اقتصاد - یادداشت

  سید مهدی نیازی، مدیر کل دفتر آمار و فرآوری داده‌ها وزارت صمت

  سامانه بهین‌یاب، پایگاه اطلاعات تولید و تجارت کشور است

  احداث و راه‌اندازی سامانه‌های کنترلی و نظارتی یکی از مصادیق شفاف‌سازی اطلاعات و داده‌ها به‌شمار می‌رود. اهداف کلی سامانه‌های یادشده موجب پیشرفت و تعالی حوزه صنعت و معدن خواهد شد. وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی اصلی و راهبردی نظارت و نحقق اهداف کلان در کشور با راه‌اندازی سامانه‌های گوناگون سعی در انجام رسالت خود دارد. یکی از این سامانه‌های کاربردی، «سامانه بهین‌یاب» است که از آن به‌عنوان یکی از بازوهای تولید و تجارت کشور یاد می‌شود. ماهنامه «اخبارفلزات» قصد دارد در این مطلب، خوانندگان خود را با وظایف و بخش‌های مختلف این سامانه آشنا کرده و زمینه‌های همکاری افراد و نهادهای مختلف جامعه را با این سامانه فراهم آورد.
  1397/8/29 13:59

  فعالان صنعتی در ماهنامه اخبار فلزات

  کارآمدی دولت در سایه تشکل‌های بخش خصوصی

  طبق قانون بهبود فضای کسب‌وکار، دولت موظف است در مراحل بررسی موضوعات مربوط به محیط کسب‌وکار برای اصلاح و تدوین مقررات و آئین‌نامه‌ها، نظر کتبی اتاق‌ها، تشکل‌های اتاق بازرگانی و آن دسته از تشکل‌های ذی‌ربطی که عضو اتاق‌ها نیستند، اعم از کارفرمایی و کارگری را درخواستو بررسی کند و هرگاه لازم دید، آن‌ها را به جلسات تصمیم‌گیری دعوت کند. اما باید دید که آیا این امر در عمل اتفاق می‌افتد یا خیر. در ادامه نظرات برخی از مسئولان تشکل‌های بخش معدن و صنایع معدنی را می‌خوانید.
  1397/8/24 09:24

  محمدضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  دولت به تشکل‌ها اعتماد ندارد

  تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی به‌عنوان بزرگترین بازوهای مشورتی دولت، نقش به‌سزایی را در توسعه و پیشرفت صنایع مختلف کشور بر عهده دارند. امید می‌رود که با تغییر رویکرد دولت در به‌کارگیری آن‌ها در تصمیم‌سازی، شاهد اتفاقات خوبی در زمینه‌های صنعتی کشور باشیم.
  1397/8/14 09:16

  محبی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  نگاهی به طرح‌های توسعه‌ای منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

  منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، در کیلومتر 13 جاده شهید رجایی واقع شده است. مساحت این منطقه براساس مصوب سال 76، حدود 2100 هکتار در نظر گرفته شده بود. در سال 84، طرح توسعه‌ای برای این منطقه پیشنهاد شد و 3 هزار هکتار دیگر به مساحت این منطقه اضافه شد. اکنون مساحت منطقه درمجموع حدود 5 هزار هکتار برآورد می‌شود.
  1397/7/29 11:30

  سعید خادمی‌پور، مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  اخبار و اطلاعات از اصول مهم افزایش قدرت رقابت هستند

  در دنیای امروز آگاهی از اخبار و اطلاعات یکی از اصول مهم افزایش قدرت رقابت محسوب می‌شوند. کشورهای دارای قدرت اقتصادی بالا معمولا رسانه‌های بسیاری در اختیار دارند و از این طریق می‌توانند اهداف خود را تامین کنند. هر چه قدرت رسانه‌ها در کشورها بیشتر باشند، جریان اطلاعات آزادانه‌تر خواهد بود و افکار عمومی نیز نسبت به مسائل و چالش‌های جامعه آگاه‌تر خواهند شد.
  1397/7/23 10:30

  نگاهی به برخی پارامتر‌های زیر‌ساختی فولاد خوزستان

  بندر، شاهراه صادرات

  در شماره 97 ماهنامه «اخبار فلزات» اهمیت ایجاد زیرساخت‌های اساسی در حوزه حمل و نقل کالا و بار برای صنایع و معادن را بررسی و به این موضوع اشاره کردیم که قیمت تمام‌شده برخی محصولات معدنی در ایران با سایر نقاط جهان تفاوت چندانی ندارد، اما هنگامی که پای حمل و نقل این محصولات به میان کشیده می‌شود، قیمت‌‌های نهایی در مقایسه با محصولات خارجی رشدی 2 تا 3 برابری را تجربه می‌کنند که به‌معنای کاهش میزان رقابت‌پذیری کالاهای تولید داخل در بازارهای جهانی است. این موضوع اهمیت توجه به زیرساخت‌های جاده‌ای، ریلی و دریایی را نشان می‌دهد. در این نوشتار ضمن تکمیل گزارش قبلی به ضرورت ایجاد زیرساخت‌های مهم حمل‌ انرژی می‌پردازیم.
  1397/7/19 08:16

  غلامرضا ایزدی، سرپرست دفتر استانداردها و نظارت بر طرح‌های آماری مرکز آمار ایران:

  مدرن‌سازی، تنها راه جمع‌آوری و شفاف‌سازی سریع اطلاعات

  موضوع شفافیت اطلاعات و آمار چند سالی است که در مجامع مختلف مورد بحث و توجه قرار گرفته است. این موضوع مختص ایران نبوده و در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه اهمیت خود را نشان داده است. می‌توان گفت که شفافیت اطلاعات مهم‌ترین راهکار مبارزه با فساد و نیز بهترین ابزار برقراری عدالت به‌شمارمی‌رود. یکی از مراجع رسمی تولید اطلاعات و آمار کشور، مرکز آمار ایران است، که اطلاعات عددی زیادی از منابع صنعتی و غیرصنعتی را مورد داده کاوی قرار می‌دهد. در ادامه، جایگاه آمار و شفاف‌سازی اطلاعات را مورد بررسی قرار میدهیم.
  1397/7/17 08:28

  عدم‌‌شفافیت، عامل اصلی رشد فساد در کشورهای کمتر توسعه‌یافته

  عدم‌شفافیت در آمار و اطلاعات از مهم‌ترین علل رشد بی‌حد و حصر فساد در جامعه تلقی می‌شود. این موضوع با نگاهی به‌دلایل توسعه‌یافتگی جوامع مترقی در مقابل کشورهای جهان سوم به‌روشنی قابل مشاهده است. شواهد حاکی از آن است که کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته از شفافیت‌ زیادی در همه زمینه‌های اقتصادی برخوردار هستند و عدم‌شفافیت در کشورهای کمتر توسعه‌یافته منجر به ایجاد فساد، معضلات اقتصادی و در نهایت اجتماعی شده است. شفافیت یکی از مهم‌ترین مسیر‌های دستیابی به عدالت اجتماعی و جلوگیری از بسیاری از مفاسد اقتصادی است.
  1397/7/11 15:58

  عبدالعظیم نجیبی، معاون مالی و اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس

  منطقه ویژه خلیج‌فارس، هدفی مناسب برای سرمایه‌گذاری خارجی است

  موضوع ارتقا و توسعه مناطق اقتصادی و صنایع معدنی و فلزی کشور از مسائل مهم افزایش سرمایه‌های کشور است. منظقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس در این راستا اقدامات موثری را انجام داده که امید می‌رود تا با تداوم این فعالیت‌ها و تبدیل تهدیدهای بین‌المللی به فرصت‌های صادراتی، موجبات جذب سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کند.
  1397/7/8 11:55

  مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین

  نبود شفافیت، بیماری مهلک فرهنگی کشور است

  عدم‌شفافیت به‌عنوان بیماری مهلک اقتصاد کشور، موجب افزایش رانت شده و اثرات منفی اجتماعی و سیاسی زیادی بر جامعه می‌گذارد؛ به‌طوری‌ که رتبه پایین ایران در ایندکس‌های رقابت‌پذیری، آزادسازی و به‌ویژه شفافیت که از آن به‌عنوان فساد مالی- اداری یاد می‌شود، یکی از علت‌های تمایل نداشتن سرمایه‌گذاران خارجی برای فعالیت در ایران است. در‌هم‌تنیدگی شدید اقتصاد و سیاست، یکی از دلایل ایجاد عدم‌شفافیت اطلاعات و داده‌ها در کشور است. شفافیت به‌عنوان عامل اصلی سلامت اقتصاد هر کشور، باید روند اجرایی از جانب مسئولان به اقشار پایین‌تر داشته‌ باشد تا تبدیل به فرهنگ شود و تاثیر خود را بر گروه‌های مختلف جامعه مانند خانواده نشان دهد.
  1397/7/5 08:53
99
فولاد آذربایجان
فولاد متیل
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
همایش اکتشافات معدنی
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: