مطالب مرتبط با واژه 'مشاوره اقتصادی'

  محمد ابکا خواجویی، مدیر عامل شرکت فولاد تکنیک

  سیاست‌گذاری بر مبنای مطالعات اقتصادی، زیربنای توسعه است

  مشاوران اقتصادی در سراسر جهان به بررسی مطالعات امکان‌سنجی طرح‌ها پیش از هرگونه اقدامی، می‌پردازند. برآورد سود و زیان حاصل از اجرای یک طرح پیش از ایجاد زیرساخت‌های آن تا آخرین مرحله بهره‌برداری، نیازمند مطالعات دقیق مشاور اقتصادی است. مشاور اقتصادی در جایگاه خود می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر بهره‌برداری از پروژه‌های سودده کشور برجا بگذارد و از اجرای طرح‌های زیان‌ده جلوگیری کند. اما مشکل از جایی آغاز می‌شود که نظرات غیرکارشناسی به‌دلیل مسائل سیاسی جایگزین نظر مشاور می‌شود.
  1397/6/15 08:33

  فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت فلزات و مواد

  خلأ توجه به شاخص‌های اقتصادی در توسعه اقتصادی کشور و عملکرد مدیران

  سهم بالای دولت در ساختار صنعتی و اقتصادی کشور و ناتوانی مدیران دولتی در ایجاد تغییرات بنیادین در رویه‌های نادرست حاکم بر این ساختار باعث شده روند توسعه اقتصادی کشور در چند دهه گذشته، تنها کلمه توسعه را به‌دنبال خود یدک کشیده و اثری از توجه به شاخص‌های اقتصادی، ارزش‌آفرینی و خلق ثروت در آن مشاهده نشود. مدیران دولتی در بهترین حالت قادر به مدیریت اوضاع نابسامان حاکم بر ‌‌سازمان‌های تحت مدیریت خود بوده و بخش عمده‌ای از انرژی آنها صرف پرداختن به فشارهای غیرمعمول از سوی نهادهای خارج از بدنه دولت ‌شود که طبعا نتیجه‌ای جز تکرار چرخه معیوب گذشته ندارد.
  1397/6/13 08:59

  رضا اشرف سمنانی،مشاور مدیر عامل میدکو

  لزوم توجیه طرح‌های صنعتی با استفاده از نظر مشاوران اقتصادی

  در مطالعات امکان‌سنجی‌ طرح‌های صنعتی، مطالعات فنی و اقتصادی همزمان انجام می‌شود. در نتیجه یک اقتصاددان به تنهایی نمی‌تواند مسلط بر مسائل فنی و یک مهندس مسلط بر مسائل اقتصادی باشد. هردو برای بررسی توجیه‌پذیری طرح‌ها به اطلاعات تکمیلی و تلفیقی یکدیگر نیازمند هستند. به‌طور کلی و خلاصه نمی‌توان هیچ‌کدام از دانش فنی یا دانش اقتصادی را از طرح توجیهی و اقتصادی جدا دانست. این مساله در سراسر دنیا برای صنایع مختلف به دقت انجام می‌شود. مشکلی که به‌طور خاص در ایران می‌توان روی آن تمرکز کرد، تداخل مسائل اقتصادی با سیاسی است. به‌طور حتم محل احداث یک کارخانه با هزینه‌های بسیار بالا نمی‌تواند از مسائل سیاسی تبعیت کند. جانمایی درست، تامین مواد اولیه کافی، ظرفیت و کشش منطقه، نیروی انسانی ماهر، نرخ برگشت سرمایه و... برای واحدهای تولیدی را نمی‌توان با یک دید کلی سیاسی تعیین کرد،‌ اما از پیامدهای آن در امان بود.
  1397/6/10 16:11

  حمیدرضا حقیقت‌پژوه، رئیس شورای‌عالی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی

  مشاوران مالی و اقتصادی، چشم بینای سرمایه‌گذاران

  هدف اصلی شرکت‌های مشاور اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی در همه کشورها، نظارت، دسته‌بندی و بررسی توجیه‌پذیری طرح‌ها برای بانک‌ها و سرمایه‌گذاران است. در کشورهای پیشرفته شرکت‌های مشاور اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی از استانداردها و چارچوب‌های مشخصی پیروی می‌کنند و همواره باید اطلاعات خود را مطابق شرایط و استانداردهای موجود و تدوین شده، ‌بروزرسانی کنند. در بیشتر کشورها روال این است که کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی مسئولیت مدنی دارد و تحت یک نظام مهندسی مشخص فعالیت می‌کند و این در حالی است که در کشور ما به‌دلیل عدم حمایت بانک مرکزی، هنوز سازوکار مشخصی در این زمینه شکل نگرفته است.
  1397/6/7 11:04

  حسین عبده تبریزی، اقتصاددان

  بزرگ‌ترین مشکل صنعت مشاوره در ایران، کوچک مقیاس ‌بودن آن است

  مشاوره اقتصادی در ایران با مشکلات بسیار زیادی رو‌به‌رو است. ضعف اقتصادی صنعت مشاوره باعث شده تا این صنعت غیر از آنکه نتواند مسئولیت‌های خود را به درستی انجام دهد، وارد بیراهه شود و بر مشکلات اقتصادی بیشتر دامن بزند. فساد و خطا در حوزه‌کاری صنعت مشاوره اقتصادی تحت تاثیر شرایط گوناگونی در کشور به‌وجود آمده است که دلایل اصلی آن فقدان کار مداوم برای مشاوران اقتصادی و تاکید کارفرما بر سلیقه و نظر شخصی خود است. کوچک مقیاس ‌بودن واحدهای مشاوره موجب شده تا این واحدها از خود قدرتی نداشته باشند و نتوانند تخصص خود را در پیش‌بردن پروژه‌ها و طرح‌های صنعتی به صورت شایسته نشان‌دهند. به نظر می‌رسد که با اوضاع کنونی کشور، حضور شرکت‌های بزرگ مشاوره اقتصادی دنیا در ایران غیرممکن باشد اما با استفاده از پتانسیل‌‎های موجود در شرکت‌های کوچک‌تر مشاوره اروپایی می‌توان توسعه اقتصادی کشور را سرعت بیش‌تر و بهتری بخشید.
  1397/5/11 09:10

  در تیر ماه 1397

  شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

  سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!
  1397/5/3 09:04
6
فولاد آذربایجان
بنر صنیع کاوه
بنر صبانور
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد متیل
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
اذرنبش تبریز
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: