میزان تولیدات شرکت ایرالکو در آبان ماه افزایش یافت
بررسی عملکرد شرکت آلومینیوم ایران در آبان ماه؛

میزان تولیدات شرکت ایرالکو در آبان ماه افزایش یافت

عملکرد شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در آبان ماه نشان‌دهنده این است که علی‌رغم افزایش میزان تولیدات، به دلیل کاهش میزان فروش محصولات آلومینیومی در کشور، نتوانسته طبق اهداف و برنامه‌ریزی‌های تعیین شده حرکت کند، به نحوی که شاهد کاهش درآمد کل حاصل از فروش محصولات تولید شده آلومینیومی این شرکت هستیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، همانطور که در نمودار 1 آمده است، میزان تولید شرکت آلومینیوم ایران در آبان ماه نسبت به مهر ماه و مدت زمان مشابه در سال گذشته، چشمگیر بوده و دارای روند صعودی قابل ملاحظه‌ای است اما به دلیل کاهش تقاضا، میزان فروش این شرکت نسبت به ماه گذشته سیر نزولی را طی کرده است و علی‌رغم افزایش درآمدی که در مهر ماه شاهد بودیم، در آبان ماه درآمد کلی شرکت به صورت فزاینده‌ای کاهش یافته است.

محصولات شرکت آلومینیوم ایران شامل شمش خالص، شمش آلیاژی و بیلت است که البته بخشی از شمش خالص آلومینیومی خود را هر ماه به منظور تهیه مواد اولیه و تهاتر به سایر کشورها صادر می‌کند.

افزایش تولید و فروش بیلت آلومینیومی

شرکت آلومینیوم ایران در آبان ماه، 601 تن بیلت تولید کرده که در مقایسه با مهر ماه که این شرکت 80 تن تولید داشته، افزایش قابل توجهی را در زمینه تولید این محصول شاهد هستیم، فعالیت این شرکت در این دو ماه اخیر، صعودی بوده است و همچنین این میزان از تولید در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته نیز دارای روند افزایشی بوده، به گونه‌ای که در آبان  ماه 1397، این شرکت در زمینه تولید بیلت هیچگونه فعالیتی نداشته است.

افزایش میزان تولید این شرکت در حوزه بیلت آلومینیومی با رشد تقاضا در بازار برای خرید و استفاده از این محصول آلومینیومی همراه بوده به گونه‌ای که میزان فروش بیلت 25 درصد بیشتر از میزان تولید آن در آبان ماه بوده است، چنانچه مشاهده می‌کنیم شرکت ایرالکو 601 تن بیلت تولید کرد در حالی که میزان فروش این شرکت 752 تن است.

فروش بیلت شرکت آلومینیوم ایران نسبت یه مدت زمان مشابه در سال گذشته، 24.7 درصد رشد داشته به نحوی که این شرکت در آبان ماه 1397، 603 تن فروش بیلت داشت.

حائز اهمیت است که نرخ فروش بیلت آلومینیومی در آبان ماه نسبت به ماه قبل از آن، افزایش یا کاهش قابل توجهی نداشته است، اما نرخ فروش بیلت در آبان ماه در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته، 8.2 درصد کاهش داشته و از 24 هزار و 360 ریال به ازای هر کیلوگرم به 22 هزار و 361 ریال به ازای هر تن رسیده است.

کاهش چشمگیر میزان تولید و فروش شمش خالص

شرکت آلومینیوم ایران میزان تولیدات خود را در زمینه شمش خالص آلومینیومی 5.5 درصد نسبت به ماه قبل (مهر ماه) کاهش داده، به گونه‌ای که میزان تولیدات شمش از 14 هزار و 48 تن، به 13 هزار و 279 تن رسید که روند تولید این شرکت نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته که 13 هزار و 653 تن تولید داشته، کاهش 2.7 درصدی را دارا بوده است.

گفتنی است، میزان فروش شمش خالص آلومینیوم در آبان ماه، کمتر شده است، بدین صورت که از 17 هزار 546 تن به 11 هزار و 118 تن رسیده که این میزان کاهش معادل 36.6 درصد است، البته در آبان ماه سال 1397 که فروش این شرکت 9 هزار و 110 تن بوده، 22 درصد میزان فروش افزایش یافته است.

همچنین مبلغ فروش شمش خالص آلومینیومی از 20 هزار و 736 تومان به ازای هرکیلوگرم در مهر ماه به 20 هزار و 597 تومان به ازای هر کیلوگرم در آبان ماه رسیده که افت 0.7 درصدی را در این زمینه شاهد هستیم، البته این میزان کاهش مبلغ فروش نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، چشمگیر بوده به گونه‌ای که مبلغ فروش نسبت به آبان  ماه سال 1397، 6.3 درصد افت را تجربه کرد.

افزایش فعالیت شرکت ایرالکو در زمینه تولید شمش آلیاژی

چنانچه در ماه‌های گذشته شاهد بودیم میزان تولید شمش آلیاژی شرکت آلومینیوم ایران به دلایل نامعلومی به صفر رسید، به نحوی که ایرالکو در مهر ماه و شهریور ماه، هیچگونه فعالیتی در این زمینه نداشت اما در آبان ماه، این شرکت 829 تن شمش آلیاژی تولید کرد.

علی‌رغم افزایش میزان تولید شمش آلیاژی در آبان ماه اما فروش شرکت ایرالکو نسبت به مهر ماه کاهش یافته، به گونه‌ای که در آبان ماه این شرکت توانست 50 تن شمش آلیاژی خود را در بازار به فروش رساند که نسبت به مهر ماه که میزان فروش این شرکت در این زمینه 87 تن بود، افت 42.5 درصدی را تجربه کرد.

نرخ فروش شمش آلیاژی از 21 هزار و 362 تومان به ازای هر کیلوگرم به 23 هزار و 244 تومان به ازای هر کیلوگرم رسید که به این ترتیب افزایش 8.8 درصدی را در این زمینه شاهد هستیم که البته نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، نرخ فروش 22.2 درصد کاهش داشته است.

در پایان گفتنی است، همانطور که در نمودار 2 نشان داده شده، ایرالکو در آبان ماه سال 1398، جمعا حدود 14 هزار و 709 تن آلومینیوم تولید کرد که نسبت به ماه پیش از آن 4.1 درصد افزایش داشت این میزان نسبت به دوره مشابه سال گذشته  3.1 درصد رشد پیدا کرده است، همچنین میزان فروش این شرکت در آبان ماه، جمعا حدود 11 هزار و 920 تن بوده که نسبت به ماه پیش از آن 33.8 درصد کاهش داشت و نسبت به دوره مشابه سال گذشته 18 درصد رشد یافته است. در نهایت این شرکت تولیدی حدود دو هزار و 469 میلیارد و 796 میلیون ریال از محل فروش آلومینیوم درآمد کسب کرد که نسبت به ماه پیش از آن 34 درصد کاهش درآمد داشته و این میزان نسبت به دوره مشابه سال گذشته 9 درصد رشد یافته است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بورس کالا باید در میزان سهمیه‌بندی‌ها تجدید نظر کند
قراردادهای احداث کارخانه آلومینا منعقد شده است
تامین مواد اولیه برای 6 ماهه دوم سال آینده/ ۸۰ درصد مواد اولیه ایرالکو وارداتی است
درآمد ایرالکو به طور چشمگیری کاهش یافت
کاهش 21 درصدی تولیدات آلومینیوم کشور
صادرات و واردات با چالش‌های متعددی مواجه است/ کاهش تقاضا برای محصولات آلومینیومی
آغازکننده تولید باس‌داکت در کشور هستیم
تنها تولیدکننده سیم‌های DROPPER و MESSENGER هستیم
رشد 52 دلاری قیمت ‌آلومینیوم طی یک هفته
استان بوشهر در زمینه ذخایر مورد نیاز آلومینیوم وضعیت خوبی دارد
فعالیت درخشان شرکت آلومراد در آبان ماه
رشد 37 دلاری قیمت ‌آلومینیوم طی یک هفته
146 میلیون دلار آلومینیوم از استان مرکزی صادر شد
انتخاب برند برتر آلومینیوم، در راستای ارتقای صنعت کشور
عرضه هفت هزار تنی محصولات آلومینیوم
رشد 35 دلاری قیمت ‌آلومینیوم طی یک هفته
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: