معدن - گفت و گو

  ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  1397/9/18 13:18

  امید هریسچی، مدیرعامل شرکت امید مهان کاسپین

  صنعت کشور ملزم به استفاده از گارنت داخلی در راستای اهداف خود است

  استفاده از توان و تولید داخل کشور از اهمیت‌ بالایی برخوردار است. کاربران و شرکت‌های تولیدی و صنعتی داخلی باید با همکاری و تعامل سازنده میان خود، موجبات استفاده از محصولات با کیفیت کشور و عدم واردات غیر‌ضروری را فراهم کنند. در این راستا خبرنگار فلزات آنلاین، مصاحبه‌ای را با مدیرعامل شرکت امید مهان کاسپین انجام داده است. امید هریسچی معتقد است که استفاده از ساینده گارنت، علاوه بر مزایای خود، در طولانی مدت به صرفه اقتصادی استفاده‌کنندگان این محصول نیز کمک خواهد کرد. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  1397/8/29 09:10

  علیخانی، مشاور عالی شرکت صبانور

  توسعه اقتصادی متوازن زمینه‌ساز رشد اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی است

  ایران، از ذخایر معدنی و محدوده‌های اکتشافی غنی برخوردار است. طی سال‌های اخیر بیشتر تمرکز حوزه اکتشافات کشور در مناطق شاخص مطرح بوده اما با تغییر رویکرد و اختصاص دادن پهنه‌های اکتشافی مختلف توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به فعالان معدنی و صنعتی، زمینه شکوفایی و توسعه تمامی استان‌ها و محدوده‌های معدنی در کشور فراهم شد. در این راستا، پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌و‌گویی را با دکتر علیخانی، مشاور عالی شرکت صبانور انجام داده است. وی اعتقاد دارد که راه‌اندازی و بهره‌برداری از پهنه‌های اکتشافی متعدد در کشور، زمینه‌ساز توسعه اقتصادی مثبت در مناطق مختلف ایران خواهد شد که به تبع آن توسعه اجتماعی نیز رخ خواهد داد. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گو را می‌خوانید.
  1397/8/7 12:22

  رضا اشرف سمنانی، مشاور مدیرعامل هلدینگ میدکو:

  توسعه معادن کشور با واگذاری محدوده‌های امیدبخش محقق می‌شود

  امکان رقابت در محیط سالم و یکسان برای بخش‌های خصوصی و دولتی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه صنعت هر کشوری به‌شمار می‌رود. طرح واگذاری 200 محدوده امیدبخش در توسعه معادن کشور نزدیک به چند سال از سوی کارشناسان و متخصصان حوزه معدنی کشور مطرح شده است. نقشه راه توسعه معادن و صنایع معدنی تدوین و ابلاغ شده که براساس آن ۲۰۰ محدوده امیدبخش جدید علاوه بر ۴۰۰ محدوده قبلی اعلام شد. این واگذاری که از آن به‌عنوان فرصت طلایی اکتشافات معدنی یاد می‌شود در تاریخ 26 شهریور آغاز شده که امکان انتخاب آن‌ها توسط بخش خصوصی وجود داشته و منجر به کاهش ریسک سرمایه‌گذاران در حوزه معدن و صنایع معدنی خواهد شد. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌وگوی کوتاهی را با رضا اشرف سمنانی، مشاور مدیرعامل هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه انجام داده است. وی اعتقاد دارد که انجام این طرح تاثیرات مثبتی در توسعه معادن کشور خواهد داشت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگوی کوتاه را می‌خوانید.
  1397/7/4 14:56

  سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  1397/6/27 10:34

  وجیه‌الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران

  سرعت در توسعه فعالیت‌های معدنی با استفاده از توان بخش خصوصی در معادن

  شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به‌عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو، وظیفه اکتشاف و فعال‌سازی معادن کشور را برعهده دارد. این شرکت در سال‌های گذشته چندین مجتمع و طرح در اختیار داشت که اداره آنها با توجه به دولتی بودن سیستم این شرکت دشوار بود و در بسیاری از موارد نه‌تنها درآمدی برای این شرکت نداشت؛ بلکه زیان‌هایی را نیز بر این مجموعه تحمیل می‌کرد. بنابراین رویکرد خصوصی‌سازی ازسوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اجرا و چندین طرح و مجتمع توسط این شرکت به شکل‌های گوناگون به بخش خصوصی واگذار شد. در رابطه با وضعیت مجتمع‌های واگذار ‌شده این شرکت و نیز برنامه‌های پیش‌رو برای خصوصی‌سازی، خبرنگار ماهنامه«اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به گفت‌وگو نشسته است. به گفته وجیه‌الله جعفری واگذاری مجتمع‌های تابعه دست شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران را برای گسترش فعالیت‌های خود و هزینه بیشتر در مسیر اکتشاف و فعال‌سازی معادن بازتر کرده است. وی درباره وضعیت مجتمع‌های واگذار شده نیز می‌گوید سرعت در توسعه فعالیت‌های معدنی با استفاده از توان بخش خصوصی مهم‌ترین تاثیر این واگذاری‌ها بوده است و سرمایه‌گذاران این مجتمع‌ها برای انجام سرمایه‌گذاری‌های بیشتر و ابتکار عمل، اختیار کامل دارند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  1397/5/9 10:37

  راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  1397/2/31 09:33

  وجیه الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران

  از توان بخش خصوصی برای اکتشاف بهره گرفتیم

  بخش معدن در ایران به‌دلیل پتانسیل‌های فراوان و نیز قیمت مواد معدنی مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و فعالان این بخش قرار گرفته است و در سال جاری نیز شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) به‌عنوان بازوی اجرایی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) توانسته است بخش عمده‌ای از اهداف تعیین شده مانند اکتشافات مواد معدنی، تحقیق و پژوهش و نیز واگذاری راهبری برخی از طرح‌ها و مجتمع‌های تابعه را محقق سازد. برای بررسی اقدامات ایمپاسکو در زمینه معدن طی سال 1396 و نیز پیش‌بینی برای سال 1397، ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. وجیه الله جعفری اعتقاد دارد که با تغییر مدل نگرش در واگذاری‌های مجتمع‌ها و طرح‌های تابعه این شرکت به راهبر ـ سرمایه‌پذیر، فصل جدیدی از تحول در سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و قطعا بخشی از معدن و صنایع معدنی کشور ایجاد شد. وی همچنین می‌گوید که طرح‌ها پس از واگذاری رها نشده‌اند و نظارت بر آن‌ها همچنان ادامه دارد. جعفری بیان می‌کند که امیدواریم با ادامه واگذاری‌ها و نیز بهبود ادامه‌دار قیمت مواد معدنی، سال 1397 سال خوبی برای بخش معدن کشور باشد.
  1397/2/2 13:35

  محمدمهدی مبین، مدیرعامل شرکت فرامبین فولادیاران یزد

  بازگشت دولت به وظایف نظارتی، پیش شرطی برای توسعه اقتصادی است

  آهک صنعتی به‌عنوان ماده اولیه در صنعت فولاد و صنایع معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنعت فولاد در ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را طی سال‌های اخیر تجربه کرده است. بر همین اساس تامین مواد آن مورد توجه ویژه قرار دارد. با این وجود تولید‌کنندگان موادی چون آهک صنعتی با مشکلاتی مواجه هستند. بر همین اساس، فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت فرامبین فولادیاران یزد به گفت‌وگو نشسته است. محمدمهدی مبین خروج دولت از اقتصاد و اجرای وظایف نظارتی را راهکاری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور می‌داند که در نتیجه آن، تولیدکنندگان نیز از مزیت‌های آن منتفع خواهند شد.
  1397/1/18 14:48

  علی اصغر پورمند مدیرعامل هلدینگ میدکو

  تحقق چشم‌انداز بخش معدن در گرو آینده‌پژوهی است

  در سال1396 طرح‌های بسیاری در بخش معدن و صنایع معدنی به بهره‌برداری رسید و این بخش شرایط نسبتا خوبی دارد. البته چالش اکتشافات ذخایر معدنی در کشور وجود دارد. برای بررسی چشم‌انداز بخش معدن، فلزات آنلاین با مدیرعامل هلدینگ میدکو به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند معتقد است که بررسی چشم‌انداز بخش معدن در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست و باید بازه زمانی حداقل 5ساله در نظر گرفته شود. وی همچنین می‌گوید برای در نظر گرفتن آینده‌پژوهی باید نیروی انسانی جوان و جانشین‌پروری مورد توجه قرار گیرد. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  1396/12/16 08:56
16
فولاد آذربایجان
بنر صبانور
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
اذرنبش تبریز
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد متیل
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: