از تکمیل طرح شهید خرازی (نورد گرم 2) با قدرت حمایت خواهیم کرد
معاون طرح و برنامه وزارت صمت:

از تکمیل طرح شهید خرازی (نورد گرم 2) با قدرت حمایت خواهیم کرد

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه در جلسه‌ای همایش‌گونه با حضور مدیرعامل، معاونان و مدیران این شرکت گفت: بدون‌ شک شرکت فولاد مبارکه با نقش‌آفرینی موثر در حوزۀ صنعت فولاد کشور و منطقه مایه افتخار جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از فولاد مبارکه: سعید زرندی اظهار داشت: این‌که فولاد مبارکه 50 درصد فولاد کشور را تولید می‌کند، بسیار ارزشمند است، اما با توجه‌ به توانمندی‌های این شرکت، به‌یقین ظرفیت و بار دانشی و کاری مدیران و کارکنان این شرکت بیشتر از این است.

وی در ادامه با بیان این‌که در حوزه تولید ورق و محصولات تخت همواره نیاز کشور از عرضه آن بیشتر بوده است، گفت: فولاد مبارکه می‌تواند جهش تکنولوژیکی و صنعتی کشور را رقم بزند و امیدواریم این امر با احداث خط نورد گرم شماره 2 و اقدامات این شرکت در حوزه بومی‌سازی تکنولوژی میسر شود. این شرکت می‌تواند نیاز کشور به انواع ورق‌های فولادی را تامین کند. معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز از این طرح با قدرت حمایت خواهد کرد.

او ضمن استقبال از ایده طرح تهاتر محصولات این خط با شرکت سازنده طرف قرارداد خارجی که قرار است خط نورد گرم 2 این شرکت را احداث کند، گفت: در شرایط اقتصادی فعلی کشور، چنین ایده‌هایی بسیار ارزشمند است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: نباید در حوزه تکنولوژی فاصله زیادی از سایر کشورهای جهان داشته باشیم. در حوزه نانو تا حدودی به‌موقع دست‌به‌کار شدیم و جزو 10 کشور برتر دنیا هستیم، اما در حوزه انقلاب صنعتی چهارم، باید تلاش کنیم که به‌روز باشیم.

وی با تشریح انچه در جریان انقلاب صنعتی نسل چهارم برای دنیا رخ خواهد داد، خاطرنشان کرد: در انقلاب صنعتی نسل چهارم، موارد قبلی و البته کامل‌ترشده ان‌ها در کنار هم قرار خواهد گرفت و انقلاب سایبرفیزیکال را شکل خواهد داد. در این انقلاب هوش مصنوعی جایگزین انسان‌ها خواهد شد، تا جایی‌ که پیش‌بینی می‌شود در سال 2027 لازم است قوانین حاکم بر رفتار ربات‌ها تنظیم شود و از سال 2030 نیز موضوع نقش‌افرینی ربات‌ها و انسان‌ها مطرح خواهد بود.

زرندی با بیان این‌که در انقلاب صنعتی نسل چهارم، بیش از هشت تکنولوژی با هم کار می‌کنند، گفت: بنابراین ساختار شرکت‌ها نیز بر اساس هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و تحلیل داده‌های این حوزه و واقعیت مجازی استوار خواهد بود و شرکت‌ها باید خود را در این زمینه توانمند کنند.

وی با تاکید بر این‌که شرکت فولاد مبارکه همواره در همه حوزه‌ها پیشگام بوده و از ظرفیت‌های زیادی برخوردار است گفت: مشاهدات چندین ساله ما از شرکت‌های کشور، به‌ویژه در حوزه معدن و صنایع معدنی، نشان می‌دهد که این شرکت می‌تواند در این زمینه با سایر کشورهای جهان همگام شود.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به این‌که فضای تحقیقات و نواوری شرکت‌های بزرگ باید کاملا متفاوت و بزرگ شود گفت: امروز مرز تحقیق در جهان برداشته شده و شرکت‌ها باید در حوزه‌های نوآورانه سرمایه‌گذاری کنند، همچنان‌که شرکت گوگل با خرید واتس‌اپ و...، نه‌تنها حوزهIT  خود را تقویت کرد، بلکه درآمدزایی بسیار مناسبی نیز فراهم ساخت. به خاطر داشته باشیم حوزه نوآوری، آورده مالی زیادی برای شرکت‌ها به همراه دارد و می‌تواند شرکت را همچنان سودده و پرانرژی در بازار رقابت نگه دارد.
وی گفت: سال اینده صنعت فولاد کشور باید در حوزه انقلاب صنعتی نسل چهارم برنامه منسجمی برای نوآوری داشته باشد و این مهم مسئولیت گروه فولاد مبارکه را سنگین‌تر خواهد کرد، چراکه وزارت صمت باید الگویی مانند فولاد مبارکه توسعه‌یافته در حوزه نواوری داشته باشد تا آن را الگوی سایر شرکت‌ها قرار دهد و توصیه لازم را به آن‌ها ارائه دهد.

زرندی اظهار داشت: فولاد مبارکه در حال حاضر جزو بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی کشور است و باید در حوزه کمک به توسعه صنعتی کشور و ایجاد ارزش افزوده بیشتر، بیش‌ از پیش نقش‌آفرینی کند. به خاطر داشته باشیم که با وجود زیاد شدن تعداد واحدهای صنعتی کشور، متاسفانه از لحاظ ارزش‌افزوده روند روبه‌رشدی نداشته‌ایم. خوشبختانه نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه می‌تواند در ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر نقش ارزشمندی داشته باشد. فراموش نکنیم که تولید تختال و صادرات آن دیگر ارزش‌افزوده زیادی ندارد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به این‌که ساختار فولاد مبارکه از لحاظ مهندسی از ابتدا بسیار خوب بنا نهاده شده و تاکنون هم حفظ شده است، ادامه داد: در حال حاضر فولاد مبارکه از شرکت‌های مرتب کشور است و می‌تواند نگاه جدیدی در کشور تزریق کند.

در ادامه این جلسه مدیرعامل فولاد مبارکه نیز ضمن خیرمقدم به معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تامین نیاز صنایع پایین‌دست کشـور به ورق‌های فولادی از مهم‌ترین اولویت‌های شرکت فولاد بوده و هست. این شرکت با همین رویکرد همواره تلاش کرده است شرایطی فراهم کند که کشور در شرایط تحریم از حیث نیاز به ورق دچار مشکل نشود.

مهندس عظیمیان با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات اخیر فولاد مبارکه برای اجرای طرح تکمیل شهید خرازی (احداث نورد گرم شماره 2) گفت: این شرکت به یاری خداوند و با حمایت و همیاری مسئولان در نظر دارد این پروژه 4.2 میلیون تنی که از سال‌ها پیش معطل‌ مانده و از نیازهای ضروری صنعت کشور در حوزه فولاد است را اجرا کند.

وی گفت: با تلاش و ابتکار کارکنان خلاق شرکت، حدود 25 سال است که نورد گرم شماره یک فولاد مبارکه با 4.2 میلیون تن در سال و عملکرد بیش از پنج میلیون تن (بیش از ظرفیت استاندارد) بدون وقفه در حال کار است و در این شرایط که کشور نیاز روزافزون به انواع محصولات خاص دارد، نورد گرم شماره 2 می‌تواند نقش ارزشمندی در حوزه تولید محصولات تخت فولادی کشور ایفا کند.

 مهندس عظیمیان با اشاره به این‌که فشار بیش‌ از حد به نورد گرم فعلی می‌تواند موجب فرسودگی پیش از موعد تجهیزات و همچنین تهدیدی برای صنایع پایین‌دست باشد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر فولاد مبارکه برای تامین حداکثری بازار داخل با سرعت زیاد فقط می‌تواند بخشی از ورق موردنیاز و گریدهای محدودی را تولید کند. این در حالی است که با احداث و راه‌اندازی نورد گرم شماره 2 نه‌تنها افزایش ظرفیت ‌بیشتری خواهیم داشت، بلکه توان کشور در تولید محصولات خاص و وارداتی به‌شدت افزایش خواهد یافت.

او در ادامه تصریح کرد: احداث این خط از ان جهت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که کشور ما تولید 55 میلیون تن فولاد را تا افق 1404 در دستور خود قرار داده است، این در حالی است که هم‌اکنون نیز بخش قابل‌توجهی از تختال‌های فولادسازان کشور به‌صورت خام فروخته می‌شود و ضرورت دارد ظرفیت نورد کشور افزایش یابد.

وی اجرا شدن این طرح را منوط به همت و حمایت دولت‌‌مردان کشور دانست و گفت: بنابر تحقیقات و حسابرسی‌های انجام‌شده اجرای این طرح بههشت  هزار میلیارد تومان و600  میلیون یورو ارز نیاز دارد. بااین‌حال شرکت فولاد مبارکه با درک صحیح از این‌که دولت محترم در شرایط فعلی امکان اختصاص فاینانس‌های بیرونی و تسهیلات داخلی به این طرح را ندارد، مصمم است تا با اتکا به منابع داخلی خود، این پروژه ملی را اجرا کند.

این گزارش حاکی است در این جلسه، همچنین اکبر گلبو مدیر سیستم‌ها و فناوری اطلاعات فولاد مبارکه گفت: در انقلاب‌های صنعتی پیشین شاهد پیدایش مکانیزاسیون و موتور بخار، تولید انبوه خطوط تولید و مهار الکتریسته، اتوماسیون و ورود کامپیوتر بودیم و در نسل چهارم نیز شاهد ورود به هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بزرگ داده‌ها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: کارخانه هوشمند حداقل به چهار عنصر نیاز دارد: عنصر اول مرتبط به یکپارچه‌سازی ماشین با ماشین (M2M) است؛ عنصر دوم مربوط به دانش حوزه مربوطه است؛ عنصر سوم مرتبط به هوشمندی تجاری در بخش‌های بیرونی و داخلی کارخانه‌هاست؛ و عنصر چهارم نیز به تقاضای بازار برمی‌گردد.

گلبو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات فولاد مبارکه در این حوزه گفت: از سال گذشته در فولاد مبارکه مطالعاتی در حوزه کلان‌روندها انجام شد که بخش کوچکی از آن کلان‌روندها را حوزه تکنولوژی تشکیل می‌داد و این موضوع در پنج حوزه دیجیتال‌سازی و اتوماسیون، زیرساخت‌های مالی، مراقبت‌های بهداشتی پیشرفته و امنیت سایبری مورد بررسی قرار گرفت.

وی برنامه‌های در دست اجرای فولاد مبارکه در این حوزه را به شرح ذیل برشمرد:

 1. همکاری با دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی کشور به‌منظور تدوین نقشه راه هوشمند سازی کسب‌وکار؛
 2. تدوین نقشهراه هوشمندسازی؛
 3. مهندسی نیازمندی‌ها در حوزه مدیریت دارایی‌های فیزیکی با رویکرد هوشمندسازی؛
 4. انتخاب و تدوین مدل مرجع حاکمیت داده (Data Governance) و نقشه راه پیاده‌سازی آن؛
 5. انتخاب و تدوین مدل مرجع حاکمیت سرویس (Service Governance) و نقشه راه پیاده‌سازی آن.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  
مطالب مرتبط
احداث نورد گرم شماره دو فولاد مبارکه یک «باید» است
حمایت از احداث نورد گرم شماره دو فولاد مبارکه
تبانی در کار نیست
نسوزهای نانویی ایران در ابتدای شاهراه تجاری‌سازی
تعمیر و راه‌اندازی واگن‌برگردان شماره یک فولاد مبارکه
انجام موفقیت‌آمیز تعمیرات واحد گندله‌سازی
چالش‌های تامین پایدار سنگ‌آهن و راهکارهای آن
میزان تولید شمش فولادی به مرز ۱۲ میلیون تن رسید
عضویت در خبرنامه
 • نام
 • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: