بزرگ‌ترین کارخانه شمش آلومینیوم ایران در آستانه افتتاح/ یک میلیارد و 160 میلیون دلار طرح امسال افتتاح شده است
رئیس هیئت عامل ایمیدرو:

بزرگ‌ترین کارخانه شمش آلومینیوم ایران در آستانه افتتاح/ یک میلیارد و 160 میلیون دلار طرح امسال افتتاح شده است

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در مراسم امضای توافق‌نامه ساخت کارخانه آلومینا از نفلین سینیت، گفت: به زودی کارخانه آلومینیوم جنوب، به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولید شمش آلومینیوم ایران، افتتاح می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، غریب‌پور این خبر را در جریان سفر رییس جمهوری به استان آذربایجان شرقی و در مراسم امضا و تبادل توافق‌نامه اجرای واحد ۷۰ هزار تنی تولید آلومینا از ماده معدنی نفلین سینیت اعلام کرد. این مراسم به صورت ویدئو کنفرانس و ارتباط زنده با رئیس جمهور انجام شد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در این مراسم که رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت و همچنین مسوولان استانی و محلی حضور داشتند، تاکید کرد: این پروژه در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت صنعت معدن و تجارت و با سرمایه‌گذاری مستقیم ایمیدرو و همکاری قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) به اجرا در می‌آید.

غریب‌پور در این مراسم با اشاره به پیشینه طرح فوق، اظهار داشت: این پروژه از سال ۱۳۸۴ در انتظار شروع عملیات اجرایی بوده و بعد از قریب به ۱۴ سال و به دنبال تغییرات متعدد مدیریتی، تکنولوژیکی، اجرایی و تصمیمات متعدد، در نهایت روز گذشته نهایی شد.

وی ادامه داد: اکنون شروعی بر اجرایی شدن فاز نخست پروژه برای ایجاد ظرفیت تولید ۷۰ هزار تن پودر آلومینا از ماده معدنی نفلین در شهرستان سراب است.

زیرساخت‌ها آماده است

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با یادآوری اینکه زیرساخت‌های این طرح نیز آماده است، گفت: خوشبختانه وزیر صنعت، معدن و تجارت از همان روزهای نخست وزارت، بر تعیین تکلیف این پروژه تاکید داشت.

غریب‌پور ادامه داد: سال گذشته یک شرکت ایرانی وارد پروسه انجام کار شد اما پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا و اختلال در فاینانس بین‌المللی، مجبور به عقب‌نشینی از اجرای طرح شد.

وی افزود: امسال توانستیم با قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) به توافق‌نامه همکاری برسیم هرچند پیش‌تر در سال ۹۲ نیز موافقت‌های با قرارگاه امضا شده بود اما اجرایی نشد و اکنون پس از ۶ سال این قرارگاه در کنار ایمیدرو قرار گرفت تا با امضای این موافقت‌نامه وارد فاز اجرا شود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو به رقم سرمایه‌گذاری طرح اشاره و تصریح کرد: این طرح با ۱۳۷ میلیون یورو توسط ایمیدرو تامین مالی می‌شود.

غریب‌پور با بیان برنامه ایمیدرو برای راه‌اندازی طرح‌ها در سال جاری، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق ایمیدرو به عنوان بازوی اجرایی خود، امسال تعهد افتتاح ۳.۵ میلیارد دلار پروژه را به رئیس جمهور داده است.

ارزش راه‌اندازی طرح‌ها

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار پروژه در بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح شده است که از این رقم ۱۳۰ میلیون دلار در آلومینای جاجرم، حدود ۶۰۰ میلیون دلار در کرمان، حدود ۲۰۰ میلیون دلار در یزد سرمایه‌گذاری شده است.

بر اساس گزارشی از ایمیدرو، رئیس هیئت عامل ایمیدرو ادامه داد: به زودی نیز پروژه آلومینیوم جنوب (سالکو) به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولید شمش آلومینیوم ایران و همچنین خط انتقال آب از خلیج فارس به استان کرمان به بهره‌برداری خواهد رسید، از این رو وعده‌ای که برای راه‌اندازی طرح‌ها به رئیس جمهور داده شده با تلاش همکاران جامه عمل پوشیده است و تا پایان سال شاهد افتتاح سایر پروژه‌های بزرگ معدنی خواهیم بود.

غریب‌پور عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: پروژه‌های ناتمام بخش معدن و صنایع معدنی کشور یکی پس از دیگری تعیین تکلیف می‌شود، امروز شاهد نهایی شدن اجرای یکی از تاریخی‌ترین پروژه‌های معدنی کشور هستیم.

وی همچنین گفت: در حال حاضر منابع بین‌المللی در اختیار نداریم اما با استفاده از منابع داخلی، طرح‌ها را راه‌اندازی می‌کنیم.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو از برنامه‌ریزی برای قطع وابستگی کشور به واردات شمش آلومینیوم سخن گفت و اظهار داشت: با افتتاح این پروژه، ۷۰ هزار تن پودر آلومینا به عنوان ماده اولیه تولید شمش آلومینیوم، وارد چرخه می‌شود.

غریب‌پور یادآور شد: در جاجرم نیز ظرفیت ۲۰۰ هزار تنی آلومینا در حال تولید است و طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، قرار است تا افق 1404 با تولید ۱.۵ میلیون تن شمش آلومینیوم نیاز کشور به واردات این محصول را برطرف کنیم.

وی تاکید کرد: برای تولید این میزان شمش نیاز به ۳.۵ میلیون تن پودر آلومینا داریم که در حال حاضر ۱۰ درصد منابع تامین شده و ما راه طولانی تا تحقق هدف نهایی پیش رو داریم.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در پایان گفت: ایران دومین کشور دنیا است که وارد برنامه‌ریزی تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن آلومینا از نفلین شده که با راه‌اندازی فاز اول این طرح، گام نخست این مهم برداشته شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صادرات و واردات با چالش‌های متعددی مواجه است/ کاهش تقاضا برای محصولات آلومینیومی
آغازکننده تولید باس‌داکت در کشور هستیم
تنها تولیدکننده سیم‌های DROPPER و MESSENGER هستیم
رشد 37 دلاری قیمت ‌آلومینیوم طی یک هفته
میزان تولیدات شرکت ایرالکو در آبان ماه افزایش یافت
146 میلیون دلار آلومینیوم از استان مرکزی صادر شد
انتخاب برند برتر آلومینیوم، در راستای ارتقای صنعت کشور
عرضه هفت هزار تنی محصولات آلومینیوم
رشد 35 دلاری قیمت ‌آلومینیوم طی یک هفته
اختلال در حمل و نقل آلومینیوم با اعتصاب راه‌آهن کانادا
مذاکره با چینی‌ها برای احداث کارخانه آلومینیوم در هرمزگان
رشد 8 دلاری قیمت ‌آلومینیوم طی یک هفته
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: