تخصیص منابع اجرای پروژه‌های آبرسانی بر اساس قانون برنامه ششم توسعه
مدیرعامل گروه صنعتی سدید مطرح کرد:

تخصیص منابع اجرای پروژه‌های آبرسانی بر اساس قانون برنامه ششم توسعه

مدیرعامل گروه صنعتی سدید با توجه به موضوع تنش‌های آبی در کشور و وضعیت بحرانی موجود در این خصوص، از ضرورت توجه به افزایش هرچه بیشتر اعتبارات پروژه‌های آبرسانی به مناطق مختلف کشور براساس پتانسیل‌های تولیدکنندگان لوله‌های قطور فولادی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، امیرحسین کاوه عنوان کرد: کمبود آب به‌ عنوان با ارزش‌ترین منبع در زندگی بشر، موجب تهدید زندگی در جوامع مختلف به ویژه در مناطق خشک جهان شده است. داده‌های آماری جدید مؤسسه منابع جهان نشان می‌دهد که ده‌ها کشور جهان با وضعیت «خیلی بحرانی» کمبود آب روبه‌رو هستند و سالانه در حدود ۸۰ درصد ذخیره آب در دسترس خود را در کشاورزی، صنایع و مصارف شهری استفاده می‌کنند. در این لیست، نام ایران نیز به چشم می‌خورد که همواره با موضوع کم آبی به خصوص در نقاط گرم و خشک خود روبه‌رو بوده به گونه‌ای که تنش‌ها و بحران‌های آب در مناطق متعدد کشور طی سال‌های مختلف، همواره مورد توجه مسئولان ارشد کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در راستای حل این دغدغه و معضل اساسی، وزارت نیرو و دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به تهیه طرح های آبرسانی با اولویت بالا و مورد نیاز کشور اقدام کرده‌اند بگونه‌ای که بر اساس آخرین گزارشات موجود از شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور (آبفا) در حدود 50 طرح آبرسانی شهری در اقصی نقاط کشور معرفی شده است که در برگیرنده نیاز به حدود سه هزار 500 کیلومتر خطوط لوله فولادی انتقال آبرسانی، است.

کاوه گفت: این میزان جدای از طرح های آبرسانی روستایی بوده که توسط وزارت نیرو در دست بررسی و انجام است. در این راستا بر اساس آمار ارائه شده توسط وزیر نیرو، طی 6 سال اخیر، در حدود 10 هزار روستا از شبکه آب شرب بهره‌مند شده‌اند که تا پایان سال 1400 نزدیک به پنج هزار روستای دیگر با جمعیتی بالغ بر 1.5 میلیون نفر که دسترسی به آب شرب ندارند، باید به شبکه آب متصل شوند. اما این وزارتخانه و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط همچون سایر بدنه دولت از فقدان منابع مالی در راستای اجرای پروژه‌های مزبور، رنج می‌برند. به گونه‌ای که از حجم تقریبی 2.5 میلیون تنی پروژه‌های خطوط فولادی انتقال آب شهری تعریف شده توسط آبفا، طی دو سال اخیر تنها حدود 200 هزار تن پروژه به اجرا در آمده است که با توجه به ظرفیت‌های خالی شرکت‌های تولیدکننده و‌ رقابت موجود در اجرا، اصولا رقم قابل توجهی نیست.

 وی اظهار کرد: در این میان شرکت‌های تولید کننده لوله‌های قطور فولادی خطوط انتقال آب در کشور با ظرفیت اسمی تولید بیش از سه میلیون تن و بهره‌مندی از کلیه استانداردهای مورد نیاز و توانایی تولید لوله‌های با کیفیت بسیار بالا، قادر به تولید لوله‌های فولادی مورد نیاز پروژه‌های آبرسانی بوده و همواره این ظرفیت‌های خالی را به کارفرمایان دولتی اعلام کرده‌اند. کما اینکه شرکت‌های حاضر در این بخش همچون شرکت لوله و تجهیزات سدید و شرکت لوله‌سازی ماهشهر سدید از دیرباز تامین کننده لوله‌های قطور فولادی خطوط انتقال آب، نفت وگاز در پروژه‌های مختلف خطوط انتقال کشور بوده‌اند.

کاوه در ادامه تصریح کرد: در این خصوص با توجه به اینکه در برهه کنونی، اولویت‌دارترین مساله کشور آبرسانی است، بنابراین نیاز است تا در بدنه دولت بودجه‌های مناسب به این مهم تخصیص داده و با یک بسیج همگانی از منابع، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود، پروژه‌های آبرسانی به انجام برسد.

مدیرعامل گروه صنعتی سدید در گفت‌وگو با ایلنا عنوان کرد: بهره‌گیری از منابع صندوق توسعه ملی کشور، افزایش بودجه سالیانه پروژه‌های آبرسانی در قانون بودجه سال 99 کشور و نیز تامین ماده اولیه تولید لوله (ورق فولادی) از طریق تهاتر بدهی‌های تولیدکنندگان ورق فولادی (آب، برق، گاز، سنگ معدن و ...) در بین وزارتخانه‌های نیرو و صمت از جمله راهکارهای حل تامین منابع اجرای پروژه‌های آبرسانی در کشور است.

کاوه خاطرنشان کرد: در این بین از مهم‌ترین موارد قانونی جهت تامین و افزایش بودجه اجرای پروژه‌های آبرسانی، ماده 2 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (1400 -1396) است. بر اساس این ماده قانونی، صراحتا قید شده است که آب، به عنوان یک موضوع راهبردی و محوری بوده و دولت موظف است پروژه‌های مرتبط با آن و همچنین مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در این بخش را در بودجه سالانه کشور اعمال کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
آینده روشن پیش روی فالق صنعت
راه‌اندازی دومین واحد توربین بادی، ظرف سه ماه آینده
سبد محصولات شرکت پتکو توسعه می‌یابد
دوری از خام‌فروشی، بزرگ‌ترین دستاورد در رونق تولید
لزوم حصول توافق میان صنایع بالادست و پایین‌دست زنجیره فولاد
صدها کامیون مواد معدنی صادراتی ایران در مرزها معطل شده‌اند
احتمال کاهش قیمت در صنایع پایین‌دست فولاد وجود دارد
رونق صنعت لوله‌سازی در تسهیل صادرات است
گروه صنعتی سدید در خدمت پروژه ملی خط لوله گوره – جاسک
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: