گل‌گهر در مسیر توسعه
محمود زیدآبادی، معاون مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی ‎گل‌گهر

گل‌گهر در مسیر توسعه

​شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر یکی از شرکت‌های موفق داخلی در عرصه محصولات سنگ آهنی است. ماهنامه «اخبار فلزات» با محمود زیدآبادی، معاون مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی ‎گل‌گهر، در راستای بررسی عملکرد مالی و طرح‌های توسعه‌ای این شرکت به گفت‌وگو نشسته است.

رشد اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از ابتدای کار این شرکت تاکنون چه روندی داشته است و آیا روند معاملات کالا و سهام شرکت در بورس از مدل خاصی تبعیت می‌کند؟

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال 1370 به ثبت رسید. ارزش روز دارایی‌های آن شرکت بالغ بر یک صد هزار میلیارد ریال بود که هم اکنون رقمی بالغ بر 75 هزار میلیارد ریال است و به این ترتیب، 750 برابر نسبت به زمان تاسیس رشد داشته است. این شرکت با احداث کارخانه‌ای با ظرفیت دو میلیون تن تولید کنسانتره از سال 1373 آغاز به فعالیت کرد. هم‌چنین از سال 1370 به بعد نیز با ایجاد پنج واحد کنسانتره‌سازی دو میلیون تنی و یک کارخانه هماتیت یک میلیون تنی، جمعاً به‌میزان 13 میلیون تن کنسانتره و دو واحد گندله‌سازی با ظرفیت سالانه 10 میلیون تن توسعه پیدا کرده است. یک خط 2 میلیون تن کنسانتره نیز در خرداد ماه سال 1396 به بهره‌برداری می‌رسد. به‌علاوه، شرکت گوهر زمین از شرکت‌های تابعه نیز، در حال بهره‌برداری از دو خط کنسانتره 2 میلیون تنی و احداث یک واحد گندله‌سازی به ظرفیت 5 میلیون تن است. علاوه بر این‌ها در حال حاضر، با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، 5/2 میلیون تن آهن اسفنجی در کارخانه‌های شرکت جهان فولاد و شرکت توسعه آهن و فولاد به بهره‌برداری رسیده است و این شرکت در حال اجرای برنامه‌های توسعه‌ای خود برای رسیدن به تولید سالانه 20 میلیون تن کنسانتره، 20 میلیون تن گندله، 5 میلیون تن آهن اسفنجی و 5 میلیون تن فولاد است که اغلب قراردادها برای رسیدن به این مهم در حال اجرایی شدن هستند. این روند با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد که باعث ارزش افزوده در محصول نهایی و جلوگیری از خام‌فروشی می‌شود، صورت می‌گیرد. در همین راستا، سرمایه‌گذاری‌های با ارزش دیگری از طرف مدیریت ارشد شرکت برنامه‌ریزی شده است که می‌توان از پروژه در دست اجرای تامین آب از طریق خلیج فارس، احداث جاده، خرید واگن و کامیون جهت حمل 20 میلیون تن محصول تولیدی و پروژه گازرسانی نام برد. همچنین برای تامین انرژی برق از طریق سرمایه‌گذاری در شرکت گهر انرژی به میزان یک بلوک 500 مگاوات اقدام شده است که از این مقدار در فاز اول به‌میزان 320 مگاوات آن به مراحل تست نهایی و بهره‌برداری دوره‌ای رسیده است. فاز دوم نیز با ظرفیت 180 مگاوات در تابستان 1396 به بهره‌برداری می‌رسد که این موارد نشان‌دهنده رشد قابل ملاحظه از سال 1370 تاکنون بوده است.

روند رشد سهام شرکت

الف) تحت تاثیر بازار سرمایه است که در کنترل کیفیت شرکت نیست؛

ب) مرتبط با قوانین متغیرهای صنعت است که این مورد هم خارج از کنترل شرکت قرار است؛

ج) عامل مدیریت است که با کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری، شیوه مناسب تامین منابع مالی، سرعت بخشیدن در  اجرای پروژه‌ها و در نهایت تولید بیشتر باعث افزایش رشد سهام می‌شود. این موارد توسط مدیریت ارشد شرکت به بهترین شیوه مدیریت شده به‌طوریکه نتیجه کارآمد آن افزایش 42 درصدی قیمت سهام در 6 ماهه دوم سال جاری بوده است.

رشد قیمت سهام شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در نیمه دوم سال جاری متاثر از چه پارامترهایی است و یک شرکت معدنی با حفظ چه عواملی می‌تواند در بورس‌های سهام و کالا از ثبات اقتصادی خوبی برخوردار شود؟ 

 1. افزایش تولید
 2. راه‌اندازی طرح‌های توسعه‌ای از جمله گندله‌سازی
 3. افزایش نرخ سنگ در بخش صادرات
 4. افزایش قیمت شمش‌های فولادی
 5. افزایش سرمایه

به‌گونه‌ای که از ابتدای مهرماه سال 1395 تاکنون 42 درصد در قیمت سهام رشد مشاهده شده است. یک شرکت در صورتی می‌تواند در بورس سهام و کالا از ثبات برخوردار باشد که:

 • اول، ثبات اقتصادی در کل کشور وجود داشته باشد
 • دوم، ثبات در قوانین مرتبط بر آن صنعت وجود داشته باشد
 • سوم، مدیریت بهینه و خوبی بر شرکت حاکم باشد

یک شرکت معدنی در ناپایداری‌های اقتصادی چگونه می‌تواند وضعیت مالی خود را در حالت پایدار نگه دارد و از گزند نوسانات مصون بماند؟

 • افزایش تولید
 • مدیریت بهینه هزینه‌ها
 • انتخاب شیوه مناسب تامین مالی
 • کاهش ریسک‌ها
 • فروش دارایی‌های راکد

 

با توجه به رویکرد توسعه‌ای گل‌گهر، این شرکت علاوه بر فروش محصولات اصلی خود، از چه روش‌های دیگری می‌تواند منابع مالی خود را تامین کند؟

 • افزایش تولید
 • کاهش هزینه‌ها
 • دریافت سود از شرکت‌های زیرمجموعه
 • انتشار اوراق مشارکت
 • افزایش سرمایه
 • فروش سهام شرکت‌های ملکی در بورس مانند سهام گل گهر، جهان فولاد، آهن و توسعه و...
 • فروش اقلام راکد
 • دریافت سود از شرکت‌های زیرمجموعه
 • دریافت وام از بانک‌ها
 • اجرای طرح توسعه از طریق فاینانس

به نظر شما استفاده از دانش فنی روز و کارآمد در کنار بهره‌مندی از تجهیزات مدرن تا چه میزان بر کاهش هزینه‌های مالی شرکت‌هایی نظیر شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تاثیرگذار است؟

بسیار زیاد؛ به این دلیل که استفاده از تکنولوژی جدید باعث کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه‌ها، مخصوصاً کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، افزایش تولید و افزایش بهره‌وری می‌شود.

از نظر جنابعالی، بهینه‌سازی نیروی انسانی و استفاده از سیستم‌های کنترل از راه دور در مراحل استخراج و معدنکاری، چه تاثیری بر رویکرد مالی یک شرکت معدنی دارد؟

 

هر شرکتی که بتواند مدیریت بهتری در حوزه منابع انسانی داشته باشد و از زنجیره ارزش نیروهای توانمند و تکنولوژی روز استفاده کند، قطعا هم بهره‌وری و افزایش تولید را خواهد داشت و هم کاهش هزینه‌ها.

 

رویکرد مدیریتی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برای افزایش حاشیه سود و موفقیت اقتصادی در راستای حرکت به سوی افق 1404 چشم‌انداز کشور چیست؟

 • مدیریت بهنیه هزینه‌ها و کاهش بهای تمام‌شده محصولات تولیدی
 • کاهش هزینه‌های مالی
 • راه‌اندازی هر چه سریع‌تر پروژه‌های موجود و شرکت‌های تابعه
 • فروش دارایی‌های راکد
 • تامین منابع مالی از طریق فروش شرکت‌های در بورس
 • تامین منابع مالی و ارزی از طریق فاینانس
 • تکمیل زنجیره ارزش شرکت با حفظ توازن از طریق فروش محصول و رسیدن به تولید و فروش با اهداف تعیین شده در بند 1 (20 میلیون تن کنسانتره، 20 میلیون تن گندله، 5 میلیون تن آهن اسفنجی، 5 میلیون تن فولاد)
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
افزایش جذابیت، نیاز بازار داخلی سنگ آهن
عضویت در خبرنامه
 • نام
 • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: