سرب و روی - یادداشت

  جای خالی تکنولوژی

  روی، چهارمین فلز پرکاربرد کشور پس از آهن، آلومینیوم و مس است که 90 درصد منشاء تولید آن از کنسانتره و 10 درصد آن از طریق بازیافت انجام می‌شود. بزرگ‌ترین ذخایر روی دنیا به ترتیب در کشورهای استرالیا، چین، مکزیک و پرو قرار دارد و ایران با داشتن بیش از 11 میلیون تن ذخیره روی، سهم کمتر از 5 درصدی از کل ذخایر روی دنیا را دارا است.
  1401/2/10 10:15

  نقطه سر خط...

  کل ذخایر روی موجود در جهان در سال 2020، معادل 250 میلیون تن برآورد شده است که در این بین، استرالیا 30 درصد، چین 19 درصد و مکزیک 10 درصد از این ذخایر را در اختیار دارند. سهم ایران از ذخایر روی دنیا، 9 درصد است که همین امر سبب شده است تا از دیگر کشورها عقب نماند و سالیانه 200 هزار تن شمش روی تولید کند.
  1400/7/10 13:06

  جای خالی تدبیر در صنعت روی

  صنعت تولید شمش روی کشور شاید در نگاه اول از لحاظ قدمت، نوپا به نظر برسد زیرا تا حدود سه دهه پیش، عمده نیاز کشور به شمش روی از طریق واردات تامین می‌شد اما با رونق بهره‌برداری از معدن پرعیار انگوران و حضور حداکثری بخش خصوصی در این صنعت، ایران در زمره بزرگ‌ترین تولیدکنندگان روی دنیا قرار گرفت.
  1399/10/27 16:35

  کیمیاگری در مقیاس کوچک

  از زمانی که نگاه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در مسیر مشارکت بخش خصوصی در معادن از پیمانکاری به راهبری تغییر پیدا کرد، دریچه‌های نوینی در جاده توسعه معادن کوچک‌مقیاس کشور و به خصوص در بخش سرب و روی پدیدار شد. نقطه امیدواری در چنین فرآیندی آنجا است که فرآوری عیارهای پایین سرب و روی به سودآوری نزدیک شده‌اند و همین نکته می‌تواند توسعه معادن پرظرفیت این بخش را تضمین نماید.
  1399/6/15 14:47

  این گره به دست دولت باز نمی‌شود!

  اگر به تاثیر تحریم‌های بین‌المللی و افزایش نرخ ارز در کنار موج فزاینده تورم در کشور نگاه کنیم، متوجه وضعیت نابسامان تامین و توزیع مواد اولیه تولید شمش روی خواهیم شد. اما با این حال واحدهای تولید شمش روی از سه طریق نیاز خود را به مواد اولیه مورد نیاز برطرف می‌کنند که شامل معادن داخلی، منابع وارداتی و باطله‌های معدنی می‌شود.
  1399/6/1 14:40

  یادداشتی از محمد فاطمیان، عضو هیئت مدیره هلدینگ توسعه معادن روی ایران؛

  این یک پیام اقتصادی است

  واحدهای تحقیق و توسعه همواره در رشد و توسعه صنعت به خصوص صنایع معدنی، نقش اساسی و مهمی را ایفا کرده‌اند و امروزه وجود واحد تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی، به معنای واقعی یک نیاز و ضرورت است. در دهه 70 شمسی، وزارت صنایع و معادن وقت طبق دستورالعملی، همه واحدهای صنعتی و معدنی را ملزم به راه‌اندازی واحدهای R&D کرد تا از این طریق بتواند به واسطه ادغام نیروهای نخبه و مستعد دانشگاهی با پرسنل کارآمد و با تجربه خطوط تولید، موجبات توسعه صنایع را فراهم کند. تعدادی از واحدهای معدنی به این دستورالعمل اهتمام ورزیدند و توانستند به شکلی برنامه‌ریزی شده و بر اساس دانش، فناوری و با تکیه بر روزآمدی واحد تحقیق و توسعه، به سرعت رشد و ارتقا پیدا کنند؛ تا جایی که امروزه اغلب این واحدها به هلدینگ‌های بزرگ بخش صنعت و معدن کشور تبدیل شد‌ه‌اند.
  1399/5/4 15:24

  مسپار به دست نسیان!

  سرب به عنوان یک فلز استراتژیک که عمده مصرف آن در تولید باتری‌های خودرو است، به شکل غیرمستقیم نقش مهم و غیرقابل انکاری در صنعت خودرو دارد؛ حتی با وجود حرکت صنایع خودرو به سمت تولید خودروهای برقی که باتری‌های مورد استفاده در آن‌ها از نوع سرب اسیدی نیست، پیش‌بینی می‌شود که افزایش تولید خودروهای معمولی و نیاز خودروهای موجود به باتری‌های نو، کاهش مصرف سرب را جبران خواهد کرد و طی دهه آینده همچنان مصرف جهانی آن افزایش خواهد یافت و بازیافت سرب باتری‌های مستعمل همچنان به عنوان صنعتی سودده به فعالیت خود ادامه خواهد داد. در ایران نیز در دهه گذشته، ظرفیت و تولید شمش سرب رشد قابل توجهی داشته است.
  1398/12/17 13:50

  این صنعت روئین‌تن نیست!

  بر اساس آمار، در حال حاضر ذخایر قطعی روی جهان حدود 230 میلیون تن است که در این میان سهم ایران به حدود 12 میلیون تن می‌رسد و معادل 5.2 درصد از کل ذخایر جهانی را شامل می‌شود. ذخیره قطعی، احتمالی و امید بخش پنج معدن بزرگ روی شامل معادن مهدی‌آباد، انگوران، عمارت، کوشک و گوشفیل نیز 17 میلیون تن محاسبه شده است.
  1398/10/29 08:49

  باید که فکر عاقبت از ابتدا کنیم!

  صنعت سرب و روی یکی از مهم‌ترین صنایع معدنی است که پیش روی خود، مسیر بلندی را در راستای پیمودن جاده توسعه می‌بیند؛ توسعه‌ای که شامل تمامی بخش‌های اکتشاف، استخراج و فرآوری شود. با این تفسیر، برای توسعه معدنی، به یک نقشه راه احتیاج است تا معادن به سمت بی‌رویه مصرف شدن و رسیدن به پایان عمر خود، آن هم در شرایطی که کمبود مواد اولیه بیداد می‌کند، نروند.
  1398/9/30 15:46

  محمد حیدرزاده، مدیر عامل شرکت ذوب روی بافق

  مروری بر تجارب افزایش بهره‌وری در واحدهای ذوب روی

  در رابطه با بهره‌وری می‌توان ساعت‌ها سخنرانی کرد، کتاب نوشت و حرف زد، اما تا زمانی‌که بیت معروف «سعدیا گرچه سخندان و مصالح‌ گویی/ به عمل کار برآید به سخندانی نیست» سرلوحه امور قرار نگیرد، هیچ هدفی محقق نمی‌شود. واحدهای صنعتی تنها با تحقیق و توسعه برای احداث قسمت‌های جدید و یافتن بازارهای بیشتر، رشد پیدا نمی‌کنند؛ این عوامل مهم تنها بخشی از فعالیت‌های برون‌سازمان برای افزایش بهره‌وری را در برمی‌گیرند. در درون‌سازمان اما، فاکتورهای دیگری نیز منجر به افزایش بهره‌وری و رشد خواهند شد که در این شماره به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. برخی عوامل درونی و برونی موثر بر بهره‌وری که در شماره‌های قبلی ماهنامه«اخبار فلزات» به چاپ رسید، مجموعه‌ای از هنجارها و باید و نبایدهایی بود که بیشتر به ‌صورت تئوری مورد بحث و بررسی قرار گرفتند. در این شماره روی دیگر سکه بهره‌وری تبیین می‌شود و آن نحوه اجرای برخی اقدامات عملی در راستای افزایش راندمان واحدهای مختلف است. گرچه روی اصلی این نوشتار با تولیدکنندگان شمش «روی» است اما به نوعی می‌توان گفت برخی از راهکارهای ارائه شده تمامی بخش‌های صنعت را در بر می‌گیرد و اجرای آنها ازسوی مدیر هر بخشی منجر به رشد بیشتر او و سازمانی که تحت ‌مدیریت دارد، می‌شود.
  1397/6/19 15:47
27
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: