فولاد - یادداشت

  نگاهی به عملکرد صادراتی صنعت فولاد در سال جاری؛

  عبور از تحریم با اراده فولادی

  آمارهای منتشر شده از عملکرد صادراتی 6 ماهه فولادسازان، نوید‌بخش افزایش تنوع سبد صادراتی فولاد کشور و همچنین فتح بازارهای جدید بوده و در این باره می‌توان ادعا کرد که اثرات تحریمی تا حد زیادی در صنعت فولاد خنثی شده‌اند.
  1398/8/20 09:59

  پروژه‌های عمرانی را هرچه سریع‌تر فعال کنید!

  لوله‌های فولادی در تمام بخش‌های صنعت کاربرد دارند و کارشناسان این حوزه حدود 600 مورد مصرف برای این محصول ذکر کرده‌اند. به عبارت بهتر، لوله‌های فولادی در تمامی ابعاد زندگی از در اندازه‌های بسیار کوچک همچون میز و صندلی گرفته تا ابعاد بسیار بزرگی همچون انتقال نفت، گاز و آب نقش دارند. این محصولات تقریبا به ‌طور مستقیم و یا از طریق واسطه به مصرف‌کنندگان نهایی می‌رسد. صنعت تولید لوله در کشور از یک سو گفته می‌شود در تولیدات به خودکفایی رسیده‌ و وضعیت آن مناسب است و از سوی دیگر، ظرفیت‌های خالی بسیاری در آن وجود دارد.
  1398/8/11 16:29

  تجمیع تقاضا، راهکاری برای تولید دوباره ورق الکتریکی

  بخش بسیار بزرگی از صنعت کشور با برق و نیروی محرکه آن، یعنی الکتروموتورها، ژنراتورها و... سر و کار دارد زیرا امروزه تقریبا هیچ حرکتی در صنعت بدون الکتروموتور امکان‌پذیر نیست. قطعات اولیه الکتروموتورها، مس، عایق، ورق سیلیکون استیل، بلبرینگ و رول‌برینگ است که در این میان، ورق سیلیکون استیل نقش بسیار کلیدی در تولید الکتروموتورها دارد. این محصول به ‌دلیل قابلیت‌های مغناطیسی قابل توجه، قادر به ایجاد میدان مغناطیسی مطلوب در اطراف خود و تولید نیروی لازم برای حرکت موتور و دستگاه استفاده‌کننده آن است. بنابراین ورق‌های سیلیسیم‌دار که به ‌عنوان هسته الکتروموتورها به‌کار می‌روند، نقش اساسی را ایفا می‌کنند.
  1398/7/29 10:41

  مبادا کاسه چه‌کنم چه‌کنم به دست بگیریم!

  زمان به سرعت می‌گذرد و صنعت فولاد کشور به زودی باید با موعد چشم‌انداز توسعه در سال ۱۴۰۴ روبه‌رو شود. موعدی که در آن باید میزان تولید فولاد در کشور به دو برابر افزایش یابد، بخش خصوصی در این صنعت به پویایی برسد و زیرساخت‌های صادرات این کالای استراتژیک برای رقابت در بازارهای جهانی فراهم شود، اما آیا واقعا صنعت فولاد کشور در همین مسیر حرکت می‌کند. لازم نیست صبر کنیم تا این دیوار به ثریا برسد و بعد نگاه کنیم و ببینیم که آن را درست ساخته‌ایم یا نه. گذر و نظری بر همین خشت‌های کج اول، تا آخر راه را به ما نشان می‌دهد.
  1398/7/21 20:09

  تولیدکنندگان پروفیل فولادی بازارهای جدید بسازند

  در صنعت فولاد، محصولات صنایع بالادستی تنوع بسیار کمتری در مقایسه با صنایع پایین‌دستی دارند. فولاد به ‌عنوان اساسی‌ترین فلز مورد استفاده بشر، دارای حلقه‌های متعددی در زنجیره خود است و هر یک از این حلقه‌ها دارای ارزش افزوده و محصولات گوناگونی هستند. قطعا محصولات ابتدایی زنجیره فولاد که ذات معدنی دارند، مستقیما در زندگی روزمره جامعه جایگاهی ندارند در حالی که حلقه‌های پایینی، نقش بسیار پررنگی در جامعه ایفا می‌کنند.
  1398/7/13 13:08

  اگر آب در هاون کوبیدن نیست، پس چیست؟

  صنعت استراتژیک فولاد کشور، یکی از مواردی است که به طور جداگانه، مورد تحریم قرار گرفت و این نشان‌دهنده آن است که این صنعت برای کشور بسیار مهم و تاثیرگذار تلقی می‌شود.
  1398/7/6 19:07

  به فکر گسترش بازارهای صادراتی باشیم

  جمله کلیدی «صنعت فولاد به خودکفایی رسیده است» بارها از زبان مسئولان دولتی، تولیدکنندگان و فعالان بازار فولاد گفته شده و واقعیت نیز همین است زیرا روند تولیدات محصولات فولادی به‌ویژه در حوزه محصولات طویل مانند تیرآهن، مقاطع فولادی (نبشی، ناودانی و...) و میلگرد نیز در سال‌های اخیر همواره رو به رشد بوده و در مقابل آن، روند واردات این محصولات کاهشی بوده است.
  1398/6/30 14:33

  صادرات آهن اسفنجی می‌تواند افزایش یابد

  ایران، بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی جهان به روش میدرکس بوده و در سال 97، حدود 533 هزار تن از 32.67 میلیون تن آهن اسفنجی تولیدی خود را صادر کرده است. با توجه به اینکه حدود 80 درصد کارخانه‌های فولادسازی دنیا از کوره بلند استفاده می‌کنند، شاید به نظر برسد که مصرف آهن اسفنجی از اقبال جهانی برخوردار نیست اما موضوعی که اخیرا مطرح شده، این است که سازمان‌های محیط‌زیستی، آلایندگی کوره بلند را به حدی بالا دانسته‌اند که در آینده باید شاهد تغییر رویه فولادسازان جهان به سمت استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی و مصرف آهن اسفنجی باشیم. موضوع دیگری که مطرح است کمبود ذخایر گازی در برخی از کشورها بوده که به عقیده کارشناسان، می‌توان سوخت مورد نیاز واحدهای احیا مستقیم را به روش بیومس تامین کرد.
  1398/6/23 11:37

  سیاست‌های متضاد با اهداف نهایی توسعه صنعت فولاد

  سیاست دولت نسبت به توسعه زنجیره ارزش فولاد را می‌توان در رویکردهایی مانند تامین کامل نیاز داخل در کل زنجیره، افزایش تولید با تمرکز بر مسائل اجتماعی و سیاسی تا مسائل اقتصادی، تقسیم حاشیه سود قابل توجه بخش معدن درکل زنجیره به منظور افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در حلقه فولاد همراه با حفظ نفوذ در شرکت‌های بزرگ خصوصی شده به منظور در اختیار داشتن ابزارهای کنترلی خلاصه کرد. این سیاست کاملا متناقض با اصول بازار آزاد که با هدف اصلی توسعه صنعت فولاد اجرا می‌شود، نتایج دلخواه لازم را نداشته، زیرا از یک سو میزان دخالت دولت در بازار را افزایش داده و از سوی دیگر انتظاراتی فراتر از وظایف ذاتی دولت را در فعالین صنعت فولاد ایجاد کرده است؛ اساسا منافع یک حلقه درتضاد با منافع حلقه دیگر خواهد بود و کنترل این تضاد در آشفتگی‌های بازار مانند نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت آن در ساختار معیوب اقتصادی کشور سخت و در مواردی غیر ممکن است. در چنین مواردی دولت چاره‌ای جز استفاده از ابزار مقررات‌گذاری خود نداشته و به همین دلیل، دست به صدور بخشنامه‌ها، ابلاغیه‌ها و مصوبات متعددی می‌زند.
  1398/6/16 09:43

  توسعه صنایع معدنی، در سربالایی مقررات

  با رشد بی‌بدیل صنعت فولاد در این سال‌ها، صنایع بالادستی زنجیره تولید فولاد؛ رونق تازه‌ای پیدا کرد و این امر باعث شد تا فولادسازی و صنایع وابسته آن، جایگاه خود را به عنوان یکی از ارکان‌های اصلی صنعت کشور، تثبیت کند. در نتیجه، اکتشاف و استخراج معادن سنگ‌آهن به سرعت توسعه یافت و صنایع معدنی با سرمایه‌گذاری‌های متعدد سعی در تکمیل زنجیره فولاد در واحدهای تولیدی خود کرد. به این ترتیب، شرکت‌هایی که در آغاز کار، سنگ‌آهن دانه‌بندی تولید می‌کردند، کنسانتره، گندله و بعضا آهن اسفنجی را نیز به سبد محصولات خود افزودند.
  1398/6/9 15:12
110
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
بنر صنیع کاوه
بنر صبانور
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: