تکنولوژی

  تورج زارع، مدیرعامل شرکت ‌آلومینای ایران

  دانش فنی روز به بهره‌وری کمک می‌کند

  بخشی از مشکل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین به کشور ما به فرهنگ باز می‌گردد. هنگامی که یک تجهیز و یا تکنولوژی برای نخستین بار وارد می‌شود، به‌دلیل اینکه آمادگی کامل ورود این تکنولوژی وجود ندارد، طبیعی است که مشکلاتی در استفاده از آن به‌وجود خواهد آمد. بنابراین باید مدت زمانی را برای جا افتادن فرهنگ استفاده از تکنولوژی صبر کرد. اعتقاد بر این است که دولت درخصوص واردات تکنولوژی، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد و زیرساخت‌های ورود آن را آماده کند. به‌طور حتم وقتی یک تکنولوژی بدون فراهم آمدن زیرساخت‌ها وارد می‌شود، ممکن است برای استفاده از آن مشکلاتی پدید آید. اما اگر پیش از ورود یک تکنولوژی به کشور زمینه‌های لازم فراهم شوند و بخش‌های توانمند نیز تکنولوژی را با برنامه‌ریزی بهتر به کشور وارد کنند، همانند بسیاری از کشورها، ورود تکنولوژی می‌تواند منشا بسیاری از تحولات در صنعت باشد.
  1397/8/21 13:23

  حسن سجاد، رئیس هیات مدیره شرکت زمین صنعت فراور

  موفقیتی دیگر در بومی‌سازی تجهیزات، توسط شرکتی دانش‌بنیان رقم خورد

  خودکفایی و بومی‌سازی قطعات و تجهیزات در کشور حائز اهمیت است. این موضوع به خصوص در شرایط تحریم و با هدف کاهش واردات و خسارت‌های ناشی از آن مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حسن سجاد، رئیس هیات مدیره شرکت زمین صنعت فراور انجام داده است. وی اعتقاد دارد که دستگاه‌های اسپیرال تولید داخل قابلیت رقابت با مدل‌های مشابه خارجی را دارند. متن کامل این گفت‌و‌گو را در ادامه مطالعه کنید.
  1397/8/5 15:14

  نگاهی به دلایل رشد تولید باتری‌های لیتیوم- یون تا سال 2025

  کاهش قیمت تمام‌شده، محرک رشد صنعت باتری‌ها

  صنعت باتری‌ها با شتاب بیش از پیش در حال رشد است. این رشد بیشتر تابع افزایش تولید خودروهای برقی است و تقاضا برای مواد اولیه ساخت باتری را افزایش خواهد داد. در این گزارش نگاهی به این موضوع انداخته می‌شود.
  1397/5/28 14:50

  امیراحمد سمیعی، مدیرعامل شرکت پیشگامان صنعت سبز

  افزایش مصرف کاغذ سنگی لازمه‌ای برای کاهش قطع درختان است

  دو دلیل عمده‌ که موجب دگرگونی شرایط آب‌وهوایی ایران شده‌اند، عبارتند از؛ قطع درختان و کاهش میزان بارندگی‌ در کشور. به‌دلیل استفاده از چوب در تولید کاغذ، هر ساله درختان زیادی قطع می‌شوند و جایگزینی هم برای آنها وجود ندارد. تولید کاغذ از چوب، مستلزم مصرف آب و انرژی بسیار زیادی است. برای تولید هر کیلوگرم کاغذ از چوب، ده‌ها لیتر آب مصرف می‌شود. اما با استفاده از آهک به‌عنوان یک ماده معدنی، کاغذی تولید می‌شود که با نمونه حاصل از چوب به‌راحتی برابری می‌کند. این کاغذ برخلاف نوع چوبی، آب و انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند و با توجه به فراوان بودن آهک در ایران، مورد توجه قرار گرفته است. ایران به‌عنوان یکی از معدود کشورهای دارای فناوری تولید کاغذ از آهک شناخته شده و می‌تواند در مقیاس انبوه با این روش کاغذ تولید کند. البته باید از این محصول در حد معقولی انتظار داشت و شرایط را برای تولید و مصرف بیشتر آن فراهم کرد.
  1397/5/9 09:37

  مجید نوک زاده، مدیر فناوری اطلاعات شرکت فولاد هرمزگان

  سیستم‌ها، ابزار پیاده‌سازی فرآیندها و استراتژی‌های سازمان‌ها هستند

  امروز شرکت‌های فولادی بسیاری در دنیا از سیستم‌های اطلاعاتی در بسیاری از فرآیندهای درون‌سازمانی و برون‌سازمانی خود استفاده می‌‌کنند. سیستم‌های اطلاعاتی ارزش‌های بسیار مهمی را برای سازمان‌ها به ارمغان می‌آورند. یکی از مهم‌ترین ارزش‌های سیستم‌ برای سازمان‌ها، ارتقای بهره‌وری فرآیندهاست. هنگامی که یک سازمان در حال فعالیت است، برای اینکه این سازمان به درستی مدیریت شود، باید همواره فرآیندهای درون سازمان مورد اندازه‌گیری و پایش قرار گیرد. اگر یک سازمان اطلاعات واقعی، به‌موقع، به‌روز و صحیح از وضعیت فرآیندها نداشته باشد، قطعا به اهداف مورد نظر سازمان دست پیدا نمی‌کند و این موارد اطلاعاتی عملا در صورت استقرار صحیح، جامع و یکپارچه سیستم‌های اطلاعاتی در سطح سازمان، قابل دستیابی هستند.
  1397/3/5 09:03

  امیر هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی باید نظر سرمایه‌گذاران را جلب کنند

  امیر هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین» در خصوص فرآیند آغاز به‌کار استارت‌آپ‌های معدنی گفت: استارت‌آپ‌های معدنی نیز همانند سایر استارت‌آپ‌ها باید از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه وارد بازار شوند. اتفاقا چند استارت‌آپ نیز در حوزه معدنی برای آغاز به‌کار درخواست کرده‌اند که طرح‌های معدنی و طرح‌های دانش‌بنیان در این زمینه از طریق صندوق‌های جسورانه سرمایه‌گذاری معدنی که تخصصی در این حوزه فعالیت می‌کنند، تامین مالی می‌شوند.
  1397/2/15 15:58

  محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  1397/1/27 09:54

  آخرین مصاحبه استیون هاوکینگ: یک جهان زیبا

  برخورد ستاره‌های نوترونی، راهی برای تولید طلا

  به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از بی‌بی‌سی فارسی، متن آخرین مصاحبه استوین هاوکینگ منتشر می‌شود: اکتبر گذشته از پروفسور استیون هاوکینگ دعوت کردم در مورد ردیابی امواج گرانشی ناشی از برخورد دو ستاره نوترونی نظر دهد. معلوم شد که این آخرین مصاحبه تلویزیونی او پیش از مرگ خواهد بود.
  1397/1/8 14:42

  کیوان جعفری طهرانی، مدیرعامل شرکت جامع تجارت

  ماشین‌آلات معدنی در فقر آمار خاک می‌خورند

  کاهش قیمت سنگ آهن در سال‌های اخیر باعث شده بسیاری از معادن سنگ آهن با عمق بالا تعطیل شوند و در عین حال به‌دلیل صرفه اقتصادی بیشتر، تمایل به استفاده از سنگ آهن با عیار بالا افزایش یابد. اما نکته قابل توجه این است که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده سنگ آهن در سال‌های اخیر به سمت کاهش هزینه‌های تولید رفتند، مقوله‌ای که در کشور ما چندان مورد توجه قرار نگرفته است، چرا که با وجود دارا بودن ماشین‌آلات متعدد و نیز معادن روباز فراوان، تمایل معدنداران به واردات ماشین‌آلات چینی است. در حالی که حتی برخی از دستگاه‌های مهم مانند ریکلیمر (Reclaimer) در کشور وجود دارند که استفاده آن‌ها در برخی از معادن روباز می‌تواند کمک بسیاری به تولید کند. این در حالی است که هیچ گونه مرجع یا منبعی برای ثبت ماشین‌آلات و نوع آن‌ها و حتی مکان استفاده از آن‌ها در کشور وجود ندارد و این موضوع به معدنکاری آسیب فراوانی زده است.
  1396/12/23 14:36

  حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  فرصت و تهدیدهای آینده در گرو تکنولوژی‌های جدید

  تکنولوژی از جایگاه ویژه‌ای در صنایع معدنی و فلزی برخوردار است و تاثیر بسزایی بر عملکرد آن‌ها دارد. این جایگاه در صنعت سرب روی با توجه به قدمت 25 ساله آن ویژه‌تر است. تکنولوژی‌های صنعت سرب و روی در 3 حوزه مورد توجه قرار دارند که عبارتند از معدنکاری، تجهیزات تغلیظ که به دو بخش هیدرو و پیرو تقسیم می‌شود و همچنین تکنولوژی‌های مرتبط با فرآیندهای ذوب و تولید. تجهیزات به‌کار رفته در این 3 حلقه باید همزمان پیشرفت کنند و به سطح نرمال جهانی برسند تا در مجموع نتایج مثبتی حاصل شود.
  1396/11/24 09:49
47
اذرنبش تبریز
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
سمپوزیوم فولاد
فولاد آذربایجان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: