فولاد - گفت و گو

  منصور یزدی زاده، مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  زمان بالندگی فولاد ایران فرا رسیده است

  صنعت فولاد کشور رو به جلو حرکت کرده است و این موضوع را می‌توان در رشد تولید و افزایش محسوس صادرات طی سال‌های اخیر مشاهده کرد. استراتژی‌های کلی صنعت فولاد مانند سند چشم‌انداز 20 ساله در افق 1404 کاملا مشخص است و اکنون همه در راستای تحقق این هدف گام برمی‌دارند اما تداوم این امر، مستلزم اتخاذ تدابیری هم از سوی مسئولان امر و هم از سوی شرکت‌های تولیدکننده است. مسئولان از یک سو باید راه را برای صادرات صنعت فولاد کشور باز کنند و از سوی دیگر با توجه به رشد تولید، تامین مواد اولیه واحدهای فولادسازی را در دستور کار قرار دهند، چرا که رشد تولید نیازمند تامین به‌موقع مواد اولیه است. در این میان شرکت‌ها نیز می‌بایست با اتخاذ استراتژی‌هایی همانند ایجاد تنوع در خط تولید و استانداردسازی محصولات، زمینه را برای رشد تولید محصولات فولادی فراهم آورند. در خصوص استراتژی‌ها و وضعیت کلی صنعت فولاد با منصور یزدی زاده، مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، به گپ‌وگفت نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
  1398/6/30 14:14

  علی عباسلو، مدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان در گفت‌‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  کارخانه‌های فولادسازی با کمبود آهن اسفنجی روبه‌رو هستند

  افزایش قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی، باعث شد تا تفاوت قیمت گندله و کنسانتره در داخل و خارج از کشور، زیاد شود و صادرات این محصولات به حدی افزایش یابد که کمبود آن‌ها در داخل کشور، تبدیل به بحرانی برای کارخانه‌های فولادسازی شود؛ دولت برای کنترل فروش صادراتی گندله و کنسانتره، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی برای کاهش تاثیرات منفی این معضل، در نظر گرفت و قیمت‌گذاری دستوری را در برنامه کار خود قرار داد اما همچنان کمبود گندله در واحدهای احیا مستقیم، وجود دارد و باعث شده تا آهن اسفنجی، کمتر از ظرفیت اسمی تولید شود و به این ترتیب، نیاز کارخانه‌های فولادسازی به آهن اسفنجی پاسخ داده نمی‌شود. با این شرایط، به نظر می‌رسد تنها راه ایجاد توازن در زنجیره تولید فولاد، ایجاد بازار رقابتی آزاد و تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا باشد. در این خصوص، خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی عباسلو، مدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید.
  1398/6/23 12:02

  احمد خوروش، مدیرعامل مجتمع فولاد کویر در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد

  وضعیت بازار فولاد کشور طی یکی دو سال اخیر به‌دلیل نوسانات ارزی دچار مشکل شده و از یک سو برخی صنایع پایین‌دستی مانند تولیدکنندگان میلگرد و نوردکاران نسبت به کمبود مواد اولیه و صادرات شمش فولاد ابراز نارضایتی می‌کنند و از سوی دیگر تولیدکنندگان شمش نیز ادعا دارند که تقاضای این محصول در کشور به اندازه تولید نیست و مازاد تولید باید صادر شود. اگر صادرات حتما باید انجام شود، رفع نیاز داخلی از آن مهم‌تر است و ابتدا باید مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی در کشور به‌طور کامل تامین شود و سپس صادرات انجام شود. در غیر این صورت، صنایع پایین‌دستی به‌دلیل کمبود مواد اولیه مجبور به کاهش تولید می‌شوند و این کاهش میزان تولید می‌تواند کارخانه‌ها را به مرز ورشکستگی و تعطیلی بکشاند. در همین خصوص برای بررسی وضعیت بازار میلگرد، با احمد خوروش، مدیرعامل مجتمع فولاد کویر به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده میلگردهای ساختمانی در کشور به گپ‌وگفت نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
  1398/6/16 11:17

  علی محمدی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در گفت‌و‌گو با «فلزات آنلاین»:

  تامین مواد اولیه، بزرگ‌ترین چالش فولادسازان

  شرکت فولاد خوزستان، خریدار سنگ‌آهن و تولیدکننده گندله و انواع فولاد در شکل اسلب و شمش بوده و از سه بخش اصلی کارخانجات گندله‌سازی، کارخانجات احیا مستقیم و واحد فولادسازی تشکیل شده است. این شرکت، با تولید حدود 6 میلیون تن گندله در سال، سومین تولیدکننده بزرگ گندله در کشور محسوب می‌شود. گرایش معادن به احداث واحدهای گندله‌سازی و فولادسازی، باعث شده که کمتر این مواد معدنی را در اختیار دیگر شرکت‌های فولادساز قرار دهند که این عدم فروش به کارخانجات دیگر، معضلاتی را در زمینه تهیه مواد اولیه برای شرکت‌هایی که معدن ندارند، ایجاد کرده است. در خصوص این موضوع، با علی محمدی به گفت‌وگو نشستیم تا چالش‌های شرکت فولاد خوزستان را برای دسترسی به مواد اولیه از مدیرعامل این شرکت جویا شویم:
  1398/6/9 15:41

  اسدالله فرشاد، مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین» مطرح کرد:

  گذر از تحریم‌ها با تکیه بر ظرفیت‌های خالی کشور

  اعمال تحریم‌ها بر صنعت فلزات، باعث سخت شدن شرایط صادراتی و حتی تامین خارجی قطعات شده است؛ در این رابطه بسیاری از فعالان صنعت فولاد معتقد هستند که وقتی صنعت کشور در شرایط فشار بیرونی قرار می‌گیرد، توجه به ظرفیت‌های داخلی کشور و توسعه فعالیت‌های تولیدی، ساخت‌وساز، فعال کردن پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری‌های جدید در داخل کشور، بیش از پیش ضروری است. در این رابطه خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با اسدالله فرشاد، مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان و عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد به گپ‌وگفت نشسته است که در ادامه می‌خوانید:
  1398/6/2 10:50

  علی اکبر پوریانی، مدیرعامل شرکت گهر زمین در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  راه‌اندازی واحد گندله‌سازی با ظرفیت 5 میلیون تن/ باید به بومی شدن صنعت کنسانتره‌سازی افتخار کنیم

  شرکت سنگ ‌آهن گهرزمین در سال 83 به منظور بهره‌برداری از آنومالی سنگ‌آهن شماره 3 گل‌گهر تاسیس گردید. در این راستا برنامه‌ریزی تولید سالانه 15 میلیون تن سنگ‌آهن به همراه برداشت 60 میلیون تن باطله، جمعاً 75 میلیون تن عملیات معدنکاری به ‌منظور تولید سالیانه 10 میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن و 10 میلیون تن گندله جهت تأمین خوراک مورد نیاز کارخانجات فولاد و تحقق اهداف چشم‌انداز توسعه 20 ساله صنایع فولاد کشور، انجام شد که باعث اشتغال حدود 3 هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم گردید. این شرکت هم‌اکنون پروژه بزرگ راه‌اندازی واحد گندله‌سازی با ظرفیت 5 میلیون تن در دستور کار دارد که اجرایی شدن آن می‌تواند کمک شایانی را به زنجیره تولید فولاد کشور عرضه نماید. در همین خصوص با علی اکبر پوریانی، مدیرعامل شرکت گهر زمین به گپ‌وگفت نشسته‌ایم:
  1398/5/26 16:05

  سجاد غرقی، مدیرعامل شرکت مجریان توسعه معادن آسیا(متما) در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  اولویت دولت صرفا توسعه صنایع پایین‌دست فولاد بوده است

  منبع اصلی سرمایه‌گذاری معادن از «انباشت سرمایه مولد» ناشی از «سود عملیاتی معدن‌کاری» است. کاهش سودمعدن‌کاری، سرمایه‌گذاری در این بخش را کم‌رنگ کرده است. به طور کلی چهار منبع اصلی تامین مالی شامل فروش داخلی، صادرات، سرمایه‌گذاری خارجی و اخذ تسهیلات بانکی است که دو مورد آخر در عمل ممکن (شرایط تحریم) و اقتصادی (نرخ سود بالای بانکی و دسترسی سخت) نیست. در دو مورد اول یعنی فروش داخلی و صادرات، دولت از طریق مداخله در قیمت‌گذاری نهاده‌ها (در صد شمش فخوز)، وضع محدودیت‌ها و عوارض صادراتی مانع از انباشت سرمایه مولد در بخش معدن به ویژه کوچک مقیاس‌ها شده است. به طبع، به نسبت ظرفیت بالای این بخش، برای اکتشاف و افزایش بهره‎وری تولید، سرمایه‌گذاری مناسبی انجام نمی‌شود؛ این در حالی است که توجه دولت صرفا به حوزه پایین‌دست بوده و حمایت‌های لازم جهت «هدایت سرمایه» برای توسعه اکتشاف و افزایش بهره‌وری معادن صورت نگرفته است. از طرفی موتور توسعه صنعت معدن‌کاری ایران در دهه‌های آتی را معادن کوچک مقیاس می‌دانند. در همین رابطه، برای بررسی اجمالی وضعیت تولید سنگ‌آهن در کشور با سجاد غرقی، مدیرعامل شرکت مجریان توسعه معادن آسیا (متما) و عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران به گفت‌وگو نشسته‌‎ایم:
  1398/5/12 20:50

  مدیرعامل شرکت فولاد شادگان:

  پرچمدار تغییرات نوین در صنعت فولاد کشور هستیم

  شرکت صنعت فولاد شادگان یکی از هفت طرح فولادی کشور است که در سال 85 کلنگ زنی شد. 65 درصد سهام این شرکت در سال 93 به فولاد خوزستان واگذار و از آن پس، عملیات اجرایی این مجموعه با سرعت هرچه بیشتر دنبال که به افتتاح واحد آهن اسفنجی آن در سال 96 منتهی شد. با محمدطاهر احمدیان، مدیرعامل شرکت فولاد شادگان درخصوص عملکرد اجرایی این مجموعه طی سال‌های اخیر به گفت‌وگو نشستیم. احمدیان معتقد است ادغام شرکت‌های فولاد می‌تواند مزیت‌های بسیاری به‌ویژه برای واحدهای کوچکتر به همراه داشته باشد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  1397/12/28 08:36

  عضو هیأت مدیره شرکت فولاد خوزستان:

  24 درصد طرح جامع فولاد کشور را محقق می‌کنیم

  استان خوزستان از پتانسیل‌های قابل توجهی برای توسعه صنعت فولاد کشور برخوردار است. شرکت فولاد خوزستان جزو نخستین واحدهای فولادی کشور به‌شمار می‌رود که در اهواز احداث شد. این شرکت نقش اثرگذاری در توسعه صنعت فولاد کشور و همچنین توسعه پایدار منطقه داشته است. با محمد حسن عرفانیان آسیایی، عضو هیأت مدیره شرکت فولاد خوزستان درخصوص حضور این شرکت در خوزستان به گفت وگو نشسته‌ایم. محمد حسن عرفانیان در این گفت‌ و گو تاکید کرد: این شرکت قصد دارد تا 24 درصد از این تولید را مدیریت کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  1397/12/27 09:29

  معاون خرید شرکت فولاد خوزستان:

  پشتیبان تولید هستیم

  فرایند تامین در هر مجموعه صنعتی، نقش اثرگذاری در تمامی مراحل تولید بر عهده دارد. تامین و تحویل پایدار مواد اولیه و مصرفی، قطعات و تجهیزات تولید و خرید خدمات برای سایر بخش‌ها از وظایف این حوزه به‌شمار می‌رود، همچنین مدیریت ارتباط با تأمین کنندگان اعم از داخلی و خارجی به عنوان زیربنای فرایند تأمین نیز در این مجموعه صورت می‌گیرد که عملکرد آن به ویژه در شرایط کنونی کشور و با شروع مجدد تحریم‌ها اهمیت دوچندانی یافته است. بر همین اساس گفت‌وگویی را با محمد نادری معاون خرید شرکت فولاد خوزستان ترتیب داده‌ایم. وی که واحد خرید را پشتیبان تولید می‌داند در این گفت‌وگو تاکید کرد که شرکت فولاد خوزستان تامین تمام مواد اولیه استراتژیک مورد نیاز خود را تا پایان سال 98 برنامه ریزی کرده است. این شرکت همچنین با هدف کاهش وابستگی به بازار خارجی، بومی‌سازی قطعات و تجهیزات را در اولویت قرار داده است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  1397/12/26 09:17
47
فولاد متیل
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: