اقتصاد - یادداشت

  «فلزات آنلاین» پیشنهاد می‌دهد؛

  دستورالعمل ارزی بانک مرکزی به نفع صنایع صادرکننده بازنگری شود

  بیش از 4 ماه است که از دستورالعمل بانک مرکزی به شماره 208421‏/97 مورخ 18‏/06‏/1397 در خصوص «برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور» می‌گذرد و صادرکنندگان مکلف به بازگرداندن 95 درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما در مهلتی 3 ماهه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرکی شده‌اند.
  1397/10/25 15:35

  یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق طی یادداشتی در فلزات آنلاین اعلام کرد:

  صادرکنندگان در انتظار حمایت دولت در فضای پر ریسک صادرات

  صادرات در شرایط کنونی، امری بسیار پر ریسک محسوب می‌شود. در شرایطی که فضای کلی به سمتی می‌رود که صادرکنندگان ایرانی با محدودیت‌های تحریم مواجه هستند، قوانین و مقررات دست وپا گیر در این حوزه عملا دست فعالان این حوزه در داخل کشور را از هر دو سو تحت فشار فزاینده‌ای قرار داده است. نمونه بارز این مشکل، صنعت فولاد کشور است که ظرفیت بالای تولید در داخل، بازار کافی پیدا نکرده و عدم ایجاد ظرفیت کافی صادرات در این بخش، می‌تواند به کاهش تولید منجر شود. در این راستا، تخصیص و اجرایی شدن بودجه پروژه‌های عمرانی که مصرف عمده صنعت فولاد است، می‌تواند تلاش موثری در حمایت از تولید در کشور باشد.
  1397/10/24 15:19

  مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین طی یادداشتی در فلزات آنلاین اعلام کرد:

  نداشتن جهت گیری، آفت برنامه‌ریزی در اقتصاد کشور

  از گذشته تا به امروز، بودجه‌ریزی در کشور با یک مشکل جدی روبروست و آن عدم وجود یک نگاه کلان به توسعه و برنامه‌ریزی براساس یک نسخه اقتصادی جامع است. در فقدان این نگاه، بودجه‌ریزی در کشور بدون جهت‌گیری در اقتصاد انجام می‌شود و صرفا تعیین درآمدها و هزینه‌ها شده است.
  1397/10/19 15:18

  محمود جام ساز، اقتصاددان طی یادداشتی در فلزات آنلاین اعلام کرد:

  واحدهای تولیدی از مالیات معاف شوند

  در بودجه سال 98، به رویه سال‌های گذشته، سهم عمده‌ای برای نهادهای غیرمولد در اقتصاد ایران تعریف شده است. در شرایطی که به نظر می‌رسد با فشارهای جهانی، نفت نیز رمق چندانی برای خلق درآمد برای دولت نداشته باشد، سازوکار مالیاتی به‌عنوان منبع درآمد اصلی علیرغم بسیاری از کشورهای توسعه یافته، در ایران جدی گرفته نمی‌شود و عمده درآمد مالیاتی دولت‌ها، به‌جای ثروتمندان از حقوق بگیران و تولیدکنندگان اخذ می‌شود. بنا به این دلایل، پیش‌بینی می‌شود دولت نه تنها قادر به کاهش وابستگی به نفت نباشد، بلکه در تامین منابع مالی ضرورى نیز با مشکل روبرو خواهد بود. اگرچه راهکار نهایی، تنظیم بودجه مستقل از نفت است؛ نخست دولت باید یک سازوکار نوین مالیاتی تدوین کند.
  1397/10/18 16:03

  سید مهدی نیازی، مدیر کل دفتر آمار و فرآوری داده‌ها وزارت صمت

  سامانه بهین‌یاب، پایگاه اطلاعات تولید و تجارت کشور است

  احداث و راه‌اندازی سامانه‌های کنترلی و نظارتی یکی از مصادیق شفاف‌سازی اطلاعات و داده‌ها به‌شمار می‌رود. اهداف کلی سامانه‌های یادشده موجب پیشرفت و تعالی حوزه صنعت و معدن خواهد شد. وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی اصلی و راهبردی نظارت و نحقق اهداف کلان در کشور با راه‌اندازی سامانه‌های گوناگون سعی در انجام رسالت خود دارد. یکی از این سامانه‌های کاربردی، «سامانه بهین‌یاب» است که از آن به‌عنوان یکی از بازوهای تولید و تجارت کشور یاد می‌شود. ماهنامه «اخبارفلزات» قصد دارد در این مطلب، خوانندگان خود را با وظایف و بخش‌های مختلف این سامانه آشنا کرده و زمینه‌های همکاری افراد و نهادهای مختلف جامعه را با این سامانه فراهم آورد.
  1397/8/29 13:59

  فعالان صنعتی در ماهنامه اخبار فلزات

  کارآمدی دولت در سایه تشکل‌های بخش خصوصی

  طبق قانون بهبود فضای کسب‌وکار، دولت موظف است در مراحل بررسی موضوعات مربوط به محیط کسب‌وکار برای اصلاح و تدوین مقررات و آئین‌نامه‌ها، نظر کتبی اتاق‌ها، تشکل‌های اتاق بازرگانی و آن دسته از تشکل‌های ذی‌ربطی که عضو اتاق‌ها نیستند، اعم از کارفرمایی و کارگری را درخواستو بررسی کند و هرگاه لازم دید، آن‌ها را به جلسات تصمیم‌گیری دعوت کند. اما باید دید که آیا این امر در عمل اتفاق می‌افتد یا خیر. در ادامه نظرات برخی از مسئولان تشکل‌های بخش معدن و صنایع معدنی را می‌خوانید.
  1397/8/24 09:24

  محمدضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  دولت به تشکل‌ها اعتماد ندارد

  تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی به‌عنوان بزرگترین بازوهای مشورتی دولت، نقش به‌سزایی را در توسعه و پیشرفت صنایع مختلف کشور بر عهده دارند. امید می‌رود که با تغییر رویکرد دولت در به‌کارگیری آن‌ها در تصمیم‌سازی، شاهد اتفاقات خوبی در زمینه‌های صنعتی کشور باشیم.
  1397/8/14 09:16

  محبی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  نگاهی به طرح‌های توسعه‌ای منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

  منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، در کیلومتر 13 جاده شهید رجایی واقع شده است. مساحت این منطقه براساس مصوب سال 76، حدود 2100 هکتار در نظر گرفته شده بود. در سال 84، طرح توسعه‌ای برای این منطقه پیشنهاد شد و 3 هزار هکتار دیگر به مساحت این منطقه اضافه شد. اکنون مساحت منطقه درمجموع حدود 5 هزار هکتار برآورد می‌شود.
  1397/7/29 11:30

  سعید خادمی‌پور، مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  اخبار و اطلاعات از اصول مهم افزایش قدرت رقابت هستند

  در دنیای امروز آگاهی از اخبار و اطلاعات یکی از اصول مهم افزایش قدرت رقابت محسوب می‌شوند. کشورهای دارای قدرت اقتصادی بالا معمولا رسانه‌های بسیاری در اختیار دارند و از این طریق می‌توانند اهداف خود را تامین کنند. هر چه قدرت رسانه‌ها در کشورها بیشتر باشند، جریان اطلاعات آزادانه‌تر خواهد بود و افکار عمومی نیز نسبت به مسائل و چالش‌های جامعه آگاه‌تر خواهند شد.
  1397/7/23 10:30

  نگاهی به برخی پارامتر‌های زیر‌ساختی فولاد خوزستان

  بندر، شاهراه صادرات

  در شماره 97 ماهنامه «اخبار فلزات» اهمیت ایجاد زیرساخت‌های اساسی در حوزه حمل و نقل کالا و بار برای صنایع و معادن را بررسی و به این موضوع اشاره کردیم که قیمت تمام‌شده برخی محصولات معدنی در ایران با سایر نقاط جهان تفاوت چندانی ندارد، اما هنگامی که پای حمل و نقل این محصولات به میان کشیده می‌شود، قیمت‌‌های نهایی در مقایسه با محصولات خارجی رشدی 2 تا 3 برابری را تجربه می‌کنند که به‌معنای کاهش میزان رقابت‌پذیری کالاهای تولید داخل در بازارهای جهانی است. این موضوع اهمیت توجه به زیرساخت‌های جاده‌ای، ریلی و دریایی را نشان می‌دهد. در این نوشتار ضمن تکمیل گزارش قبلی به ضرورت ایجاد زیرساخت‌های مهم حمل‌ انرژی می‌پردازیم.
  1397/7/19 08:16
103
فولاد متیل
بنر صنیع کاوه
فولاد آذربایجان
بنر صبانور
اذرنبش تبریز
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: