صادرات سنگ‌آهن عملا متوقف شده است
کارشناس بین‌المللی بازار سنگ‌آهن:

صادرات سنگ‌آهن عملا متوقف شده است

کارشناس بین‌المللی بازار سنگ‌آهن ایران، با انتقاد از وضع عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات مواد معدنی، گفت: با این کار جلوی صادرات کنسانتره و گندله را گرفتند؛ چراکه آنقدر نرخ بالا است که اصلا صادرات آن صرفی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، کیوان جعفری طهرانی، کارشناس بین‌المللی بازار سنگ‌آهن ایران با بیان اینکه قانون بد، بدتر از بی‌قانونی است، اظهار داشت: وقتی بی‌قانونی وجود داشته باشد، هر فردی هرچه بخواهد انجام می‌دهد اما قانون بد باعث می‌شود که همه از مسیر واقعی خود دور شوند. یعنی اگر قانونی درست تصویب نشود، اثرات سوئی که می‌گذارد بسیار بدتر و گسترده‌تر از نبود آن است.

وی با گلایه از اینکه در حوزه معدن قوانینی تصویب می‌شود که به‌ صورت آزمون‌ و خطا است و از تجارب دیگران هم استفاده نمی‌کنیم، عنوان کرد: غافل از این هستیم که این مهم، تاثیرات بسیار بدی می‌گذارد. به‌طور مثال به سابقه عوارض صادرات سنگ‌آهن در کشوری مثل هندوستان که از ما قدمت بیشتری در تولید و صادرات سنگ‌آهن دارد، توجه کنید؛ حدود ۱۰ سال قبل این کشور عوارض صادرات ۴۰ درصدی بر سنگ‌آهن گذاشت، در حالی‌ که هندوستان تا سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ش) حدود ۱۱۰ میلیون تن در سال، صادرات سنگ‌آهن داشت ولی در سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹ش) عوارض صادرات خود را ۴۰ درصد افزایش داد و عملا صادرات این کشور به پنج میلیون تن کاهش یافت؛ به‌طوری که خیلی از معادن آن‌ها بسته شدند. این کشور بعد از پنج سال به این نتیجه رسید که اشتباه کرده است و اعلام کردند که عیار ۵۸ به پایین، مشمول عوارض نمی‌شود.

کارشناس بین‌المللی بازار سنگ‌آهن ایران، ادامه داد: برای عوارض ۲۵ درصدی هم که از اول مهر امسال تصویب شد، مطرح کردیم دولت به‌جایی می‌رسد که متوجه می‌شود این عوارض را نباید برای همه عیارها مد نظر قرار می‌داد. متاسفانه ما قانون را اول مهر تصویب و بعد اعلام می‌کنیم که طی دو ماه پایش می‌کنیم و بر اساس نتیجه آن در آخر آذرماه تصمیم‌گیری می‌کنیم.

طهرانی تاکید کرد: اگر هر چیزی را با آزمون و خطا بررسی کنیم، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و عده زیادی در این تصمیمات فی‌البداهه ضرر می‌بینند. به‌طور مثال فردی را می‌شناسم که به میزان یک میلیون تن بار، از معادن پیش‌خرید کرده بود تا صادر کند اما وقتی شهریور اعلام کردند که عوارض ۲۵ درصد شده و مهرماه اجرایی می‌شود، این فرد ضرر می‌دهد؛ چرا که در مدت ۱۵ روز نمی‌تواند صادر کند.

وی با انتقاد از وضع عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات مواد خام معدنی، خاطرنشان کرد: با این کار جلوی صادرات کنسانتره و گندله را گرفتند چراکه آن‌قدر نرخ بالا بود که اصلا صادرات آن صرفی نداشت. اگر سنگ‌آهن هم کمابیش صادر می‌شود به این خاطر است که چاره‌ای جز این نداریم.

بر اساس گزارشی از روزنامه صمت، جعفری طهرانی در پایان اظهار کرد: ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید که لازم نیست چرخ را دوباره اختراع کنیم، چون قبلا اختراع‌ شده است.
به‌ این‌ ترتیب بد نیست وقتی قوانینی را در حوزه معدن و صادرات تصویب می‌کنیم، ببینیم کشورهایی که پیرامون ما هستند، با تصویب این قوانین به چه نتیجه‌ای رسیده‌اند تا ما نقاط ضعف آن را دوباره تکرار نکنیم. در مورد عوارض ۲۵درصدی هم دولت باید یک سری عیارهای متوسط و پایین را معاف می‌کرد و البته معتقدم در نهایت به این نتیجه هم می‌رسد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: