دلالی، عامل ورشکستگی شرکت ما شد
مدیرعامل شرکت تات صنعت آسیا:

دلالی، عامل ورشکستگی شرکت ما شد

مدیرعامل شرکت تات صنعت آسیا، یکی از واحدهای برش‌کاری ورق فولادی، گفت: متاسفانه دلالی ورق در بازار آزاد باعث کاهش حاشیه سود شرکت شد و در سال گذشته، به دلیل افزایش قیمت ورق در بازار، نتوانستیم سود مورد نظر را کسب کنیم و مجبور به تعطیلی کارخانه شدیم.

شهرام یعقوبی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص وضعیت شرکت شرکت تات صنعت آسیا، اظهار داشت: در پروانه بهره‌برداری شرکت، ظرفیت تولید 39 هزار تن در سال قید شده، اما در حال حاضر، شرکت به دلیل نوسانات بازار و عدم حمایت تعطیل شده است.

وی افزود: شرکت تات صنعت آسیا در منطقه بسیار محروم جاده فریمان-مشهد و در شهرک صنعتی کاویان فعالیت می‌کرد که طبق قانون، با توجه به قرارگیری در این منطقه محروم، از 15 سال معافیت مالیاتی برخوردار بود. این شرکت برای فعالیت خود بازار صادراتی را در نظر گرفته بود و قصد داشت 90 درصد از محصولات خود را به کشورهای افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان صادر کند. پیش از آنکه شرکت تاسیس شود و فعالیت خود را رسما آغاز کند، موافقت‌ شرکت فولاد مبارکه نیز اخذ شده بود. طبق توافقات انجام شده، قرار بود شرکت فولاد مبارکه ورق‌های خود را در اختیار شرکت ما بگذارد و این ورق‌ها پس از برشکاری و انجام خدمات روی آن‌ها که موجب ایجاد ارزش افزوده می‌شد، با نام فولاد مبارکه صادر شوند. چنین فرآیندی برای فولاد مبارکه اتفاق جدیدی نبود و پیش از این نیز انجام شده بود.

مدیرعامل شرکت تات صنعت آسیا عنوان کرد: پس از اخذ موافقت‌های اولیه، کارخانه شروع به کار کرد و منتظر ورود مواد اولیه از سوی شرکت فولاد مبارکه بودیم؛ اما متاسفانه به دلیل تغییر شرایط بازار این امر عملیاتی نشد بنابراین تصمیم گرفتیم به صورت شخصی بدون حمایت این شرکت به تولید ادامه دهیم. در این فرآیند، ورق را از بازار آزاد تهیه یا از کشورهای دیگر وارد می‌کردیم؛ کد بورسی شرکت‌های فولاد غرب آسیا و فولاد مبارکه نیز را دریافت کردیم و با انجام خدمات روی ورق‌های این شرکت‌ها، آن‌ها را به بازارهای صادراتی یا شرکت‌های نیازمند داخلی عرضه می‌کردیم.

آسیب‌رسانی نوسانات ارزی و دلالی

یعقوبی با اشاره به نوسانات ارزی سال گذشته، خاطرنشان کرد: در سال گذشته که مشکلات ارزی برای کشور پدید آمد، تامین ورق با قیمت مناسب بسیار دشوار شد و حتی در نیمه نخست سال، تولید مقرون به صرفه نبود و صادرات نیز ممنوع شد؛ اما پس از آن توانستیم مجوز صادرات را اخذ کنیم؛ ولی مشکلات محدودیت عرضه ورق فولادی به وجود آمد. به دلیل افزایش نرخ ارز و احتمال کمبود ورق، وزارت صمت تصمیم گرفت ورق فولادی تنها به تولیدکنندگان محصول عرضه شود؛ بنابراین ناچار شدیم ورق مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنیم.

وی ادامه داد: قیمت ورق در سال گذشته به شدت افزایش یافت؛ اما سرمایه شرکت تغییری نکرد؛ بنابراین به نقطه‌ای رسیدیم که سرعت افزایش قیمت مواد اولیه بیشتر از درآمد ما شد و حد سودآوری نسبت به هزینه‌ها به شدت کاهش یافت. به طور مثال، زمانی که شروع به کار کردیم، قیمت ورق حدود 200 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که با انجام خدمات روی آن، محصول را با حاشیه سود 200 تومانی، 400 تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می‌رساندیم. در حال حاضر که قیمت خرید مواد اولیه حدود 6 تا هفت هراز تومان به ازای هر کیلوگرم است، حاشیه سود همان 200 تومان است. به این ترتیب، تولید توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت تات صنعت آسیا با بیان اینکه متاسفانه هیچ حمایتی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استانی از شرکت ما به عمل نیامد، تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه نیز بنا با تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت مجبور شد به شرکت‌های تولیدی، سهمیه ورق اختصاص دهد. ضمن اینکه بخش عمده‌ای از مواد اولیه شرکت تات صنعت آسیا ورق روغنی بود که شرکت فولاد مبارکه نتوانست در اختیار شرکت ما قرار دهد. بنابراین ترجیح دادیم موقتا کارخانه را تا عادی شدن شرایط و برقراری ال‌سی‌های بلندمدت جهت خرید از فولاد مبارکه، تعطیل کنیم.

دلالی دو شرکت خودروساز در بازار!

یعقوبی با اشاره به وضعیت آشفته بازار آزاد، بیان کرد: نکته جالب آن است که در برخی مواقع، شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو، ورق‌های عرضه شده فولاد مبارکه در بورس را در حجم بالا و با قیمت‌هایی بسیار نازل از بورس خریداری می‌کردند و متاسفانه ورق‌های سفارشی دو شرکت خودروساز با قیمتی کمتر از قیمت بازار آزاد در دسترس بودند.

وی عامل اصلی ورشکستگی صنایع وابسته به خودروسازی را دو شرکت بزرگ خودروساز یعنی ایران‌خودرو و سایپا دانست و افزود: البته این دو شرکت از دو جهت سود می‌بردند؛ از یک سو واردات ورق با نرخ ارز دولتی انجام می‌دادند و هم اینکه ورق تولیدی فولاد مبارکه با قیمت ارزان در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت.

صنایع لوازم خانگی، مشتری اصلی ورق سرد

مدیرعامل شرکت تات صنعت آسیا در خصوص مصرف ورق‌های سرد در بازار، عنوان کرد: تولیدکنندگان لوازم خانگی شامل اجاق گاز، تخت، مبل، صندلی و... متقاضیان اصلی ورق سرد هستند؛ پس از آن، خودروسازی و تولیدکنندگان قطعات خودرو متقاضیان اصلی ورق سرد محسوب می‌شوند. ورق‌های مورد استفاده کارخانه ما، دارای ضخامت‌های‌ 0.6 تا 1.25 میلی‌متر با عرض‌های مختلف بود که بسته به هر فصلی، تغییر می‌کرد؛ به طور مثال، در اوایل بهار ورق 0.7 میلی‌متر تقاضای بیشتری داشت. در فصل پاییز نیز ورق  1.25 میلی‌متر با متقاضیان بیشتری مواجه می‌شد. در عین حال، ورق‌های 0.8 و 0.9 میلی‌متر معمولا تقاضا و قیمت نسبتا ثابتی در طول سال داشت.

یعقوبی اضافه کرد: گرید مورد مصرف شرکت ما معمولا ST12 بود؛ اما بعضی مواقع در صورت وجود سفارش، ST14 نیز مصرف می‌کردیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در آن زمان هر ماه حدود یک هزار تن ورق روغنی را برای انجام خدمات خریداری می‌کردیم که 100 تن آن از شرکت فولاد مبارکه تامین می‌شد. به این ترتیب، هر ماه مجبور بودیم که 900 تن ورق روغنی را از بازار آزاد یا از طریق واردات تامین کنیم که در سال‌های اخیر واردات به شدت محدود و در سال گذشته نیز قطع شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
شرایط تامین ورق تسهیل شود
واردات ورق سرد دشوار است
چرخه کامل تولید ورق گالوانیزه را در اختیار داریم
جهش صنعت خودروسازی با تولید ورق‌های بدنه
دولتی بودن صنایع بزرگ بالادست، آفت توسعه صنایع پایین‌دست
تامین ورق فولادی دشوار است
به داخلی‌سازی ورق افتخار می‌کنیم
مراکز خدماتی فولاد، دلال نیستند!
حاکم شدن رکود نسبی بر بازار ورق سرد فولادی
قدرت خرید مردم کاهش یافته است
فرصت ایده‌آل صنعت فولاد برای خودکفایی در تولید ورق سرد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: