باید پنج برند اصلی در صنعت لوازم خانگی ایجاد کنیم
معاون طرح و برنامه وزارت صمت:

باید پنج برند اصلی در صنعت لوازم خانگی ایجاد کنیم

معاون طرح و برنامه وزارت صمت، با بیان اینکه به دنبال ایجاد سه تا پنج برند اصلی در صنعت لوازم خانگی کشور هستیم، گفت: این صنعت بین پنج تا هفت هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش نیاز دارد و این عددی نیست که سیستم بانکی از عهده آن برنیاید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سعید زرندی در حاشیه بازدید از گروه صنعتی انتخاب (اسنوا) در خصوص روند تولید لوازم خانگی در کشور، اظهار داشت: وزارت صنعت در سال رونق تولید، برای حوزه لوازم خانگی به عنوان یکی از صنایع پیشران، برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام داده است.

وی با اشاره به سه محصول اصلی حوزه لوازم خانگی همچون یخچال، ماشین لباس‌شویی و کولر، افزود: سهم صنعت لوازم خانگی در تولید ناخالص داخلی حدود ۱.۳ درصد است. همچنین حدود ۹۰ هزار نفر در یک هزار و 250 واحد تولید لوازم خانگی کشور اشتغال دارند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: با توجه به نیاز داخلی کشور، پتانسیل خوبی در صنعت لوازم خانگی وجود دارد. صادرات این صنعت نزدیک به 140 میلیون دلار است؛ که بیشترین صادرات آن به حوزه کولر آبی اختصاص دارد. از طرفی واردات آن هم به کمتر از ۵۰ میلیون دلار می‌رسد.

زرندی نیاز به نقدینگی و سرمایه در گردش را مشکل مهم صنعت لوازم خانگی کشور عنوان کرد و افزود: طراحی محصول در برندهای مطرح لوازم خانگی انجام شده است و این صنعت قابلیت حضور در بازارهای جهانی را دارد.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم در بازارهای جهانی حضور داشته باشیم، باید برندهای قابل پذیرش در حوزه بین‌الملل را داشته باشیم؛ درواقع دیگر نمی‌توان به برندهای کوچک و خرد اکتفا کرد.

بر اساس گزارشی از ایرنا، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اضافه کرد: به همین منظور باید برندهایی را با اجتماع واحدهای کوچک‌تر ایجاد کنیم و در این راستا جلساتی برگزار کرده‌ایم تا بحث ادغام و همکاری صنایع کوچک با صنایع بزرگ شکل بگیرد.

زرندی با ابراز امیدواری، عنوان کرد: در صنعت لوازم خانگی ایران، سه تا پنج برند اصلی شکل بگیرد و مابقی نیز به عنوان همکار با آن‌ها فعالیت کنند.

وی با تاکید بر اینکه لوازم خانگی نیاز به سرمایه در گردش بالایی دارد، یادآور شد: این صنعت بین پنج تا هفت هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش نیاز دارد و این عددی نیست که سیستم بانکی از عهده آن برنیاید.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، با بیان اینکه موضوع تامین نقدینگی فرایندی دائم برای صنعت است، افزود: بر اساس آمار بانک مرکزی، سال گذشته ۲۰۸ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات پرداخت کرد، اما مشکل اصلی اینجاست که عمده تسهیلات به صورت آزاد نیست و بخشی مربوط به سال‌های قبل بوده و کمتر از ۲۰ درصد آن جدید است که به حوزه صنعت تزریق می‌شود.

زرندی با بیان اینکه با پیگیری وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، به دنبال این هستیم که با کمک بانک‌ها مجموعه‌های ویژه حمایتی را ایجاد کنیم، اشاره کرد: به همین منظور جلسه‌ای با معاون اول رئیس‌جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی برگزار و وعده داده شد تا 100 هزار میلیارد تومان به صورت سرمایه درگردش و بخشی را به‌صورت سرمایه ثابت برای حوزه صنعت لحاظ کنند؛ البته تاکنون این بسته اجرایی، ابلاغ نشده است.

وی تصریح کرد: دو صنعت نساجی و لوازم خانگی، اثر بالایی در زنجیره تولید دارند؛ چرا که علاوه بر ارزش‌افزوده بالا، اثر جدی در حوزه صادرات و کاهش واردات دارند.

زرندی با اشاره به خطر بزرگ واردات پیش روی صنعت لوازم خانگی، خاطرنشان کرد: افزایش نرخ ارز موجب شده تا واردات برخی محصولات در کشور به‌صرفه نباشد، همچنین حضور صنایع وارداتی که در کشور فعال شده همچنان سبب واردات قاچاق میزان می‌شود و هنوز نگرانی‌هایی وجود دارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
اجازه ندهیم لوازم خانگی قاچاق وارد بازار شود
تولید تلویزیون از مرز یک میلیون دستگاه گذشت
افزایش قیمت لوازم خانگی قاچاق/ لوازم خانگی ایرانی گران نشده است
توزیع قطره‌چکانی لوازم خانگی صحت ندارد
افزایش تولید لوازم خانگی در ایران
تولید لوازم خانگی فراتر از پیش‌بینی ما بود
قیمت بنزین تاثیری بر قیمت لوازم خانگی نمی‌گذارد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: