افزایش قیمت سوخت، قیمت محصولات معدنی را بالا می‌برد
رئیس خانه معدن استان کرمان:

افزایش قیمت سوخت، قیمت محصولات معدنی را بالا می‌برد

رئیس خانه معدن استان کرمان، با اشاره به اینکه افزایش قیمت سوخت باعث می‌شود قیمت‌های محصولات معدنی سیر صعودی به‌خود گیرد، گفت: در زمینه تامین سوخت سخت‌گیری‌هایی می‌شود که معدن‌کار را برای تامین نیاز با بن‌بست مواجه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، عبدالرضا تحسینی اظهار کرد: تنوع زمین‌شناسی استان کرمان بالا است؛ به همین جهت مواد معدنی متنوعی اعم از فلزی و غیرفلزی به‌ویژه خاک‌های صنعتی، سنگ‌های ساختمانی در استان اکتشاف شده است.

وی افزود: در تمام استان فعالیت اکتشافی قابل انجام است و اصولا استان در همه نقاط قابلیت معدن‌کاری وجود دارد. در حال حاضر بخش عمده فعالیت‌های معدنی در حوزه فلزات مانند آهن، کرومیت و سرب و روی است که بخش اصلی را تشکیل می‌دهند. در حوزه فولاد و مس نیز کارهای بزرگی از سال‌های قبل انجام شده و در حوزه فولاد نیز پروژه های جدیدی افتتاح می‌شود؛ تنوع در حوزه سنگ‌های تزیینی اعم از مرمرها، تراورتن و همچنین سنگ چینی نیز بسیار بالاست. 

رئیس خانه معدن استان کرمان، شرایط فعلی و عدم ارتباط با سایر کشورها را یکی از دلایل مشکلات معادن دانست و یادآور  شد: مجموعه‌های خصوصی کوچک، مشکلات زیادی در ارتباط با استخراج و فروش محصولات دارند اما مجموعه‌های بزرگ با توجه به رشدی که فلزات در دنیا داشته، توانستند عملکرد خوبی داشته باشند حتی به سمتی پیش رفته‌اند که کمتر به صورت خام و بیشتر فرآوری شده محصولات را صادر می‌کنند.

تحسینی اشاره کرد: تقریبا 45 درصد حقوق دولتی کل معادن کشور از استان کرمان اخذ می‌شود که از این مبلغ حدود پنج درصد را بخش خصوصی و  95 درصد را مجموعه‌های بزرگ نیمه‌دولتی و یا دولتی پرداخت می‌کنند.

وی به آمار اشتغال در استان اشاره کرد و افزود: حدود 50 هزار نفر در استان کرمان مستقیما در حوزه معدنی فعالیت می‌کنند و اشتغال غیرمستقیم به‌مراتب خیلی بیشتر است.

رئیس خانه معدن استان کرمان، به تعارضات با سازمان منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی اشاره کرد و یادآور شد: این مجموعه‌ها به دلیل تضاد تزاحمی که در قوانین بالادستی است، به‌ طور مداوم با معادن مشکل دارند. در استان تلاش شده ضمن رعایت قوانین حاکمیتی، مدیران منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی به‌طور خاص به تک‌تک موارد رسیدگی کنند؛ اما متاسفانه همچنان مشکلات وجود دارد.

تحسینی تاکید کرد: دلیل اصلی این چالش‌ها قوانین، آیین‌نامه و بخش‌نامه‌هایی است که کاملا متناقض و ضد هم صادر و باعث سرگردانی معدن‌کاران می‌شود. برای همین در تلاش هستیم  از طریق جلسات شورای معادن در استان، راه‌حل‌های میانه انتخاب شود.

وی جاده‌های اصلی استان را دارای وضعیت مناسب دانست و اضافه کرد: جاده‌های اصلی دو بانده و عریض بوده و از کیفیت مناسبی برخوردارند و جاده‌های فرعی نیز کیفیت متوسطی دارند. 

رئیس خانه معدن استان کرمان، مشکل اصلی در مناطق جنوبی استان کیفیت تامین گازوییل و بنزین دانست و بیان کرد: سخت‌گیری‌هایی در این بخش می‌شود که معدن‌کار برای تامین سوخت مورد نیاز با بن‌بست مواجه می‌شود.

تحسینی ادامه داد: افزایش قیمت سوخت باعث افزایش قیمت تمام شده محصول می‌‌شود. در حال حاضر در جنوب استان هر لیتر گازوییل که 350 تومان بوده است، امروز در بازار آزاد با قیمت 3400 تومان خرید و فروش می‌شود. زمانی‌که سهمیه معدن‌کاران تمام می‌شود به دلیل نقص پرونده نمی‌توانند مجدد سهیمه درخواست کنند و مجبور به خرید سوخت آزاد می‌شوند. 

وی فعالیت کارگروه احیا معادن کوچک را شایسته دانست و اضافه کرد: کارهای اولیه از طریق ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید، خانه معدن ایران و سازمان صمت استان فراهم شده است. در ابتدا قرار بر این بود که طرح احیا به صورت آزمایشی بر روی تعداد محدودی از معادن اجرا شود اما به یک‌باره 500 مورد در سطح کشور را در سال 98 تصویب کردند که حجم کار بالا رفت و ممکن است کیفیت لازم را نداشته باشد. 

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، رئیس خانه معدن استان کرمان، پیشنهاد داد: باید تعداد محدودی معدن را در سطح کشور پایش می‌کردند و با کسب تجربه و شناسایی نقاط ضعف و قوت، سال آینده آن‌ را به سایر معادن کشور تسری می‌دادند. 

تحسینی افزود: تعدادی از معادن استان کرمان در جلسات برگزار شده معرفی و در حال پیگیری هستند. معادن نیمه و غیرفعال در تمام حوزه‌های فلزی و غیرفلزی وجود دارد و هرکدام مشکلات خاص خود را دارند؛ هزینه بالای فرآوری، بالا بودن هزینه راه‌سازی و استخراج، نبود بازار فروش محصول از جمله مشکلات آن‌ها است که باید به آن‌ها رسیدگی و راهکاری مناسب برای حل آن‌ها اندیشیده شود.

وی به نقش مشورتی و اجرایی خانه معدن در کنار تصمیم‌گیران وزارتخانه اشاره و بیان کرد: کارهای پژوهشی و مشاوره‌ای خوبی صورت گرفته و فعالیت موثری در انتقال دیدگاه معدن‌داران و فعالان این حوزه انجام شده است. در سطح استان نیز خانه معدن کرمان در سطح توانایی خود کارهای مثبتی انجام داده و با توجه به اینکه خانه معدن به عنوان عضو بدون حق رای در جلسات شورای‌عالی معادن حضور دارد اما توانسته تاثیری در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشد.

رئیس خانه معدن استان کرمان، تاکید کرد: صرف نظر از شعارها، معدن جایگاه خوبی در اقتصاد کشور دارد و می‌تواند در GDP کشور سه برابر بیشتر از امروز سهم داشته باشد؛ اما موانعی نظیر نبود ماشین‌آلات روز دنیا، نیروی غیرکارآمد، عدم بازار فروش، تصویب بخش‌نامه‌های متناقض و متغیر از سوی وزارت صمت، مشکلاتی را در بلندمدت و میان‌مدت برای این بخش ایجاد کرده است.

تحسینی در پایان افزود: امیدواریم شورای معادن استقلال بیشتری پیدا کند تا بتواند اجتماعی را از سازمان‌ها و نهادهای مختلف را در بخش معدن شکل دهد و مسائل و مشکلات معدنی را به‌صورت یک‌جا حل و از تناقضات فی‌مابین سازمان‎ها بکاهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: