قیمت ناپایدار و افزایش موجودی مس در 2019
بررسی قیمت و موجودی جهانی مس؛

قیمت ناپایدار و افزایش موجودی مس در 2019

قیمت مس تحت تاثیر عوامل زیادی مانند اعتصاب‌ها، کاهش تولید، فروش خودرو در چین و سایر موارد در سال 2019 نوسان زیادی داشت. اما برخی تحلیلگران معتقدند که کمبود عرضه مس در سال‌های آینده تشدید خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، با وجود چشم‌انداز بلندمدت مثبت فلز سرخ، قیمت آن در سال جاری تحت تاثیر عوامل منفی بوده است. با توجه به اعتصاب در معدن Chuquicamata شرکت کودلکو، سیل در شیلی، اعمال محدودیت در واحدهای ذوب شیلی و کاهش تولید برنامه‌ریزی‌ نشده در آفریقا و اروپا، عرضه مس با وقفه‌های زیادی مواجه شد. محدودیت‌های سمت عرضه در پرو، شیلی و زامبیا هنوز مشاهده می‌شود.

قیمت مس در سال جاری نوسان زیادی داشته است. در سه ماهه نخست سال، میانگین قیمت نقدی مس در بورس فلزات لندن 6 هزار و 211 دلار بر تن بود. گفتنی است که کاهش رشد اقتصادی چین تا حدودی با افزایش هزینه زیرساخت توسط مقامات این کشور و کاهش مالیات جبران شد و تقاضای مس را نسبتا مثبت نگه داشت. اما کاهش 10 درصدی فروش خودرو در چین در نیمه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به تقاضای فلز سرخ آسیب زد. لازم به اشاره است که طبق برآوردهای به عمل آمده، کل وزن مس مصرف شده در یک خودرو از 15 کیلوگرم برای خودروهای کوچک تا 28 کیلوگرم برای خودروهای لوکس است.

جنگ تجاری چین و آمریکا نقش زیادی در عملکرد منفی قیمت مس داشته است. قیمت مس در بورس فلزات لندن در دسامبر 2017 به اوج خود رسید و جنگ تجاری چین و آمریکا از ژانویه 2018 شروع شد و باعث روند نفی قیمت آن شد. سال 2019، با تقاضای قوی زیرساخت خارج از چین و عرضه ضعیف شروع شد. پس از آن، تقاضای خارج از چین کاهش مداوم داشته است و کاهش رقابت باعث افت قیمت شده است. این در حالی بود که عرضه مس در برهه‌هایی در سال جاری محدود شده بود. در ماه آوریل سال جاری، مشکل انسداد جاده معدن لاس‌بامباس شرکت MMG در پرو حل شد؛ تظاهرات محلی خروج کنسانتره را مختل کرده بود. این تظاهرات باعث نگرانی ذی‌نفعان در خصوص عرضه جهانی مس و نبود یک پروژه مناسب برای پاسخگویی به رشد تقاضا و جلوگیری از کمبود عرضه شد.

میانگین قیمت نقدی مس در بورس فلزات لندن در 3ماهه دوم سال 6 هزار و 121 دلار بر تن بود که در 3ماهه سوم به پنج هزار و 800 دلار بر تن کاهش داشت. پیش‌بینی میانگین قیمت برای سه ماهه پایانی سال جاری 6 هزار و 80 دلار بر تن است.

جریان موجودی

در 9 ماهه نخست سال 2019 موجودی مس بورس فلزات لندن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 116 درصدی داشت در حالی که این رشد در سه ماهه سوم 9.5 درصد بود و به 264 هزار تن رسیده بود؛ این امر مهر تاییدی بر کاهش تقاضای مصرف مس است. عوامل منفی چشم‌گیری برای مس در 3ماهه پایانی سال وجود دارد که ناشی از افزایش ارزش دلار، افزایش موجودی، تضعیف یوان، افت شاخص‌های اقتصاد کلان و ریسک‌گریزی است. برای تاثیر مشوق‌های بانک مرکزی چین در تقاضای مصرف، مدتی زمان لازم است. همچنین برخی سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که دلار در سال 2020 تضعیف می‌شود و بنابراین ممکن است خرید خود را به آن زمان موکول کنند.

از منظر جریان موجودی، بازار جهانی مس تصفیه شده از نیمه دوم سال تحت تاثیر چین شروع به انقباض کرده است، اما در بقیه نقاط جهان به طور کلی تعادل برقرار است. موجودی قابل مشاهده جهانی مس در نیمه نخست سال جاری حدود 145 هزار تن معادل 19 درصد افزایش داشت که نشان‌دهنده مازاد عرضه بازار مس تصفیه شده است. اما از آغاز نیمه دوم، موجودی مس حدود 110 هزار تن کاهش داشته است. برای سال جاری، کمبود عرضه 279 هزار تنی در بازار جهانی مس تصفیه شده پیش‌بینی می‌شود. کمبود عرضه در سال 2020 احتمالا به حدود 290 هزار تن خواهد رسید؛ این در صورتی خواهد بود که تخلیه موجودی مصرف‌کنندگان خارج از چین با کمک مشوق‌های مالی پایان یابد و رشد ساخت‌وساز در چین دوباره مثبت شود. عرضه نیز مجددا حدود یک تا دو درصد رشد خواهد داشت.

اما یک تحلیلگر دیگر معتقد است که در سال 2020 بازار مس شاهد کمبود عرضه 264 هزار تن خواهد بود زیرا رشد تولید مس تصفیه شده همچنان به دلیل کمبود دسترسی مواد اولیه محدود خواهد بود و همچنین رشد مصرف مس تصفیه شده با روند تسهیل سیاست جهانی تحریک خواهد شد. به گفته این تحلیلگر، معمولا حدود 6 تا 9 ماه فاصله زمانی بین تسهیل سیاست و بهبود وضعیت اقتصادی وجود دارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: