نوسازی ساختار نسوز کوره گندله‌سازی بدون حضور کارشناسان خارجی
در شرکت فولاد مبارکه رخ داد؛

نوسازی ساختار نسوز کوره گندله‌سازی بدون حضور کارشناسان خارجی

رئیس واحد نسوز سایر نواحی گفت: کارشناسان تعمیرات نسوز شرکت فولاد مبارکه با همکاری بخش‌های تولید و تعمیرات واحد گندله‌سازی و شرکت‌های داخلی توانستند ساختار نسوز کوره گندله‌سازی را که 25 سال از عمر بهره‌برداری آن می‌گذشت، نوسازی کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از فولاد مبارکه، محسن زمانی با تاکید بر اهمیت تداوم تولید در شرکت و کشور گفت: با توجه به این‌که این کوره 25 سال بدون وقفه در مدار تولید قرار داشت، ساختار نسوزهای کوره مذکور در برخی نقاط حساس از جمله نسوزهای سقف و دیواره فایرینگ میب اید نیاز به تعمیر اساسی داشت.

وی با بیان این‌که قبل از سال 1396 شرکت‌های خارجی برای انجام این تعمیرات بزرگ، توقف بلندمدت سه‌ماهه را پیش‌بینی کرده بودند، گفت: از آنجا که شرکت فولاد مبارکه تامین بخش عمده‌ای از نیاز بازار داخلی را بر عهده داشته و دارد، اعمال چنین توقفی با صرف این میزان وقت عملا غیرممکن بود، مرکز نسوز و تولید و تعمیرات واحد گندله‌سازی از ابتدای سال 96 بدون حضور مشاوران خارجی جلسات مشترک و متعددی برای برنامه‌ریزی و آماده‌سازی برگزار کردند، تا در نهایت با ایجاد کارگروه‌های مختلف واحدهای نسوز و گندله‌سازی و ایده گرفتن از نفرات اجرایی و متخصصان، راهکارهای عملیاتی کاهش زمان تعمیرات استخراج شد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

1-نصب دو عدد شوت تخلیۀ ضایعات برای انتقال ضایعات نسوز؛

2-استفاده از سیستم مکانیزه و حذف نیروی انسانی برای تخلیه و انتقال ضایعات نسوز با ساخت و نصب نوار نقاله؛

3-ساخت ایستگاه پلت‌فرم مواد نسوز توسط واحد گندله‌سازی؛

4- ایجاد و ازدیاد مسیرهای ورودی و خروجی در قسمت‌های مختلف کوره برای دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر در انتقال متریال و تردد نفرات اجرایی؛

5-هماهنگی و برنامه‌ریزی دقیق برای جلوگیری از تداخل کاری تیم‌های اجرایی مختلف با محوریت واحد گندله‌سازی و واحدهای تعمیراتی دیگر.

رئیس نسوز سایر نواحی تصریح کرد: تصمیم نهایی برای تعویض ساختار نسوز این کوره طی چندین بخش در تعمیرات‌های برنامه‌ریزی‌شده بدون اضافه کردن زمان بیشتر از نقاط قوت این طرح بود.

 وی با تاکید بر این‌که این کار با هماهنگی‌ها و آماده‌سازی و همچنین تعامل واحد نسوز سایر نواحی با بخش تولید و تعمیرات واحد گندله‌سازی و مشارکت پیمانکار نسوز شرکت برق‌آرا انجام شد، گفت: در تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده 14 روزه واحد گندله‌سازی بخش‌های موردنظر به مدت هشت روز در اختیار تیم نسوز قرارداده شد که خوشبختانه این کار مهم که طبق برآوردهای اولیه باید در یک شات دان 20 روزه انجام می‌شد، در 6 روز با موفقیت به پایان رسید.

زمانی خاطرنشان کرد: علاوه‌بر این در این فرایند نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است، روند منطقی گراف سرد کردن و گرم کردن کوره در مدت‌زمان 56 ساعت بود که به پیشنهاد واحد نسوز سایر نواحی به‌خوبی توسط واحد تولید گندله‌سازی اجرا شد و در این فرایند از وارد آمدن کوچک‌ترین شوک حرارتی و آسیب به تجهیزات جلوگیری شد و کار راه‌اندازی با موفقیت به پایان رسید.

وی در ادامه افزود: از دیگر نقاط قوت این فعالیت می‌توان به انجام کلیه فعالیت‌ها در شرایط کاملا ایمن و به دور از هرگونه حادثه، بومی‌سازی مواد نسوز و تست موفقیت‌آمیز جرم پلاستیک، آجرهای برنر پورت با تنوع کیفیت و همچنین اضافه شدن چند شرکت تولیدی و خارج شدن از وضعیت تک‌شرکتی و استفاده از بلوک پیش‌ساخته طرح جدید جایگزین واتر ژاکت‌ها (لینتل خشک) نام برد که همه این موارد نهایتا منجر به کاهش هزینه‌ها شده است.

محسن زمانی با تأکید براین که دستیابی به این مهم از طریق به‌کارگیری تجربه و دانش فنی نهادینه‌شده در واحد مرکز نسوز و واحد گندله‌سازی میسر شد، در همین راستا از مدیریت و کارکنان ناحیه آهن‌سازی، تولید و تعمیرات واحد گندله‌سازی، مرکز تعمیرات نسوز و همچنین از شرکت فنی و مهندسی برق‌آرا در پروژۀ تعمیرات نسوز و پیمانکاران تعمیراتی تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تلاش ما در جهت تکیه به توان داخلی و کاهش ارزبری است
تبانی در کار نیست
نسوزهای نانویی ایران در ابتدای شاهراه تجاری‌سازی
تعمیر و راه‌اندازی واگن‌برگردان شماره یک فولاد مبارکه
انجام موفقیت‌آمیز تعمیرات واحد گندله‌سازی
چالش‌های تامین پایدار سنگ‌آهن و راهکارهای آن
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: