توسعه بازار ورق سرد، آرمانی دست‌یافتنی

توسعه بازار ورق سرد، آرمانی دست‌یافتنی

ورق‌های گرم فولادی در فرآیند نورد سرد، تبدیل به ورق سرد می‌شوند و این محصول در صنایع بسیار متنوعی به کار می‌رود. بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان ورق سرد، صنایع خودروسازی، لوازم خانگی و ساختمان‌سازی هستند. ضمن اینکه ورق سرد در تولید سایر محصولات تخت مانند ورق رنگی، ورق گالوانیزه و ورق قلع‌اندود مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، تنوع مصرف‌کنندگان ورق سرد بسیار بالا است و این محصول در ساخت بسیاری از قطعات و تجهیزات نیز کاربرد دارد.

طی یکی دو سال گذشته به دلیل افزایش نرخ ارز و به تبع آن افزایش قیمت همه محصولات فلزی مانند ورق سرد، بسیاری از مصرف‌کنندگان این محصول نتوانستند خود را با شرایط ایجاد شده وفق دهند. ازجمله آن‌ها می‌توان به صنعت خودروسازی اشاره کرد که با کاهش حدود 50 درصدی تولید و مصرف مواجه شد؛ البته در سایر بخش‌ها مانند لوازم خانگی به دلیل قطع واردات و افزایش تولید لوازم خانگی، رشد مصرف ورق سرد داخلی رخ داد که اتفاق مثبتی بود. با این حال، بخش عمده‌ای از صنایع مصرف‌کننده ورق سرد در رکود به سر می‌برند که برای تولیدکنندگان این محصول تبدیل به چالش شده است.

نکته قابل توجه در مورد بازار ورق سرد، تعداد محصولات و تنوع این حوزه بوده که علت آن، گستردگی کاربردهای این ورق‌ها در صنایع گوناگون است؛ محل مصرف ورق‌های سرد می‌تواند قطعات بسیار کوچک خودرویی یا پروفیل‌های بسیار بزرگ ساختمانی باشد. از این رو طبیعی است که تولیدکنندگان ورق سرد نتوانند به نیاز برخی از مصرف‌کنندگان پاسخ دهند و خریداران مجبور به واردات باشند. برخی گریدهای ورق که در لوازم خانگی و خودرویی به کار می‌روند، هنوز در کشور به تولید انبوه نرسیده‌اند؛ هرچند که شرکت فولاد مبارکه برای تولید تجاری آن‌ها تا پایان سال جاری در تلاش است.

تولید ورق سرد در کشور محدود به چند شرکت است که شرکت فولاد مبارکه، بزرگ‌ترین تولیدکننده و تامین‌کننده بازار آن است؛ اما شرکت هفت الماس به ‌عنوان دومین تولیدکننده این محصول، بخش عمده‌ای از ورق سرد را در تولید ورق رنگی و گالوانیزه، در خط تولید خود مصرف می‌کند. بنابراین دومین عرضه‌کننده ورق سرد بازار، شرکت فولاد غرب آسیا محسوب می‌شود. تولیدکنندگان دیگر ورق سرد سهم نسبتا کمی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. بسیاری از مصرف‌کنندگان اعتقاد دارند کیفیت ورق سرد شرکت‌های ایرانی به ویژه مبارکه بسیار بالا و قابل رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی است. به همین دلیل توانسته‌اند آن را جایگزین ورق وارداتی کنند.

عمده ورق‌های سرد در بازار داخلی، توسط شرکت فولاد مبارکه در بورس کالای ایران عرضه می‌شود و مصرف‌کنندگان می‌توانند طبق سهمیه اعلامی که بر اساس بررسی‌های شرکت فولاد مبارکه محاسبه شده، ورق مورد نیاز خود را خرید کنند. طی هشت ماه ابتدای سال جاری، حدود 470 هزار تن ورق سرد در بورس کالای ایران عرضه شده که تقریبا تمامی آن‌ها به فروش رفته است. در این میان، دو طرف بازار ورق سرد انتظار متفاوتی دارند؛ از یک سو، تولیدکنندگان به دنبال تولید بیشتر و بعضا صادرات هستند، از سوی دیگر، مصرف‌کنندگان راه‌های بهتر و سریع‌تر تامین مواد اولیه ازجمله واردات را پیگیری می‌کنند. تولیدکنندگان ورق سرد اعتقاد دارند که بازار نیازی به همه تولیدات ورق ندارد و با توجه به میزان مازاد تولید سالانه، دولت باید مجوز صادرات را به تولیدکنندگان ارائه کند. مصرف‌کنندگان نیز اعتقاد دارند که با توجه به شرایط کنونی، دولت و شرکت فولاد مبارکه باید شرایط خرید ورق از بورس کالا را تسهیل کنند و به آن دسته از مصرف‌کنندگانی که نیاز به ورق‌های خاص دارند، مجوز واردات دهد. ضمن اینکه مصرف‌کنندگان متفق‌القول امیدوار هستند که شرکت فولاد مبارکه بتواند گریدهای ورق سرد مورد نیاز صنعت خودرو و لوازم خانگی را تولید کند. حضور مدیرعامل فولاد مبارکه در برنامه پایش و اعلام آغاز احداث طرح نورد گرم شماره دو شرکت فولاد مبارکه، موسوم به طرح شهید خرازی، موجی از امیدواری‌ها را در تولیدکنندگان ورق سرد ایجاد کرد؛ زیرا ورق گرم ماده اولیه تولید ورق سرد محسوب می‌شود.

در شرایط کنونی سیاست درست تنظیم بازار، بهترین راهکاری است که می‌توان در پیش گرفت. دولت می‌تواند با پایش دقیق بازار، نیازهای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را ارزیابی کند و صدور مجوزهای مورد نیاز آن‌ها را برای صادرات و واردات را تسهیل کند؛ اما مهم‌تر از آن، تثبیت شرایط اقتصادی است که قیمت‌ها نیز تثبیت شوند و مصرف‌کنندگان بتوانند با برنامه‌ریزی بهتر، اقدام به خرید ورق و تولید محصول کنند. ضمن اینکه در شرایط پایدار اقتصادی، دست عرضه‌کننده برای ارائه سبدهای متنوع مالی و نیز ال‌سی‌های بلندمدت باز خواهد بود و به این ترتیب دو طرف معامله سود خواهند برد.

یادداشت: سعید فتاحی منش

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دلالی، عامل ورشکستگی شرکت ما شد
قدرت خرید مردم کاهش یافته است
فرصت ایده‌آل صنعت فولاد برای خودکفایی در تولید ورق سرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: