احتمال اضافه شدن کادمیم به لیست مواد اولیه بحرانی اتحادیه اروپا
ریسک عرضه کادمیم در اتحادیه اروپا

احتمال اضافه شدن کادمیم به لیست مواد اولیه بحرانی اتحادیه اروپا

مواد اولیه بحرانی به موادی گفته می‌شود که از نظر اقتصادی و استراتژیک برای اروپا مهم هستند و عرضه آن‌ها با ریسک مواجه است. این مواد در بخش‌های مختلفی از جمله فناوری‌های زیست‌محیطی، لوازم الکترونیکی، بهداشت و سلامت، فولادسازی، صنایع دفاعی، اکتشافات فضایی و صنایع هواپیمایی به کار می‌روند؛ مواد اولیه بحرانی برای بخش‌های کلیدی صنعت و کاربردهای آینده و همچنین عملکرد پایدار اقتصاد اروپا اهمیت دارند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، کمیسیون اروپا در اوایل سال بعد موضوع اضافه کردن کادمیم به لیست مواد اولیه بحرانی اتحادیه اروپا را بررسی خواهد کرد. هدف این اقدام، تشویق تولید و بازیافت این فلز پرکاربرد در باتری خواهد بود که می‌تواند به اقتصاد اروپا کمک کند تا از سوخت‌های فسیلی فاصله بگیرد.

به منظور تشویق تولید داخلی اروپا، لیست مواد اولیه بحرانی که عرضه محدودی در اروپا دارند، طراحی شده است. بررسی‌ها برای به‌روزرسانی این لیست، کاهش واردات باتری را در اولویت قرار خواهد داد؛ این موضوع باعث توسعه پروژه‌های پژوهش و نوآوری و ترویج مصرف بهینه و بازیافت در برنامه اقتصاد دورانی اتحادیه اروپا خواهد شد. این لیست همچنین در سیاست تشویق سرمایه‌گذاری خارجی نقش مهمی دارد.

کمیسیون اروپا هر سه سال لیست مواد اولیه بحرانی را اصلاح می‌کند و آخرین لیست در سال 2017 منتشر شد. این کمیسیون در حال تدارک نسخه جدید برای سال 2020 است. هنوز هیچ مدرک رسمی منتشر نشده است، اما پنج ماده اولیه شامل کادمیم، زیرکونیم، آرسنیک، هیدروژن و استرانسیم در دست بررسی برای اضافه شدن هستند. مقامات اتحادیه اروپا در مراحل پایانی جمع‌آوری داده و محاسبات و آماده‌سازی اطلاعات در خصوص تمام مواد اولیه محافظت شده هستند. برای این کار، از روش‌های علمی برای ارزیابی اهمیت اقتصادی و ریسک عرضه یک ماده استفاده می‌شود که از دانش جدید در خصوص منابع، تولید و تقاضا، بازارها، بازیافت و جایگزینی بهره می‌برد. برای تسهیل سیاست‌گذاری، مقامات اروپا با دقت زیاد مسایل زیست‌محیطی و بهداشت و سلامت مربوط به کادمیم را بررسی می‌کنند.

داده‌های دولت اتریش نشان می‌دهد که تولید کادمیم اولیه در اروپا در سال 2017 اندک بوده است، اما سخنگوی صنایع فلزی غیر آهنی اتحادیه اروپا اظهار داشت که منابع کافی برای عرضه داخلی کادمیم وجود دارد. آلمان، بلغارستان و نروژ (عضو منطقه اقتصادی اروپا) به ترتیب 730 تن، 333 تن و 416 تن تولید داشتند.

همچنین تجارت داخلی این منطقه نیز قوی بوده است که نشان‌دهنده بازار رو به رشد بازیافت کادمیم در اتحادیه اروپا است که در سال 2018 به 3.7 میلیون یورو (4.1 میلیون دلار) رسید. در سال 2018 اتحادیه اروپا بالغ بر 5.4 میلیون یورو کادمیم (شامل ضایعات و قراضه) وارد کرد که این مقدار در سال 2017 حدود 3 میلیون یورو بود. بزرگ‌ترین مبدا وارداتی خارج از اتحادیه اروپا، کانادا بود که در سال 2018 حدود 2.2 میلیون یورو کادمیم به این منطقه صادر کرد. بیشترین تقاضا در سوئد بود که بالغ بر 2.2 میلیون یورو واردات داشت.

بیشتر تولیدکنندگان کادمیم در آسیا قرار دارند؛ چین با تولید هشت هزار و 200 تن در سال 2017 در جایگاه اول قرار گرفت. کره جنوبی با تولید چهار هزار و 960 تن، قزاقستان با تولید دو هزار و 690 تن و ژاپن با تولید دو هزار 142 سایر تولیدکنندگان بزرگ کادمیم بودند. همچنین کانادا، مکزیک و روسیه نیز تولید چشم‌گیری داشتند. همچنین طبق گزارش 2019 سازمان زمین‌شناسی آمریکا، کشورهای چین، کره جنوبی و ژاپن با تولید به ترتیب هشت هزار و 200 تن، پنج هزار و 600 تن و دو هزار و 100 تن نقش مهمی در تولید جهانی 26 هزار تنی کادمیم در سال 2018 داشتند؛ گفتنی است که تولید منابع اروپایی ناچیز بود.

کادمیم نقش مهمی در باتری‌های نیکل- کادمیم دارد، اما در باتری خودروهای برقی استفاده نمی‌شود و به ندرت برای ذخیره انرژی‌های تجدیدپذیر کاربرد دارد به جز مواردی که در شرایط آب‌وهوایی شدید استفاده می‌شوند. کادمیم در صنایع دفاع و آبکاری نیز کاربردهای مهمی دارد.

لازم به ذکر است که لیست فعلی مواد اولیه بحرانی شامل 20 مورد می‌شود که عبارتند از: آنتیموان، باریت‌ها، بریلیم، بورات‌ها، کبالت، زغال‌سنگ کک‌شو، فلورسپار، گالیم، ژرمانیم، عناصر نادر خاکی (سبک و سنگین)، ایندیم، منیزیت، منیزیم، گرافیت طبیعی، نیوبیم، گروه پلاتین، سنگ فسفات، فلز سیلیسیم و تنگستن.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: