اقتصاد - مطالب ویژه

  افت و خیز آرام قیمت نفت در بازارهای جهانی

  مصرف‌کنندگان نفت ایران به‌دنبال معافیت از تحریم‌های آمریکا هستند

  پس از آغاز دور نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ضربه زدن به صادرات نفت و کاهش درآمدهای نفتی کشور در صدر اهداف ایالات متحده قرار داشت؛ اما اکنون آمارها نشان می‌دهد که این امر با گذشت 2 هفته همچنان تحقق پیدا نکرده است و صادرات نفت ایران همچنان با سرعت و شدت سابق ادامه دارد و حتی تهدیدات آمریکا کوچک‌ترین تاثیری در این رابطه نداشته است؛ هر چند که هنوز تحریم‌های اصلی نفت در آبان ماه فرا نرسیده‌اند.
  1397/6/1 11:18

  افت هفتگی قیمت نفت خام

  کاهش تنش‌ها، افت قیمت نفت را در پی داشت

  پس از تنش‌های پی در پی میان ایران با آمریکا و نیز عربستان سعودی برای صادرات نفت ایران، به‌نظر می‌رسد که تا حدی این تنش‌ها کاهش یافته‌اند و بنابراین قیمت نفت نیز در واکنش به این موضوع و همچنین افزایش تولید، اندکی کاهش یافت. هر چند که هنوز تحریم‌های آمریکا برای نفت ایران اعمال نشده‌اند؛ در نتیجه باید منتظر بود و واکنش بازار نفت را مشاهده کرد.
  1397/5/14 00:00

  نگاهی به برخی شاخص‎‌های بین‌المللی کشور قبل و بعد از برجام

  برجام به روایت اعداد

  خروج آمریکا از برجام، دورنمای فعالیت بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری وارد شده به ایران را نامشخص ساخته است. این مهم با تحریم‌های مرداد و آبان امسال شرایط سخت‌تری را پیش روی اقتصاد کشور قرار می‌دهد. ایران با وجود برخورداری از ذخایر غنی طبیعی، از منابع مالی کافی برای بهره‌برداری همه جانبه از آن‌ها برخوردار نیست، این امر ورود سرمایه‌گذار خارجی، برای راه‌اندازی طرح‌های بلندمدت معدنی و صنعتی را که به‌شدت هزینه و زمان‌بر هستند، بیش از پیش ضروری می‌کند. صنایع پتروشیمی و طرح‌های کلان صنعتی و معدنی مانند فولاد، سرب و روی و ... و نیز حال و روز وخیم صنعت خودروسازی کشور نیازمند توجه خاص در دو حوزه تامین سرمایه و دانش فنی و تکنولوژی است تا بتوانند با حداکثر بهره‌وری به تولید بپردازند. هرچند در سال‌های اخیر دولت تلاش کرده است تا تحت لوای برجام، روابط بین‌المللی را التیام بخشیده و جذب سرمایه ‌و دانش خارجی را تسهیل کند؛ اما خروج آمریکا از برجام، ابعاد این تفاهم‌نامه را پیچیده‌تر کرده است. مشکل به همین امر نیز ختم نمی‌شود و وجود مشکلات بسیار در نظام اداری در کنار تهدیدات و تحریم‌های بین‌المللی منجر به کُند شدن روند جذب سرمایه خارجی شده است. در آخرین گام، خروج آمریکا از برجام به ایجاد اختلالی بزرگ در فعالیت شرکت‌های خارجی حاضر در ایران منجر شد؛ به‌نحوی که برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها بلافاصله پس از خروج آمریکا از برجام از کشور خارج شده و یا فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند.
  1397/5/13 15:27

  تهدیدات دوجانبه ایران و آمریکا، عامل نوسان قیمت نفت

  سرگیجه قیمت نفت در بحران‌ها

  پس از اینکه آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های وسیعی را علیه ایران در خصوص نفت به‌اجرا می‌گذارد و باید تا 6 ماه آینده میزان صادرات نفت ایران به صفر برسد، بسیاری از کارشناسان هشدار دادند که این امر در کوتاه‌مدت و یا حتی 2 سال آینده امکان‌پذیر نیست و موجب افزایش شدید قیمت نفت در بازار خواهد شد. هر چند که عربستان و برخی کشورها اعلام کردند که کمبود نفت ایران را در بازار جبران می‌کنند.
  1397/5/10 08:37

  کاهش آرام قیمت نفت در کشمکش ایران و غرب

  آیا کاهش قیمت نفت همانند سال 2015 رخ خواهد داد؟

  در هیاهوی کشمکش ایران و آمریکا بر سر مسائل هسته‌ای و سایر مسائل مورد مناقشه، افزایش تدریجی تولید نفت کشورهای اوپک و غیر اوپک در حال تبدیل شدن به چالش سال‌های 2014 و 2015 است که قیمت نفت را حتی به نزدیک 30 دلار در هر بشکه رساند. این در حالی است که در فصل تابستان هنوز بازار تقاضا برای نفت داغ نشده و بازار حتی اشباع از نفت است.
  1397/5/3 09:23

  مازاد نیروی انسانی، سنگی بر راه خروج وابستگی از نفت

  بهای اشتغال‌زایی غیر کارشناسانه، سقوط واحدهای تولیدی کشور خواهد بود

  برخی از سیاست‌های نادرست دولت، عامل تضعیف رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی خواهد بود؛ از جمله این سیاست‌ها، تزریق نیروی انسانی بیش از حد بهینه به واحدهای تولیدی است که سبب شده تا نه‌تنها از درآمد سرانه این واحدها کاسته شود بلکه با افزایش هزینه‌های سربار نیروی انسانی، قیمت تمام‌شده محصولات این واحدها نیز بالا برود.
  1397/2/3 10:10

  حمایت از صنایع غیر نفتی، الزام خروج از وابستگی به نفت

  سیاست‌گذاری‌های اقتصاد کلان، در توسعه صنایع بسیار حایز اهمیت است

  در چند دهه اخیر عربستان و ایران ، 2 رقیب اصلی اقتصادی در منطقه منا بوده‌اند به‌طوری که هر دو کشور، اقتصادهای برتر این منطقه را تشکیل داده‌اند. در عین حال، هر دو کشور درصدد کاهش وابستگی اقتصاد خود به درآمدهای نفتی هستند که این امر مستلزم صرف هزینه‌های قابل توجهی است. در این میان، عربستان سعودی با بهبود تعاملات تجاری و ترغیب سرمایه‌گذاری‌های خارجی موفق به رشد اقتصاد غیر نفتی شده و انتظار می‌رود که رشد آن در سال جاری افزایش یابد.
  1397/1/30 13:26

  گام اول حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط، تعریف واحد از آن‌هاست

  بنگاه‌های کوچک و متوسط، اولویت همیشه مغفول

  به معنای درست کلمه می‌توان گفت، راه‌اندازی بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران هیچ محلی از اعرب ندارد و با وجود تاکیدات قانون در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه کشور، هنوز هیچ‌گونه راهکار مناسبی برای ایجاد و رشد این بنگاه‌ها در کشور پیش‌بینی نشده است. وجود یک تعریف واحد از «بنگاه‌های کوچک و متوسط» نخستین قدمی است که برای حمایت از این واحدها باید برداشت.
  1396/12/6 12:15

  محمدرضا سبزعلیپور، رئیس مرکـز تجارت جهانی ایـران:

  فرماندهی جداگانه‌، لازمه صنعت، معدن و تجارت

  سال‌ها پیش هر بخشی از اقتصاد ایران برای خود وزارتخانه‌ای خاص داشت و تمامی امور اقتصادی به‌صورت تخصصی پیگیری و مدیریت می‌شد؛ به‌طوری‌که تا قبل از دهه 80، اقتصاد کشور توسط وزارتخانه‌های اقتصاد و امور دارائی، بازرگانی، صنایع سبک، صنایع سنگین، معادن و فلزات، نفت، کار و امور اجتماعی، راه‌وترابری، مسکن و شهرسازی، تعاون، جهاد سازندگی، کشاورزی، پست و تلگراف و تلفن و نیرو اداره می‌شد.
  1396/7/16 00:00

  جایگاه نیروگاه‌های برق‌آبی در صنعت آلومینیوم

  مصرف جهانی انرژی برق‌آبی در واحدهای ذوب آلومینیوم تقریبا ثابت باقی مانده است

  نیروگاه‌های برق‌آبی به‌دلیل دارا بودن حداقل اثرات منفی زیست‌محیطی در کنار بازدهی بالای تولید برق، جایگاه ویژه‌ای در صنعت پیدا کرده است. اما معضل وابستگی شدید این نیروگاه‌ها به مقدار بارش، سبب شده تا سهم مصرف انرژی الکتریکی تولید شده از این نیروگاه‌ها آن‌طور که باید افزایش نیابد.
  1396/7/5 00:00
17
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
فولاد آذربایجان
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: