فلزات غیر آهنی - مطالب ویژه

  رشد سود خالص بخش مس جیانگژی به 3.6 درصد

  سود حاصل از مس، زیان بخش‌های دیگر جیانگژی را جبران کرد

  بررسی صورت‌های مالی غیر تلفیقی شرکت جیانگژی کاپر (بخش مس) نشان می‌دهد که سود خالص بزرگترین واحد ذوب مس در چین، طی سال 2017، با 2 برابر رشد به 3.6 درصد رسیده و رکورد بیشترین سرعت رشد سود خالص طی 7 سال اخیر را در کارنامه عملیاتی خود به ثبت رسانده است. گفتنی است که مهم‌ترین علت رشد سود خالص این مجموعه، صعود قیمت مس پس از یک دوره افول 5 ساله ذکر شده است. رشد حجم تولید کاتد مس این شرکت طی سال 2017 نسبت به 2016 نیز دیگر عامل رشد سود خالص بخش مس شرکت جیانگژی به‌حساب می‌آید. باید خاطرنشان ساخت که سود خالص کل شرکت جیانگژی کاپر (بر اساس صورت‌های مالی تلفیقی) طی سال 2017 برابر با 0.8 درصد بود که حاکی از ضرر این شرکت در سایر فعالیت‌ها (بجز مس) بود.
  1397/8/19 15:14

  ایران، صادرکننده بزرگ کاتد مس در خاورمیانه

  روند پرنوسان صادرات کاتد خاورمیانه در پی تحریم‌های بین‌المللی ایران

  عبور کمربند مس از منطقه خاورمیانه به‌گونه‌ای است که کشورهای ایران، ترکیه و عمان میزبان بیشترین ذخایر مس قابل برداشت در منطقه هستند. بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته توسط سازمان ارزیابی زمین‌شناسی ایالات متحده (USGS) در سال 2015، میزان ذخیره مس منطقه خاورمیانه بالغ بر 180 میلیون تن شامل منابع کشف نشده است. این رقم سهم 5 درصدی از مجموع ذخایر جهانی کشف نشده مس را تشکل می‌دهد. به‌پشتوانه این حجم ذخیره واحدهای تولید مس در برخی کشورهای منطقه به ویژه ایران شکل گرفته است که به‌دلیل مازاد بودن حجم تولید کاتد نسبت به تقاضای داخلی کشورهای تولیدکننده (عمدتا ایران)، بخشی از آن صادر می‌شود.
  1397/8/19 08:34

  ترکیه، غول مصرف کاتد خاورمیانه

  توسعه اقتصادی خاورمیانه، در گرو کاهش وابستگی به نفت است

  خاورمیانه متشکل از کشورهای در حال توسعه‌ای است که رشد اقتصادی آن‌ها به‌دلیل بهره‌مندی از بیشترین ذخایر نفت و گاز در جهان، به‌طور قابل ملاحظه‌ای به حجم تولید و قیمت نفت در بازارهای جهانی بستگی دارد. با این وجود، برخی از کشورهای منطقه، با تکیه بر توسعه سایر صنایع به ویژه صنایع معدنی و فلزی در تلاش هسنند تا وابستگی اقتصادی خود به تولیدات هیدروکربنی را کاهش دهند. از این میان، می‌توان به کشورهایی نظیر عربستان و امارات متحده عربی اشاره کرد. علاوه بر این، ترکیه نیز با توجه به سیاست‌گذاری‌های کارآمد صنعتی و اقتصادی و همجواری با اروپا، سلامت اقتصادی خود را بدون بهره‌مندی از ذخایر نفت و گاز فراهم آورده است.
  1397/8/15 10:15

  پوشش نیمی از هزینه‌های واحد ذوب گویژی با محصولات و فعالیت‌های جانبی

  استراتژی‌های موفق مس جیانگژی در کاهش هزینه‌های تولید

  مجتمع ذوب گویژی که بیش از 4 دهه از شروع فعالیت آن در صنعت مس گذشته است، با استراتژی‌های موفقی، اقتصاد ضعیف ذوب و پالایش را کنترل کرده است. یکی از مهم‌ترین راه‌کارهای موفق گویژی، تمرکز بر بازار بزرگ اسید سولفوریک در چین بوده است. این مجتمع همزمان با بهره‌برداری از واحد ذوب، کارخانه تولید اسید سولفوریک خود را نیز راه‌اندازی کرد و طی 4 دهه فعالیت آن را توسعه بخشیده است؛ به‌گونه‌ای که در حال حاضر، سالانه بالغ بر 1.8 میلیون تن اسید سولفوریک تولید می‌کند. تولید سایر محصولات جانبی اعم از فلزات گران‌بها، نادر خاکی و عناصر پراکنده، احداث نیروگاه برق و تکمیل زنجیره تامین مس (که منحصرا در اقتصادهایی مانند چین سودآور است)، دیگر استراتژی‌های گویژی جهت مقابله با هزینه‌های بالای ذوب و پالایش است.
  1397/8/13 08:21

  واحد ذوب مس مگاتنی گویژی در چین

  غول‌های بزرگ ذوب مس دنیا در سرزمین اژدهای سرخ

  چین، به دلیل اندازه بازار منحصر به فرد مصرف کاتد، میزبان بسیاری از واحدهای ذوب مس در جهان است که مجتمع ذوب و پالایش گویژی، متعلق به شرکت مس جیانگژی، بزرگترین تولیدکننده کاتد مس در این کشور به‌حساب می‌آید. حجم تولید کاتد مس این مجموعه، سالانه به 990 هزار تن می‌رسد که متوسط سهم 16 درصدی از مجموع تولید چین را در دست دارد.
  1397/8/13 08:15

  رشد ملایم تولید کاتد مسی در اروپا

  تقاضای مس اروپا با بحران مالی، کاهش یافت

  بر اساس آخرین گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG)، تقاضای جهانی مس تصفیه شده طی سال 2017، بالغ بر 23.7 میلیون تن بود که با احتساب تقاضای حدودا 4 میلیون تنی اروپا، این منطقه 17 درصد از کل تقاضای جهانی مس تصفیه شده را در اختیار دارد. بالغ بر 80 درصد از حجم تقاضای کاتد مس در اروپا، از عرضه داخلی این منطقه تامین می‌شود که حدود نیمی از آن بازیافت قراضه و ضایعات مسی است. تولید معدنی مس اروپا، حدود 1.8 میلیون تن است که سهم 9 درصدی از مجموع تولید جهانی را در دست دارد.
  1397/8/10 09:06

  تقاضای مس اروپا با بحران مالی، کاهش یافت

  خودروهای برقی و چشم‌انداز بازار مس در اروپا

  تقاضای جهانی مس طی 3 دهه گذشته، بیش از 2 برابر رشد کرده است و با توجه به کاربرد این فلز سرخ در صنایع متنوع و لزوم مصرف آن در برخی کاربردها، پیش‌بینی می‌شود که به روند صعودی خود همچنان ادامه دهد؛ به‌گونه‌ای که احتمال می‌رود تا سال 2035، تقاضای آن بیش از 40 درصد افزایش پیدا کند. مهم‌ترین کاربردی که از رشد تقاضای جهانی مس طی سال‌های پیش رو حمایت می‌کند، تکنولوژی‌های سبز نظیر زیرساخت نیروگاهی انرژی‌های تجدیدپذیر (خورشیدی و بادی) و صنعت خودروهای برقی است.
  1397/8/7 11:48

  بازار کامودیتی‌ها در انتظار انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا

  آیا انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا اثرات جنگ تجاری را کاهش می‌دهد؟

  طی هفته‌های اخیر قیمت اکثر فلزات اساسی (به جز روی و قلع) در بورس‌های فلزی روند کاهشی را طی کرده است. به نظر می‌رسد که جنگ تجاری که در دنیا به وقوع پیوسته است همچنان آثار خود را در بازار حفظ می‌کند. در مورد کالاهای اساسی همچنان بازی‌های سیاسی و جنگ قدرت جایگزین عرضه و تقاضای واقعی برای کشف قیمت شده‌اند.
  1397/8/7 10:26

  توازن 2 کفه صادرات و واردات کاتد مسی اروپا

  آلمان و ایتالیا بزرگترین واردکنندگان فلز سرخ اروپا

  اروپا از جمله مناطق صادرکننده و واردکننده کاتد مسی در جهان است که طی دهه 2000، به دلیل حجم پایین صادرات نسبت به واردات، خالص واردکننده این فلز سرخ بود. با این وجود، طی دهه 2010 با رشد مقادیر صادراتی از اروپا و کاهش میزان واردات، 2 کفه ترازوی تجارت در این منطقه، به تعادل رسیده است.
  1397/8/6 09:43

  بازار شمش نیکل ایران

  کاهش تقاضای شمش نیکل ایران در آینده

  روند گذشته مصرف شمش نیکل در ایران نشان داده است که وابستگی به واردات چالش اصلی در بازار این فلز است. تا جایی که علاوه بر تقاضای داخلی، دسترسی به شمش نیکل نیز مصرف را تحت تأثیر قرار داد و منجر به کاهش مصرف در برخی سال‌ها شد. اما آن‌چه در حال حاضر آینده مصرف شمش نیکل ایران را تهدید می‌کند، دورنمای اقتصادی کشور با توجه به بازگشت تحریم‌ها است.
  1397/8/5 10:54
646
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
سمپوزیوم فولاد
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: