معدن - یادداشت

  سیاست‌های واگذاری مجتمع‌ها و طرح‌های تابعه ایمپاسکو به بخش خصوصی

  مدیر اقتصادی ایمپاسکو گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو، در راستای سیاست‌های دولت و در جهت اجرای قوانین و جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی، استفاده در زنجیره مصرف و نیاز به احداث کارخانه فرآوری و نبود امکان فروش مستقیم ماده معدنی، اقدام به واگذاری مجتمع‌ها و طرح‌های تحت پوشش به بخش خصوصی کرده است.
  1401/1/15 13:29

  داستان کشف

  سهم بخش معدن از تولید ناخالص جهانی 5 درصد است و کشورهای پیشرفته طی سالیان اخیر، نگاه ویژه‌ای به حوزه معدن و صنایع معدنی داشته‌اند. در حالی که ایران از لحاظ ذخایر معدنی جزو 10 کشور برتر دنیا قرار دارد، سهم بخش معدن در تولید ناخالص داخلی آن به کمتر از یک درصد می‌رسد و این امر بیانگر آن بوده که نه تنها سیاست‌گذاری‌های هدفمند و مدونی در این زمینه تبین نشده است، بلکه دولتمردان توجه لازم را به این حوزه نداشته‌اند.
  1400/12/14 15:08

  رسیدن به مقصد، گران تمام می‌شود

  حمل و نقل مواد معدنی در سراسر جهان از اهمیت فراوانی برخوردار است و تاثیر مستقیمی بر فعالیت معدنکاران، راندمان تولید و صادرات محصولات معدنی دارد. کشورهای پیشرفته معدنی در سطح جهان همچون استرالیا و چین، برنامه‌ریزی مدون و گسترده‌ای را در این زمینه داشته‌اند و نگاه ویژه‌ای به توسعه و پیشرفت حمل و نقل مواد معدنی دارند. حمل و نقل به چهار روش جادهای، ریلی، دریایی و هوایی در سراسر جهان انجام می‌شود که عمده روش‌های مورد استفاده در حوزه معدن، حمل و نقل ریلی و جاده‌ای است. اگرچه دو روش دیگر از سرعت و ایمنی بالاتری برخوردار هستند اما امروزه بسیاری از کشورهای فعال در بخش معدن به ویژه ایران، از حمل و نقل جاده‌ای و ریلی برای جابه‌جایی مواد معدنی استفاده می‌کنند.
  1400/11/9 12:39

  حمایت وارونه

  معادن هر کشور جزو سرمایه‌های ملی آن محسوب می‌شود و خوشبختانه ایران از لحاظ فراوانی معادن و مواد معدنی در میان 10 کشور برتر دنیا قرار دارد. بر همین اساس می‌توان گفت بخش معدن و صنایع معدنی می‌تواند نقش مهمی در درآمدزایی و اشتغال‌زایی کشور ایفا کند و در حالی که کشور در طی سالیان اخیر با تحریم‌های شدید اقتصادی مواجه شده است، سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند گره‌گشای بخشی از مشکلات موجود باشد.
  1400/10/4 12:35

  جبران کمبودهای معدنی در برنامه‌ها نیست!

  مطابق با آمارهای گمرک، در حالی که تجارت خارجی ایران در سال 1399 با کاهش مواجه بود، میزان واردات حوزه معدن و صنایع معدنی حدود 6 درصد افزایش یافت و به سه میلیارد و 410 میلیون دلار رسید. بیشترین میزان واردات در این سال به زنجیره فولاد با یک میلیون و 217 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 373 میلیون دلار اختصاص داشت. پس از آن، زغال‌سنگ و کک به ارزش 303 میلیون دلار به میزان یک میلیون و 210 هزار تن، زنجیره آلومینیوم به ارزش 290 میلیون دلار به میزان 186 هزار تن و زنجیره تیتان به ارزش 146 میلیون دلار به میزان 53 هزار تن در رده‌های بعدی قرار گرفتند. ضمن اینکه کل واردات زنجیره سرب و روی کشور در سال 1399 با ارزش 16 میلیون دلار و به میزان 30 هزار تن بوده است.
  1400/6/13 15:19

  آزادسازی یا آبادسازی؟

  طی دو سه سال اخیر، وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به پتانسیل‌های معدنی کشور، برنامه‌های مختلفی را برای فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس در دستور کار قرار داد که اجرای طرح احیای معادن، تقویت صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌های معدنی و مزایده اخیر هزار محدوده معدنی، ازجمله اقدامات دولت در همین راستا بود. فارغ از توفیق و یا عدم توفیق برنامه‌های دولت در این مدت، مزایده اخیر 6 هزار محدوده معدنی، آن هم در هفته‌های پایانی کار دولت، و در ادامه ورود دستگاه قضایی و دستور توقف این مزایده‌ها، باعث بروز عکس‌العمل‌های متفاوتی در جامعه معدنی کشور شد که مرور آن‌ها، خالی از لطف نخواهد بود.
  1400/5/2 13:47

  لزوم استفاده از ماشین‌آلات مدرن در توسعه معدنی کشور

  کشور ایران از نظر تنوع و حجم ذخایر معدنی، در میان 10 کشور برتر دنیا قرار گرفته است و معدنکاری در این کشور، قدمت دیرینه‌ای دارد. از دیرباز تاکنون، کشور ما در حوزه معدن فعال بوده است اما حدود 50 سال قبل، با گذر از عصر قدیم و ورود به عصر ماشین، معدنکاری مسیر تحول را طی کرد و بهره‌برداری از معادن به ویژه در حوزه مس و آهن با شیوه‌های جدید آغاز شد.
  1399/11/25 15:32

  عبدالرضا صالحی، دبیر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات معدنی؛

  ماشین در اسارت بروکراسی!

  ماشین‌آلات معدنی، کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و عمرانی هستند که به طور مستقیم در بخش تولید و خدمات به‌کار گرفته می‌شوند. معادن هرچه بتوانند از ماشین‌آلات جدیدتر و بزرگ‌تر استفاد کنند، هزینه‌های تولید خود را کاهش داده و محصولی بهتر و رقابتی‌تری را در حجم بیشتر تولید خواهند کرد؛ ضمن اینکه معادن به ویژه معادن بزرگ، تامین‌کننده صنایع بزرگ و صادرکننده‌ای همچون فولاد و مس هستند و ایجاد رونق در این معادن، ضمن ارزآوری در صنایع پایین‌دستی صادرکننده، به رونق و توسعه اشتغال این صنایع کمک خواهد کرد.
  1399/8/17 11:54

  سرمایه‌گذاران معدنی را فراری ندهیم!

  کشور ایران از معادن گوناگونی بهره‌مند است، اما تنها از 10 تا 15 درصد از ظرفیت ذخایر کشف‌ شده کنونی خود بهره‌برداری می‌کند و 90 درصد باقی‌مانده بدون استفاده رها شده‌اند. این در شرایطی است که سرمایه‌های زیادی برای انجام فعالیت معدنی در کشور وجود دارد و سرمایه‌گذاران حاضر به حضور در این حوزه هستند. ازجمله پتانسیل‌های بسیار خوب ایران در زمینه مواد معدنی، سنگ‌‌آهن است که تخمین زده می‌شود بالغ بر پنج میلیارد تن ذخیره احتمالی و حدود دو میلیارد و 700 میلیون تن ذخیره قطعی سنگ‌‌آهن در کشور وجود داشته باشد.
  1399/3/17 12:19

  چشم‌انداز راه معدن و صنایع معدنی

  سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مسئولیت اجرای ۳۳ راهبرد از ۷۲ راهبرد نقشه راه معـدن و صنایع معدنی را برعهده دارد. این سازمان برای اجرایی‌سازی این مسئولیت خطیر، ۱۴۵ هدف تعریف کرده است که تا پایـان دی ماه امسال، این سازمان توانسـت ۵۸ درصد از اهـداف را محقـق کند.
  1398/12/19 19:36
54
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: