، قیمت تمام شده و میزان هزینه تولید محصول نهایی کاهش می‌یابد و در نتیجه، شرکت سود بیشتری به دست می‌آورد.

بازارهای جهانی را از دست داده‌ایم

مدیرعامل شرکت گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم در مورد صادرات محصولات تولید شده این کارخانه، بیان کرد: در سال 1397 به کشور عراق صادرات داشتیم و برمبنای بخشنامه‌ای که دولت در اردیبهشت ماه سال 1397 تصویب کرد، تجارت میان ایران و عراق، با واحد پولی ریال را بلامانع اعلام کرد اما در مرداد ماه همان سال، این بخشنامه تغییر یافت و دولت دستور داد که شرکت‌هایی که به کشور عراق صادرات دارند، باید ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما انتقال دهند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های تولیدی همچون شرکت ما، از صادرات به کشور عراق، ارزی به دست نمی‌آوردند و البته شرکت نورد آلومینیوم اسناد و مدارکی مبنی بر عدم جابه‌جایی ارز، به بانک مرکزی ارائه داد اما بدون بررسی پرونده‌ها و اسناد تحویل داده شده، به ما دستور دادند که بر اساس صادراتی که در سال 1397 داشتیم، باید حدود دو میلیون و 500 هزار یورو ارز به سامانه نیما انتقال دهیم.

رضایی مقدم اذعان کرد: شرکت ما ارزی نداشت که وارد بازار کند و دولت نیز جلوی ثبت سفارش را گرفت که به این ترتیب، امکان واردات و تامین برخی مواد اولیه اصلی و مورد نیاز شرکت از ما سلب شد. همچنین ممنوعیت‌هایی برای واردات برخی قطعات و ماشین‌آلات ایجاد کردند که اینگونه اقدامات، ادامه کار را برای ما دشوارتر ساخت.

مدیرعامل شرکت گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم تصریح کرد: صادرات و کسب درآمد ارزی در این شرایط، بسیار پرخطر است و ریسک زیادی را برای تولیدکنندگان به همراه دارد؛ با این حال، علی‌رغم آگاهی دولت به اینگونه مشکلات، همچنان اقدامی در جهت کاهش موانع صادراتی از سوی دولتمردان صورت نگرفته است و حتی در سال جاری شرایط را سخت‌تر از گذشته کرده‌اند البته این مشکل تنها مختص شرکت نورد آلومینیوم نیست بلکه تمام تولیدکنندگان و صادرکنندگان با این مشکل مواجه شده‌اند.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر این محدودیت‌ها وجود نداشت، شرکت نورد آلومینیوم می‌توانست میزان صادرات خود را همانند سال 1397 به دو هزار تن در سال برساند اما در 6 ماه اول امسال، تنها توانستیم 200 تن از محصولات خود را صادر کنیم؛ این در حالی است که در مدت زمان مشابه در سال گذشته، پنج برابر این میزان یعنی یک هزار تن صادرات داشتیم.

محدودیت‌های واردات قطعات و مواد اولیه

مدیرعامل شرکت گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم در مورد تهیه واردات دستگاه‌های مورد نیاز، بیان کرد: زمانی که شرکت‌ها نتوانند انتقال ارز داشته باشند، مسلما قادر به خرید تجهیزات مورد نیاز از کشورهای دیگر نخواهند بود. به این ترتیب، اکثر شرکت‌های تولیدکننده محصولات آلومینیومی در زمینه خرید دستگاه‌های روز دنیا، با مشکل مواجه هستند و شرکت ما نیز با همین چالش روبه‌رو است.

رضایی مقدم افزود: زمانی که امکان انتقال وجه بین شرکت‌های ایرانی و سایر شرکت‌های خارجی میسر نباشد، قطعا امکان واردات و صادرات از تولیدکنندگان گرفته می‌شود و به همین خاطر، برای تهیه مواد اولیه و مکمل‌های ضروری همچون آمیژان‌ها که برای تولید ورق لازم است، دچار مشکل هستیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در سال جاری، در زمینه تهیه منگنز و منیزیم نیز با دشواری‌ها و مشکلات عدیده‌ای مواجه شدیم؛ به گونه‌ای که علاوه بر پرداخت بهای بیشتر برای خرید این محصولات، زمان و انرژی زیادی نیز بابت واردات این مواد اولیه صرف کردیم.

مدیرعامل شرکت گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم در خصوص عدم امکان ثبت سفارش، توضیج داد: زمانی که امکان ثبت سفارش برای خرید قطعات مورد نیاز از شرکت‌های خارجی وجود نداشته باشد، در صورت بروز هرگونه مشکل در دستگاه‌ها، تعمیر یا تعویض قطعات امکان‌پذیر نیست و این امر می‌تواند باعث وقفه در کار تولید شود.

رضایی مقدم تصریح کرد: محدودیت‌های واردات مواد اولیه و تجهیزات، به فعالیت‌های توسعه‌ای شرکت نیز لطمه زده است؛ در این شرایط که برای تولید میزان مشخصی محصول با مشکل مواجه هستیم، طرح‌های توسعه‌ای به منظور گسترش فعالیت‌ها امکان‌پذیر نیست. شرکت‌های خارجی که می‌توانند تامین‌کننده ماشین‌آلات و مواد اولیه ضروری ما باشند، در شرایط تحریمی تمایلی به همکاری با ما ندارند؛ زیرا داشتن هرگونه ارتباط با شرکت‌های ایرانی عواقب متعددی را به لحاظ سیاسی برای آن‌ها به همراه خواهد داشت.

کاهش تقاضای شمش آلومینیومی

وی با اشاره به سفارشی بودن محصولات، عنوان کرد: محصولات تولید شده در کارخانه عموما بر اساس سفارش مشتری است زیرا هر محصول، آلیاژها، تمپرها و اندازه‌های متفاوتی دارد. پروسه تولید ورق در کارخانه، عموما از زمان گرفتن سفارش از مشتری تا زمان تحویل آن بین 20 تا 45 روز زمان می‌برد.

مدیرعامل شرکت گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم تقاضا برای شمش آلومینیومی را پایین دانست و مطرح کرد: در سال جاری، بورس کالا، توزیع شمش خالص آلومینیومی تولید شده شرکت ایرالکو و همچنین روند عرضه و تقاضا را سامان بخشیده است و به راحتی می‌توان شمش مورد نیاز را از این طریق خریداری کرد. در شرایطی که رکود و شرایط نامناسب اقتصادی در کشور حاکم است، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده محصولات آلومینیومی، فعالیت خود را متوقف کرده‌اند؛ به همین خاطر میزان تولید شمش بیش از مصرف است.

رضایی مقدم در پایان گفت: در حال حاضر، شرکت‌های چینی و ترکیه‌ای، 70 درصد محصولات آلومینیومی خود را به سایر کشورها صادر می‌کنند؛ تا زمانی که این فضا برای تولیدکنندگان داخلی نیز فراهم نشود، صنعت به سمت پیشرفت و جذب سرمایه نخواهد رفت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
مذاکره با چینی‌ها برای احداث کارخانه آلومینیوم در هرمزگان
رشد 8 دلاری قیمت ‌آلومینیوم طی یک هفته
خریداری بوکسیت از معادن کوچک بخش خصوصی
صادرات واحدهای کوچک و متوسط به ۱.۵ میلیارد دلار رسید
بازار تنها به 250 هزار تن شمش آلومینیومی نیاز دارد/ 25 درصد نیاز شرکت به مواد اولیه از داخل تامین می‌شود
عرضه سه هزار تن شمش آلومینیومی
آنالیز تکنیکال، رشد قیمت آلومینیوم را پیش‌بینی می‌کند
عرضه 4 هزار و 500 تن شمش آلومینیومی
جایگزینی آلومینیوم به جای مس در تولید سیم‌ و کابل‌
تولید شمش‌های آلیاژی، صرفه اقتصادی ندارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: