مس - مطالب ویژه

  55 معدن مس در ایران فعال هستند

  ارزش افزوده 63.5 هزار میلیارد ریالی استخراج مس

  ذخایر مس در سراسر جهان برابر با 830 میلیون تن مس محتوی گزارش شده است که 24 میلیون تن آن در خاک ایران نهفته شده و با سهم 2.9 درصدی، جایگاه نهم از فهرست کشورهای برتر از نظر میزان ذخایر مس را به‌خود اختصاص می‌دهد. در کشور، 131 کانسار مس به‌ثبت رسیده است که 55 واحد از آن‌ها بر اساس آخرین گزارش فعالیت معادن، در حال بهره‌برداری هستند. استخراج سنگ مس در سال 1396، بالغ بر 63.5 هزار میلیارد ریال ارزش افزوده برای کشور به ارمغان داشته است.
  1398/5/12 17:44

  نقش معدن‌کاری کوچک و دستی در صنعت مس

  تولید سمانته در ایران به‌صورت دستی هم انجام می‌شود

  با توجه به‌برنامه‌های دولت و شرکت ملی صنایع مس برای افزایش تولید کاتد مس، نیاز به ماده اولیه به‌ویژه معدنی جهت تحقق این هدف، تشدید خواهد شد. بر این اساس و با توجه به نبود ذخایر بزرگ دیگر نظیر سرچشمه، سونگون و میدوک در کشور، نقش معدن‌کاری کوچک و دستی پررنگ‌تر جلوه می‌کند. در خصوص تولید مس سمانته، علاوه بر معدن‌کاری کوچک، تولید به‌صورت دستی نیز وجود دارد؛ هرچند، اطلاعات مدونی از فعالیت آن‌ها در دست نیست. توسعه معدن‌کاری کوچک با سرمایه‌گذاری دولت و شرکت ملی صنایع مس، قادر به کسری عرضه ماده اولیه تولید کاتد در آینده این صنعت خواهد بود.
  1398/5/12 09:05

  توسعه صنعت مس معدنی حامی رشد اقتصادی

  پیش‌بینی تحقق ظرفیت 2.4 میلیون تنی کنسانتره مس تا 1404

  هدف‌گذاری ظرفیت تولید 700 هزار تن کاتد در سال توسط دولت در چشم‌انداز 1404، سبب شده تا سرمایه‌گذاری‌ها از سوی شرکت‌های معدنی صنعت مس به این بخش جذب شود و به ظرفیت‌های تولید کنسانتره مس در کشور طی سال‌های آتی افزوده شود. از سوی دیگر جذابیت حلقه معدنی از تولید مس نیز در این توسعه بی‌تاثیر نیست و سهم ارزش افزوده بخش معدن‌کاری مس از کل ارزش افزوده معدنی کشور گویای سودآوری قابل ملاحظه این حوزه است.
  1398/5/10 16:08

  رشد تولید مس معدنی در سال 2018

  سهم 1.4 درصدی تولید مس ایران از جهان

  در سال 2018، حدود 21 میلیون تن مس محتوی معدنی تولید شد که حدود 77.5 درصد از حجم تولید جهانی در دست 10 کشور برتر تولیدکننده این محصول بود. بزرگ‌ترین تولیدکننده مس معدنی در جهان، کشور شیلی با سهم 27.6 درصدی است و ایران با حجم تولید بالغ بر 300 هزار تن مس معدنی، تنها سهم 1.4 درصدی از تولید جهانی مس را تشکیل می‌دهد.
  1398/5/10 15:55

  واردات کنسانتره مس چین به 20 میلیون تن رسید

  رشد صادرات کنسانتره مس خاورمیانه، مرهون توسعه صنعت مس ایران

  تقاضای کنسانتره مس به‌عنوان مهم‌ترین ماده اولیه تولید مس تصفیه شده، با رشد روزافزون تقاضای مس تصفیه افزایش یافته است و با توجه به تمرکز ذخایر در برخی مناطق و تمرکز تقاضا در چین و آسیا، تجارت جهانی این محصول معدنی نیز رشد روزافزون داشته است. در سال 2018، بیش از 36 میلیون تن کنسانتره در مسیرهای بین‌المللی جابه‌جا شده است که سهم صادرات ایران تنها، 0.7 درصد است و انتظار می‌رود که با توسعه تولید کاتد، با کاهش همراه باشد.
  1398/5/9 10:40

  فملی در انتظار جرقه‌ای در بازار مس

  رونق از بازار مس رخت بست/ درآمد 34 میلیارد تومانی فملی در هفته چهارم تیر ماه

  با شروع فصل تابستان و اوج گرما در ایران، مصرف برق نیز به‌شدت افزایش پیدا می‌کند که نیاز به رشد تولید در این بخش احساس می‌شود. مس به‌عنوان پرمصرف‌ترین فلز در صنعت برق، به‌نظر می‌رسد که در تابستان دچار افول شدید بازار شده و بسیاری از محصولات مسی در بورس کالا ایران بدون متقاضی و معامله باقی می‌مانند. به‌طوری که شرکت ملی صنایع مس ایران در سومین هفته متوالی مفتول را بدون معامله پشت سر گذاشت و همانند هفته‌های گذشته، مقدار کمی از کاتد این شرکت به فروش رفت. به‌طوری که درآمد شرکت ملی مس تنها 34 میلیارد تومان از فروش محصول بوده است.
  1398/4/26 13:55

  درآمد 27 میلیارد تومانی شرکت مس از بورس کالا

  افت شدید تقاضای مس در گرمای تابستان

  در شرایطی که فلز مس طی بهار سال جاری وضعیت نسبتا مناسبی را در بورس کالا پشت سر گذاشت، اما با فرا رسیدن تابستان به‌نظر می‌رسد از گرمای تقاضای این فلز کاسته شده است و عرضه‌های آن از سوی تولیدکنندگان مورد استقبال خریداران قرار نمی‌گیرد. شرکت ملی مس نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و عرضه‌کننده محصولات مسی و محصولات جانبی آن در بورس کالا، طی روزهای 16 و 17 تیر ماه کاتد، مفتول، مس کم‌عیار و کنسانتره مولیبدن خود را در بورس کالا عرضه کرد، اما نتوانست معاملات خوبی داشته باشد.
  1398/4/17 17:07

  معامله 520 تنی کاتد فملی در 11 تیر؛

  تقاضای کاتد با شروع تابستان کاهش یافت

  شرکت ملی صنایع مس ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات مس شامل کاتد و مفتول، عرضه این محصولات را در بورس کالا انجام می‌دهد. این شرکت توانسته بود در بهار سال جاری حدود 3 هزار و 200 میلیارد تومان محصول در بورس کالا به فروش برساند و بهترین بهار تاریخ خود را از نظر فروش پشت سر بگذارد. اما با آغاز فصل داغ تابستان به‌نظر می‌رسد از داغی معاملات مس کاسته شده و بخش عمده‌ای از عرضه‌های کاتد شرکت ملی مس به فروش نمی‌رسد. نمونه آن در 11 تیر ماه بود که از عرضه 3 هزار تنی کاتد در بورس کالا تنها 520 تن آن مورد معامله قرار گرفت.
  1398/4/11 20:16

  رشد صادرات مقاطع مسی و آلیاژی ترکیه 3 برابر سریع‌تر از واردات؛

  ایتالیا و بلغارستان، بزرگ‌ترین بازارهای هدف صادرات مقاطع مسی ترکیه

  پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، در دهه 2010 موجبات تحرک بیشتر چرخ توسعه این کشور را فراهم کرده است. قوانین حمایتی از صنایع خاص نیز موجب افزایش تولید و در پی آن افزایش صادرات ترکیه شد. محصولات مسی همواره جزء لاینفک پیشرفت و توسعه صنایع و زیرساخت‌ محسوب می‌شوند. افزایش ظرفیت تولید مقاطع مسی در سال‌های اخیر موجب شده تا ترکیه در این زمینه از خالص واردکننده به خالص صادرکننده در سال‌های اخیر تبدیل شود.
  1398/4/11 20:13

  تامین مصرف داخلی، تنها با واردات کاتد مس؛

  یونان کشوری با ذخایر چند میلیون تنی مس و بدون تولید مس معدنی

  مطالعه تراز تجاری کاتد مس طی سال‌های 2001 تا 2017، یونان را یک کشور خالص واردکننده نشان می‌دهد. صادرات اندک کاتد مس از یونان سبب شده تا مصرف ظاهری آن تقریبا برابر با خالص واردات کاتد مس باشد. بنابراین با توجه به صادرات ناچیز مس تصفیه شده از یونان، می‌توان اذعان داشت این کشور تولیدکننده کاتد مس به شمار نمی‌آید.
  1398/4/11 20:08
260
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد متیل
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: