افزایش تولید، سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از وضعیت صنایع معدنی؛

افزایش تولید، سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است

در گزارش منتشر شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است: طی 6 ماهه نخست سال 98، بیشتر محصولات معدن و صنایع معدنی کشور، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش تولید داشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش تحولات بین‌المللی و داخلی در حوزه معادن و صنایع معدنی طی سه ماهه دوم سال 98 (فصل تابستان) آورده است: طی 6 ماهه نخست امسال، تولید شمش فولاد رشد پنج درصدی، محصولات فولادی رشد هفت درصدی، آهن اسفنجی رشد 9 درصدی و کاتد مس رشد 15 درصدی داشته است.

اما میزان تولید شمش آلومینیم کشور در مقایسه با سال گذشته حدود 32 درصد کاهش داشته که به اعتقاد این مرکز، بیشتر به دلیل مشکلات فنی و ابطال واگذاری واحدهای آلومینیوم المهدی و هرمزال بوده است.

با بررسی روند تولید شمش فولاد در 6 ماهه نخست سال 98، پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید فولاد کشور در سال جاری به بیش از 27 میلیون تن خواهد رسید و جایگاه ایران در جمع 10 کشور بزرگ تولیدکننده فولاد دنیا تثبیت خواهد شد.

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، میزان صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی کشور طی پنج ماهه نخست سال 98 بالغ بر 3.7 میلیارد دلار بوده است. در میان مواد معدنی و فلزی، فولاد و محصولات فولادی، انواع سنگ آهن، کنسانتره و گندله، کاتد مس و محصولات مسی، سیمان، روی و محصولات روی، بخش عمده صادرات این حوزه را به خود اختصاص داده‌اند.

تحولات بین‌المللی بازار معدن و صنایع معدنی

طی سه ماهه دوم سال 98 (21 ژوئن 2019 تا 22 سپتامبر 2019 ) تحولات بازار سنگ آهن و فولاد از اهمیت قابل‌توجهی برخودار بود که این تحولات، آثار مهمی در بازار داخلی کشور نیز داشت. در تیر ماه 98، خبر پیشرفت مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا موجب افزایش شاخص سهام بازارهای جهانی شد و قیمت فلزات و محصولات معدنی به دلیل ایجاد انتظار رسیدن به توافق، روند رو به رشد به خود گرفت.

صعود قیمت سنگ آهن به دلیل کاهش عرضه جهانی تا اواخر جولای 2019 ادامه یافت و در کنار این افزایش بها، قیمت‌های جهانی فولاد و محصولات فولادی نیز رشد داشت. افزایش نرخ فولاد و محصولات فولادی موجب کاهش تمایل تجار چینی به صادرات محصولات خود شد. این موضوع، منجر به کاهش عرضه جهانی و افزایش قیمت‌ها شد. از 20 جولای 2019 ، روند افزایشی قیمت سنگ آهن در دنیا به دلایلی همچون افزایش کمیسیون دریافتی معاملات در بورس کالای دالیان چین، اعلام شرکت BHP استرالیا درخصوص افزایش سقف تولید، بهبود روند عرضه در جهان، رشد صادرات بنادر استرالیا و اعلام چشم‌انداز تولید 330 میلیون تنی توسط شرکت واله برزیل متوقف شد.

در اواخر جولای و اوایل آگوست 2019، تولید فولاد چین کاهش یافت که این امر به دلیل افزایش قیمت سنگ و کاهش حاشیه سود فولادسازان بوده است. محدودیت‌های زیست‌محیطی وضع شده توسط دولت چین نیز در این روند اثرگذار بود. در اوایل آگوست 2019 بازار همچنان شاهد کاهش قیمت سنگ آهن بود که افزایش صادرات برزیل و استرالیا و کاهش حاشیه سود فولادسازان چینی به همراه اخبار مربوط به جنگ تعرفه‌ای میان چین و آمریکا بر این روند اثرگذار بوده است. در اواخر آگوست و اوایل سپتامبر 2019 ، بازارهای جهان دوباره شاهد افزایش قیمت سنگ آهن بودند که این امر به دلیل ایجاد برخی محدودیت‌ها برای واحدهای تولیدی چین اتفاق افتاد.

کاهش قیمت آلومینیم

قیمت‌های جهانی پودر آلومینا در سه ماهه دوم سال 98 با کاهش قابل‌توجه همراه بود و در اواخر ماه سپتامبر به کمتر از 295 دلار بر تن رسید. کاهش قیمت آلومینیم و اعلام اخبار مربوط به راه‌اندازی کارخانه‌ای با ظرفیت سه میلیون تنی پودر آلومینا در برزیل، از جمله دلایل اصلی کاهش قیمت پودر آلومینا بوده است.

افزایش قابل توجه قیمت مس و سپس کاهش آن

قیمت مس در بورس فلزات لندن طی ماه‌های ژوئن و جولای با افزایش قابل توجهی همراه بود. بهبود وضعیت قراردادهای بورس فلزات لندن به سمت خریداری بلندمدت، وقوع اعتصابات کارگری در معادن مس شیلی، تعیین سقف واردات قراضه در چین و افزایش تقاضای مس کاتد و کنسانتره، افت تولید جهانی مس (یک درصد) طی سه ماهه نخست سال 2019 و افزایش ۰.۸ درصدی تقاضای جهانی و همچنین برخی بارقه‌های امید برای توافق تجاری میان چین و آمریکا، از عوامل اصلی این افزایش قیمت بودند. قیمت جهانی مس پس از آن، با افت رو به رو شد که خاتمه اعتصابات معدنی در شیلی و تشدید جنگ تجاری را می‌توان از دلایل این مساله نام برد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تشکیل دبیرخانه تحقق اهداف سال جهش تولید
برای توسعه صنعت فولاد باید پژوهش را جدی بگیریم
شرکت‌های بزرگ فولادی، ۱۳.۷ میلیون تن شمش ساخته‌اند
استفاده از آلومینیوم بدون کربن در محصولات اپل
افت 31 دلاری قیمت ‌آلومینیوم طی یک روز
رشد تولید ۹ قلم کالای صنایع معدنی شاخص
تیر خلاص دولت به بخش معدن با عوارض ۲۵ درصدی
صادرات 9 میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی
تولید فولاد ایران 6.2 درصد افزایش یافته است
رشد تولید فولاد در ایران/ سیر صعودی تولید ادامه دارد
تحقق ۴۰ درصد از اهداف صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی
رشد تولید کاتد و آند مسی، کاهش تولید کنسانتره
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: