محمدرضا طارمی

  افت قیمت عناصر نادر خاکی ناشی از کاهش تقاضای نهایی در ماه جولای

  در پایان ماه جولای، قیمت اکسید «PrNd» با کیفیت معمولی به 800 هزار تا 810 هزار یوان بر تن کاهش یافت که نسبت به رقم 930 هزار یوان بر تن در ابتدای ماه جولای، حدود 13 درصد کاهش داشت. قیمت آلیاژ «PrNd» نیز به 970 هزار تا 980 هزار یوان بر تن کاهش یافت که 14 درصد از یک میلیون و 130 هزار یوان بر تن در اوایل ماه جولای، کمتر بود.
  1401/5/31 20:09

  تغییر قیمت آلیاژ سیلیکومنگنز و سنگ منگنز پس از سقوط در ماه جولای

  در صورتی که خرید واحدهای تولید فولاد اندک باشد، حاشیه سود واحدهای تولیدکننده فروآلیاژ توسط تولیدکنندگان فولاد کاهش می‌یابد و واحدهای تولید فروآلیاژ تا آن زمان سیاست افت تولید را حفظ خواهند کرد؛ در نتیجه بازار فروآلیاژ سیلیکومنگنز راکد خواهد شد.
  1401/5/31 16:27

  افت پنج هزار واحدی شاخص بورس

  درحالی که در معاملات امروز دوشنبه 31 مرداد ماه، شاخص هم‌وزن و شاخص فرابورس صعودی بودند، شاخص کل بورس همچنان به روند کاهشی خود ادامه داد.
  1401/5/31 15:07

  تعطیلی بیش از 6 هزار معدن در کشور

  رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: یکی از مشکلات مهم معادن، ماشین‌آلات است که با توجه به مشکلات ارز در داخل کشور، خرید ماشین‌آلات برای واحدهای کوچک بسیار دشوار شده است.
  1401/5/31 13:53

  لرزه به بازار جهانی طلا افتاد

  قیمت طلا امروز دوشنبه 31 شهریور ماه، برای ششمین جلسه متوالی کاهش یافت و به پایین‌ترین حد خود در بیش از سه هفته گذشته رسید.
  1401/5/31 13:29

  سوختن بازار مس جهانی در شعله‌های آتش جنگ روسیه و اوکراین

  روسیه به‌ عنوان تامین‌ کننده بخشی از موجودی انبارهای مس بورس فلزات لندن، نقش برجسته‌ای در تامین مس اروپا ایفا می‌کند و تحریم‌های وضع شده پس از حمله روسیه به اکراین و عدم خرید از تولیدکنندگان روسی، اروپا را با بحران کسری مس مواجه کرد و قیمت مس در این بازه از ۱۰ هزار دلار بر تن فراتر رفت. تنش‌های ژئوپلیتیک بین روسیه و اوکراین و به دنبال آن، افزایش نرخ بهره توسط دولت آمریکا و سایر بانک‌های مرکزی به دلیل افزایش تورم جهانی، در مقطعی خاص منجر به افزایش قیمت مس شد. افزایش قیمت سوخت منجر به افزایش هزینه حمل‌ و‌ نقل و سایر هزینه‌های تولید نیز شد که همین امر نیز در افزایش بهای کامودیتی‌ها از جمله مس بی‌تاثیر نبود.
  1401/5/31 13:01

  تولید معدنی قلع در تسخیر چین و کشورهای جنوب شرق آسیا

  قلع از عناصر به نسبت کمیاب در پوسته زمین محسوب می‌شود و عمده ذخایر این عنصر در جنوب شرق آسیا و آمریکای جنوبی واقع شده است. بیش از نیمی از ذخایر قلع در نواحی شرق و جنوب شرقی آسیا قرار گرفته‌اند و چین، بیشترین سهم از ذخایر این ماده را در اختیار دارد. محدودیت ذخایر و بهره‌برداری از ذخایر پرعیار قلع باعث شده است تولید معدنی این ماده در دهه اخیر روند مشخصی نداشته باشد و تحت شرایطی همچون نوسان تقاضا و قیمت تغییر کند. کاهش محدودیت‌های ناشی از کرونا و افزایش تقاضا و قیمت دلایل اصلی افزایش تولید قلع در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ به‌ شمار می‌روند. در زمینه تولید نیز چین با اختلاف قابل ملاحظه‌ای، برترین تولیدکننده دهه اخیر بوده و ۳۴ درصد از قلع معدنی جهان را تولید کرده است.
  1401/5/30 20:01

  افزایش سهم چین در بازار جهانی فویل آلومینیومی

  با رشد بازار جهانی فویل آلومینیومی، صادرات این محصول در جهان افزایش چشمگیری داشت. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰، صادرات فویل با نرخ رشد مرکب سالانه ۳،۲ افزایش یافت. یکی از دلایل رشد بازار صادرات این محصول، افزایش مصرف فویل با رشد صنایعی همچون بسته‌بندی بود. کشور چین با صادرات حجم یک میلیون و ۵۰ هزار تن، بیشترین میزان صادرات فویل آلومینیومی را در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص داد. سهم چین در صادرات این محصول از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ به میزان ۳۹،۱ درصد بود. پس از چین، کشورهای آلمان، ایتالیا، آمریکا و ترکیه بزرگترین صادرکنندگان این محصول بودند. از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۲۰، سهم چین از ۲۸،۷ به ۴۳،۹ درصد افزایش یافت. یکی از دلایل رشد سهم چین، ارایه محصول با قیمت پایین نسبت به سایر رقبا بود.
  1401/5/30 19:01

  چین؛ پیشرو در تجارت و تولید ورق سرد فولادی جهان

  چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در جهان، بیشترین نقش را در بازار جهانی محصولات فولادی ایفا می‌کند. تولید ورق سرد فولادی چین از حدود ۲۵ میلیون و ۶۲۰ هزار تن در سال ۲۰۱۲، به ۴۵ میلیون و ۱۱۰ هزار تن در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است. صادرات ورق سرد فولادی چین از چهار میلیون و ۲۱۰ هزار تن در سال ۲۰۱۲، به حدود هشت میلیون و ۱۵۰ هزار تن در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است. میانگین واردات ورق سرد فولادی چین طی این سال‌ها برابر سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن بود. واردات ورق سرد فولادی چین از سه میلیون و ۹۵۰ هزار تن در سال ۲۰۱۲، به دو میلیون و ۸۸۰ هزار تن در سال ۲۰۲۱ کاهش یافت. بازار ورق سرد فولادی چین با توجه به رشد صنایع در این کشور روبه‌رشد است.
  1401/5/30 18:28

  افزایش تعرفه گمرکی بر زغال‌سنگ افغانستان

  هیئت عواید پاکستان برای هر متریک تن زغال‌سنگ افغانستان، حداقل ۱۴۰ دلار تعرفه گمرکی وضع کرده است.
  1401/5/30 17:50

  قیمت طلا کاهش پیدا خواهد کرد؟

  وال‌ استریت نسبت به نوسانات قیمت طلا پیش از سمپوزیوم سیاست اقتصادی جکسون هول هشدار داد.
  1401/5/30 13:00

  تجاری‌سازی بیش از 347 هزار خودرو

  آمار عملکرد خودروسازان بزرگ طی چهار ماهه ابتدایی امسال نشان می‌دهد که در مجموع، بالغ بر ۳۱۱ هزار دستگاه خودرو طی این مدت تولید شده است.
  1401/5/30 12:40

  اتصال بخش دوم شبکه زیرزمینی قدیمی نخلک به طرح استخراج مکانیزه

  مدیر نظارت ایمپاسکو از اتصال شبکه ۱۶۵ متری معدن زیرزمینی قدیمی به تونل طرح مکانیزه استخراج (اسپیرال) خبر داد.
  1401/5/30 12:16
1551