گفت و گو

  علی عباسلو، مدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان در گفت‌‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  کارخانه‌های فولادسازی با کمبود آهن اسفنجی روبه‌رو هستند

  افزایش قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی، باعث شد تا تفاوت قیمت گندله و کنسانتره در داخل و خارج از کشور، زیاد شود و صادرات این محصولات به حدی افزایش یابد که کمبود آن‌ها در داخل کشور، تبدیل به بحرانی برای کارخانه‌های فولادسازی شود؛ دولت برای کنترل فروش صادراتی گندله و کنسانتره، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی برای کاهش تاثیرات منفی این معضل، در نظر گرفت و قیمت‌گذاری دستوری را در برنامه کار خود قرار داد اما همچنان کمبود گندله در واحدهای احیا مستقیم، وجود دارد و باعث شده تا آهن اسفنجی، کمتر از ظرفیت اسمی تولید شود و به این ترتیب، نیاز کارخانه‌های فولادسازی به آهن اسفنجی پاسخ داده نمی‌شود. با این شرایط، به نظر می‌رسد تنها راه ایجاد توازن در زنجیره تولید فولاد، ایجاد بازار رقابتی آزاد و تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا باشد. در این خصوص، خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی عباسلو، مدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید.
  1398/6/23 12:02

  احمد خوروش، مدیرعامل مجتمع فولاد کویر در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد

  وضعیت بازار فولاد کشور طی یکی دو سال اخیر به‌دلیل نوسانات ارزی دچار مشکل شده و از یک سو برخی صنایع پایین‌دستی مانند تولیدکنندگان میلگرد و نوردکاران نسبت به کمبود مواد اولیه و صادرات شمش فولاد ابراز نارضایتی می‌کنند و از سوی دیگر تولیدکنندگان شمش نیز ادعا دارند که تقاضای این محصول در کشور به اندازه تولید نیست و مازاد تولید باید صادر شود. اگر صادرات حتما باید انجام شود، رفع نیاز داخلی از آن مهم‌تر است و ابتدا باید مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی در کشور به‌طور کامل تامین شود و سپس صادرات انجام شود. در غیر این صورت، صنایع پایین‌دستی به‌دلیل کمبود مواد اولیه مجبور به کاهش تولید می‌شوند و این کاهش میزان تولید می‌تواند کارخانه‌ها را به مرز ورشکستگی و تعطیلی بکشاند. در همین خصوص برای بررسی وضعیت بازار میلگرد، با احمد خوروش، مدیرعامل مجتمع فولاد کویر به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده میلگردهای ساختمانی در کشور به گپ‌وگفت نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
  1398/6/16 11:17

  علی محمدی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در گفت‌و‌گو با «فلزات آنلاین»:

  تامین مواد اولیه، بزرگ‌ترین چالش فولادسازان

  شرکت فولاد خوزستان، خریدار سنگ‌آهن و تولیدکننده گندله و انواع فولاد در شکل اسلب و شمش بوده و از سه بخش اصلی کارخانجات گندله‌سازی، کارخانجات احیا مستقیم و واحد فولادسازی تشکیل شده است. این شرکت، با تولید حدود 6 میلیون تن گندله در سال، سومین تولیدکننده بزرگ گندله در کشور محسوب می‌شود. گرایش معادن به احداث واحدهای گندله‌سازی و فولادسازی، باعث شده که کمتر این مواد معدنی را در اختیار دیگر شرکت‌های فولادساز قرار دهند که این عدم فروش به کارخانجات دیگر، معضلاتی را در زمینه تهیه مواد اولیه برای شرکت‌هایی که معدن ندارند، ایجاد کرده است. در خصوص این موضوع، با علی محمدی به گفت‌وگو نشستیم تا چالش‌های شرکت فولاد خوزستان را برای دسترسی به مواد اولیه از مدیرعامل این شرکت جویا شویم:
  1398/6/9 15:41

  اسدالله فرشاد، مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین» مطرح کرد:

  گذر از تحریم‌ها با تکیه بر ظرفیت‌های خالی کشور

  اعمال تحریم‌ها بر صنعت فلزات، باعث سخت شدن شرایط صادراتی و حتی تامین خارجی قطعات شده است؛ در این رابطه بسیاری از فعالان صنعت فولاد معتقد هستند که وقتی صنعت کشور در شرایط فشار بیرونی قرار می‌گیرد، توجه به ظرفیت‌های داخلی کشور و توسعه فعالیت‌های تولیدی، ساخت‌وساز، فعال کردن پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری‌های جدید در داخل کشور، بیش از پیش ضروری است. در این رابطه خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با اسدالله فرشاد، مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان و عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد به گپ‌وگفت نشسته است که در ادامه می‌خوانید:
  1398/6/2 10:50

  علی اکبر پوریانی، مدیرعامل شرکت گهر زمین در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  راه‌اندازی واحد گندله‌سازی با ظرفیت 5 میلیون تن/ باید به بومی شدن صنعت کنسانتره‌سازی افتخار کنیم

  شرکت سنگ ‌آهن گهرزمین در سال 83 به منظور بهره‌برداری از آنومالی سنگ‌آهن شماره 3 گل‌گهر تاسیس گردید. در این راستا برنامه‌ریزی تولید سالانه 15 میلیون تن سنگ‌آهن به همراه برداشت 60 میلیون تن باطله، جمعاً 75 میلیون تن عملیات معدنکاری به ‌منظور تولید سالیانه 10 میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن و 10 میلیون تن گندله جهت تأمین خوراک مورد نیاز کارخانجات فولاد و تحقق اهداف چشم‌انداز توسعه 20 ساله صنایع فولاد کشور، انجام شد که باعث اشتغال حدود 3 هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم گردید. این شرکت هم‌اکنون پروژه بزرگ راه‌اندازی واحد گندله‌سازی با ظرفیت 5 میلیون تن در دستور کار دارد که اجرایی شدن آن می‌تواند کمک شایانی را به زنجیره تولید فولاد کشور عرضه نماید. در همین خصوص با علی اکبر پوریانی، مدیرعامل شرکت گهر زمین به گپ‌وگفت نشسته‌ایم:
  1398/5/26 16:05

  رضا شریفی، مدیر مجتمع مس سونگون در گفت‌وگو با «فلزات ‌آنلاین»:

  مجتمع مس سونگون محور توسعه استان آذربایجان شرقی است

  فاز سوم توسعه مجتمع مس سونگون پس از وقفه‌ای طولانی در حال اجرا است. این پروژه که احداث آن از سال‌ها قبل آغاز شده، قرار بود محور توسعه استان آذربایجان شرقی باشد. در این استان ذخیره عظیمی از مس وجود دارد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این صنعت، بخش عمده‌ای از آن به‌صورت ناشناخته باقی‌مانده‌ است و در صورت شناسایی و بهره‌برداری از آن‌ها، سونگون به یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مس معدنی در جهان تبدیل خواهد شد. نیاز کشور به مس و ظرفیت خالی شرکت ملی صنایع مس ایران برای تولید کاتد، سرعت اجرای پروژه فاز سوم تغلیظ سونگون را بیشتر می‌کند و این شرکت همزمان نیم‌نگاهی هم به پروژه ذوب خواهد داشت. پروژه ذوب نیز طی 10 سال گذشته مسکوت مانده بود، اما طی دو سال اخیر مسئولان شرکت ملی مس به تکاپو افتاده‌اند که پروژه مذکور را مجددا فعال کنند. در این رابطه با مدیر مجتمع مس سونگون به گپ‌وگفت نشسته‌ایم و آنچه در ادامه می‌خوانید، حاصل گفت‌وگوی خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با رضا شریفی است:
  1398/5/19 16:36

  سجاد غرقی، مدیرعامل شرکت مجریان توسعه معادن آسیا(متما) در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  اولویت دولت صرفا توسعه صنایع پایین‌دست فولاد بوده است

  منبع اصلی سرمایه‌گذاری معادن از «انباشت سرمایه مولد» ناشی از «سود عملیاتی معدن‌کاری» است. کاهش سودمعدن‌کاری، سرمایه‌گذاری در این بخش را کم‌رنگ کرده است. به طور کلی چهار منبع اصلی تامین مالی شامل فروش داخلی، صادرات، سرمایه‌گذاری خارجی و اخذ تسهیلات بانکی است که دو مورد آخر در عمل ممکن (شرایط تحریم) و اقتصادی (نرخ سود بالای بانکی و دسترسی سخت) نیست. در دو مورد اول یعنی فروش داخلی و صادرات، دولت از طریق مداخله در قیمت‌گذاری نهاده‌ها (در صد شمش فخوز)، وضع محدودیت‌ها و عوارض صادراتی مانع از انباشت سرمایه مولد در بخش معدن به ویژه کوچک مقیاس‌ها شده است. به طبع، به نسبت ظرفیت بالای این بخش، برای اکتشاف و افزایش بهره‎وری تولید، سرمایه‌گذاری مناسبی انجام نمی‌شود؛ این در حالی است که توجه دولت صرفا به حوزه پایین‌دست بوده و حمایت‌های لازم جهت «هدایت سرمایه» برای توسعه اکتشاف و افزایش بهره‌وری معادن صورت نگرفته است. از طرفی موتور توسعه صنعت معدن‌کاری ایران در دهه‌های آتی را معادن کوچک مقیاس می‌دانند. در همین رابطه، برای بررسی اجمالی وضعیت تولید سنگ‌آهن در کشور با سجاد غرقی، مدیرعامل شرکت مجریان توسعه معادن آسیا (متما) و عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران به گفت‌وگو نشسته‌‎ایم:
  1398/5/12 20:50

  عطاءالله شریفیان، مدیرعامل شرکت معادن مس چهار گنبد، در گفت‌و‌گو با «فلزات آنلاین»:

  نقش کلیدی نقدینگی، در تولید کنسانتره مس

  با توجه به نیاز کشور به تولید کنسانتره اما شرکت‌های تولیدکننده‌ای هستند که براساس ظرفیت تولید نمی‌کنند و یا به اجبار واحدهای تولیدی خود را تعطیل کرده‌اند، حال می‌خواهیم بدانیم چرا علی‌رغم عطش بازار به خرید کنسانتره شرکت‌های تولیدکننده این محصول، نمی‌توانند با خیالی آسوده در این حوزه فعالیت کنند، در همین خصوص با مدیرعامل شرکت معادن مس چهار گنبد به گفت‌وگو نشستیم و آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گپ‌وگفت خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، با عطاءالله شریفیان است:
  1398/5/5 15:29

  سعید لقمانی، مدیرعامل شرکت فرآورده‌های نسوز ایران در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  رشد صنعت نسوز، در راستای توسعه صنعت فولاد است / منابع دولومیت و کرومیت کشور را جدی بگیریم

  با توجه به اینکه صنعت نسوز، به عنوان صنعت مادر، پشتیبان صنایع بزرگی مانند فولادسازی است، توسعه و حیات صنایع مصرف‌کننده و تولیدکننده نسوز به یکدیگر وابسته است. مهم‌ترین مسئله‌ای که در صنعت نسوز، حائز اهمیت است، بحث تامین مواد اولیه نسوز بوده که درصد بالایی از آن، وارداتی است. این در حالی است که تولید 95 درصد از محصولات نسوز، در ایران بومی‌سازی شده است. در همین رابطه، برای بررسی اجمالی صنعت نسوز کشور، با سعید لقمانی، مدیرعامل شرکت فرآورده‌های نسوز ایران به گپ و گفت نشستیم و آنچه که می‌خوانید حاصل گپ‌وگفت‌ خبرنگار «فلزات آنلاین» با رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان صنعت نسوز کشور است:
  1398/4/29 16:27

  فرهاد روشن‌ضمیر، مدیرعامل شرکت شمشال قطعه‌سازان در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  تامین لوازم یدکی بزرگ‌ترین چالش تولیدکنندگان قطعات ریختگی

  شاید برخی متصور باشند که وجود تحریم‌ها بر میزان تولید و فروش شرکت‌های کوچک و متوسط نباید تاثیر بسزایی داشته باشد، اگر تنها توجه خود را معطوف به سمت تقاضا کنیم، این تحلیل درست است اما آنچه که در سمت تولید باید مد نظر قرار گیرد توان تولید هر واحد است؛ با توجه به اینکه مواد اولیه تولید قطعات ریختگی داخلی است؛ نباید تحریم‌ها تاثیر چندانی بر روند تولید این قطعات داشته باشد اما تولید، تنها مستلزم تامین مواد اولیه نیست و ماشین‌آلات نیز پای دیگر تولید است و عموما این تکنولوژی‌ها از کشورهای دیگر وارد شده‌اند که با شروع تحریم‌ها تامین قطعات یدکی، به‌روزرسانی و تعمیر این ماشین‌آلات تبدیل به یک چالش شده است، در همین راستا با مدیرعامل شرکت شمشال قطعه‌سازان به عنوان یکی از واحدهای تولیدکننده قطعات برنجی به گفت‌و‌گو نشستیم و آنچه از نظر شما می‌گذرد، حاصل گپ‌وگفت خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی«فلزات آنلاین» با فرهاد روشن‌ضمیر است:
  1398/4/26 09:08
97
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: