تیر خلاص دولت به بخش معدن با عوارض ۲۵ درصدی
رئیس خانه معدن استان یزد اعلام کرد:

تیر خلاص دولت به بخش معدن با عوارض ۲۵ درصدی

رئیس خانه معدن استان یزد گفت: عوارض ۲۵ درصدی، معادن فلزی و غیرفلزی را دچار مشکلات عدیده‌ای کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»،  سعید افضلی‌پور اظهار کرد: استان یزد دارای 594 معدن دارای پروانه بهره‌برداری است که مجموعا با ظرفیت اسمی 60 میلیون تن در سال مواد معدنی تولید می‌کند و نزدیک به 12 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است؛ اگر صنایع معدنی را هم لحاظ کنیم چیزی بالغ بر 60 هزار نفر اشتغال است.

وی ادامه داد: 32 نوع ماده معدنی در استان در حال استخراج است که از این تعداد برخی جایگاه خاصی دارند؛ استان یزد بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور است و رتبه یک سنگ روی را دارد، در باریت بالاترین تولید مربوط به استان یزد است. در بخش سنگ‌های تزیینی نیز در رده دهم از بین استان‌های برتر کشور قرار دارد؛ که از دیرباز در حال کشف، استخراج و بهره‌برداری بوده است.

رئیس خانه معدن استان یزد، افزود: یزد در خاک‌های صنعتی و نسوز، جزو پنج ذخیره مهم در کشور است که به پشتوانه همین خاک‌های نسوز، صنعت کاشی و سرامیک در استان توسعه ویژه‌ای دارد و به جرات می‌توان گفت بیش از 50 درصد کاشی و سرامیک در این استان تولید می‌شود.

افضلی‌پور عوارض 25 درصدی را تیر خلاص دولت به معدن عنوان و اضافه کرد: این تعرفه معادن فلزی و غیرفلزی را دچار مشکلات عدیده‌ای کرد. معادن غیرفلزی (سنگ‌های ساختمانی) در کشور به هیچ عنوان کمبود ندارد و واحدهای فرآوری و سنگ‌بری در کشور وجود ندارد که به دلیل کمبود سنگ تعطیل شده باشند، لذا  عرضه بیشتر از تقاضا است و در این شرایط بهترین راه برای فروش صادرات است که هم ارزآوری برای کشور دارد هم باعث حفظ اشتغال می‌شود. به نظر من وضع عوارض، غیرکارشناسی و تیرخلاص برای معادن بود. عمدتا معادن اگر بازار خارجی را هم با توجه به رکود بازار داخلی از دست دهند، عملا راهی جز تعطیلی ندارند.

وی فرآوری حداکثری در معادن فلزی کشور یا استان را حرف درستی دانست و بیان کرد: بیشترین میزان ارزش‌ افزوده در داخل کشور بر روی سنگ‌های فلزی مخصوصا سنگ آهن است. لذا باید زیرساخت‌های لازم برای واحدهای فرآوری فراهم باشد، نمی‌توانیم مانع تولید یک معدن شویم تا زیرساخت‌ها را آماده کنیم و وقتی به سنگ احتیاج پیدا کردیم از معدن بخواهیم شروع به تولید سنگ آهن کند.

رئیس خانه معدن استان یزد، با اشاره به اینکه واحدهای فولادسازی هم نمی‌توانند ادعا کنند تحت هر شرایطی باید مواد اولیه‌ آن‌ها از سوی معادن تامین شود، عنوان کرد: چه پول بدهند یا ندهند و یا ارزان و غیرنقدی خرید کنند، رقابت منطقی در بازار را از بین می‌برد و باعث می‌شود قیمت ترجیحی مجدد مطرح شود که با قیمت‌های ترجیحی، فضای سالمی در عرضه مواد وجود نخواهد داشت.

افضلی‌پور حمل‌ونقل و ماشین‌آلات را از موضوعات مهم معادن ذکر کرد و اضافه کرد: نتیجه فعالیت اکتشافی به شناسایی ذخیره معدنی، بهره‌برداری به استخراج و عرضه ماده معدنی منجر می‌شود. وقتی ماده معدنی به فروش می‌رسد، باید به‌دست متقاضی و مصرف‌کننده برسد که فاصله بین کارخانه تا محل مصرف بر دوش بخش حمل‌ونقل است.

وی تاکیدکرد: در این سال‌ها بخش معدن رشد خوبی داشته است اما بخش حمل و نقل مطلقا نتوانسته همپای معدن توسعه پیدا کند. در کشورهای پیشرفته برای حمل مواد معدنی از ظرفیت جاده‌ای استفاده نمی‌کنند و  حمل جاده‌ای بیشتر برای مواد غذایی و فاسدشدنی است  و برای مواد معدنی باید از حمل و نقل ریلی استفاده شود.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، رئیس خانه معدن استان یزد، اظهار کرد: متاسفانه حمل و نقل ریلی در کشور، سال‌هاست حرکت لاک‌پشتی داشته و هیچ توسعه‌ای نداشته است و عملا بار سنگین حمل مواد معدنی را جاده‌ها به دوش می‌کشند که باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی از جمله فرسایش، خطرات جاده‌ای و افزایش حوادث رانندگی می‌شود.

افضلی‌پور تاکید کرد: زیرساخت‎های حمل‌ونقل جاده‌ای وجود ندارد و باید آن را مهیا کرد؛ لذا این زنجیره باعث افزایش قیمت تمام‌شده محصول می‌شود، یا هزینه منفعت به شدت در حمل‌ونقل پایین و هزینه‌ سربار به معدن و معدن‌کار تحمیل می‌کند.

وی از استان یزد که دارای معادن با سابقه است نام برد و افزود: قدمت معدن‌کاری در استان باعث شده مردم با این بخش عجین شوند و کمتر معدنی را به عنوان غیرفعال یا تعطیل داشته باشیم. شاید چند مورد معدن به دلیل مشکلات موقتا غیرفعال شود اما نمی‌توانیم آن را به همه معادن تعمیم دهیم.

رئیس خانه معدن استان یزد، ادامه داد: معادن در  استان یزد یا فعال هستند یا نیمه فعال که چندماه از سال را کار می‌کنند و بقیه سال را فعالیت نمی‌کنند که از نظر من این معادن غیرفعال یا تعطیل نیستند.

افضلی‌پور در پایان به کم‌آبی استان‌هایی مثل یزد و کرمان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: کم‌آب بودن باعث شده به سمت توسعه کشاورزی نرویم لذا  وقتی منابعی مثل معدن در استان است هر عقل سلیمی این را می‌گوید که باید خدا را شاکر باشیم که این نعمت الهی را به ما داده و بهترین روش ادامه تولید است تا هم اشتغال حفظ و هم ماده معدنی در سبد مواد اولیه کشور عرضه شود، باید این را بپذیریم که اولویت توسعه در برخی از استان‌ها معدن است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد 14 درصدی اشتغال در صنعت و معدن
 ۲۵ برابر شدن عوارض خام‌فروشی
افزایش تولید، سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است
استان بوشهر در زمینه ذخایر مورد نیاز آلومینیوم وضعیت خوبی دارد
کشف معادن با همراهی دانشگاه‌ها و مراکز علمی امکان‌پذیر است
 ۲۷ محصول صنعتی و معدنی در هفت ماهه امسال رشد تولید داشتند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: