محمدرضا طارمی

  مدیرعامل «فملی» در جمع نمایندگان کارگران شرکت مس:

  مهم‌ترین اولویت شرکت مس، مسئله نیروی انسانی است

  مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: مهم‌ترین مسئله در شرکت ملی مس، نیروی انسانی به شمار می‌آید که از از اولویت بالایی برخوردار است. از این رو با برنامه‌ریزی در زمان‌بندی‌های مشخص، بیشترین زمان را برای ساماندهی مسائل مرتبط با این حوزه صرف خواهیم کرد.
  1401/4/3 19:51

  مدیرعامل «فملی» در دیدار با رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان:

  نقشه راه آینده شرکت مس در تعامل و همکاری با دانشگاه تعریف شده است

  مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: باید نقشه راه جامعی را در تعامل با دانشگاه تهیه کنیم و این نقشه راه، در واقع مسیر صنعت مس را در آینده‌ دور و نزدیک تعیین خواهد کرد.
  1401/4/3 19:15

  شمش آلومینیوم، مهم‌ترین محصول بالادستی آلومینیوم در تجارت جهانی

  کشورهای استرالیا و برزیل دو کشور بزرگ صادرکننده بوکسیت و آلومینا از بخش بالادست زنجیره آلومینوم در سطح جهان هستند. همچنین چین، آلمان و ایالات متحده امریکا نیز بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده شمش‌های آلومینیوم از بخش بالادست این زنجیره در جهان به ‌شمار می‌روند. امروزه به دلیل پیشرفت چشمگیر صنعت آلومینیوم، رقابت کشورها بر سر تولید یا دستیابی به فلز آلومینیوم بیش از پیش احساس می‌شود. در جهت تامین این نیاز، دسترسی به سنگ معدن بوکسیت و آلومینا برای تهیه آلومینیوم و یا خود شمش‌های آلومینیوم بسیار حیاتی به‌ نظر می‌رسد.
  1401/4/2 18:55

  تجارت بوکسیت در جهان/ ذخایر بوکسیت در انحصار کشورهای گینه، استرالیا و برزیل

  کشورهای گینه، استرالیا، اندونزی و برزیل بزرگ‌ترین صادرکنندگان بوکسیت در جهان هستند که بیش از 95 درصد کل صادرات آن را در اختیار داشته‌اند. در منطقه خاورمیانه نیز به دلیل نبود معادن بوکسیت غنی و با عیار بالا، عمده صادرات سنگ معدن در کشورهای این منطقه، کارآیی مناسبی جهت تولید آلومینیوم را ندارند. سنگ معدن بوکسیت به دلیل برخورداری از مقادیر بالای آلومینیوم، در سطح جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. عمده معادن و ذخایر بوکسیت در جهان در سه منطقه آفریقا، اقیانوسیه و آمریکای جنوبی واقع شده است. از این رو سایر کشورها جهت تامین بوکسیت موردنیاز به تجارت این سنگ معدنی پرداخته‌‌اند. در حوزه واردات نیز کشور امارات متحده عربی، بزرگ‌ترین واردکننده بوکسیت در خاورمیانه به‌شمار می‌رود؛ به‌طوری که در سال 2020، حدود 3.5 میلیون تن بوکسیت وارد این کشور شد. بعد از آن کشورهای عمان، ترکیه و کویت با اختلاف بسیار زیادی از امارات متحده عربی، از دیگر واردکنندگان بوکسیت در این منطقه بودند.
  1401/4/2 18:30

  خام‌فروشی به تولید شمش سرب آسیب زده است

  مدیرعامل شرکت فلزات رنگین پگاه، تولیدکننده شمش سرب گفت: در حالی که می‌توانیم با فرآوری کنسانتره سولفوره سرب، بخش عمده‌ای از خوراک مورد نیاز تولیدکنندگان شمش را تامین کنیم، متاسفانه شاهد صادرات گسترده آن به خارج از کشور به ویژه کشور چین هستیم.
  1401/4/2 18:20

  فراز و نشیب قیمت طلا

  قیمت طلا امروز پنج‌شنبه دوم تیر ماه 1401، تحت تاثیر دلار و بازدهی خزانه‌داری آمریکا کاهش یافت.
  1401/4/2 11:49

  افت 2.5 درصدی قیمت آلومینیوم

  قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن در روز چهارشنبه اول تیر ماه 1401، با 64 دلار کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل از آن، به دو هزار و 455 دلار و 50 سنت رسید.
  1401/4/2 09:14

  قیمت مس 271 دلار کاهش یافت

  روز چهارشنبه اول تیر ماه، قیمت مس در LME نسبت به روز معاملاتی پیشین، 3 درصد افت پیدا کرد و به هشت هزار و 271 دلار رسید.
  1401/4/2 08:56

  چین، قلب تپنده بازار آنتیموان/ بررسی تولید و تجارت جهانی آنتیموان

  عمده ذخایر آنتیموان جهان در چین واقع شده و این کشور بزرگ‌‌ترین تولیدکننده آنتیموان در جهان است اما سیاست‌‌های این کشور در راستای جلوگیری از خام‌فروشی از سال 2007، موجب کاهش صادرات جهانی و در پی آن تولید این محصول توسط چین شد. به‌‌ موجب این کاهش، در حال حاضر روسیه به‌‌ عنوان بزرگ‌‌ترین صادرکننده آنتیموان در جهان شناخته می‌‌شود. به دنبال اقدام چین به منظور مقابله با خام‌فروشی، این کشور در مقابل صادرات کنسانتره آنتیموان، به صادرات این محصول به‌‌ صورت شمش روی آورد. مصرف این فلز با توجه به کاربردهای گسترده آن در کشورهای توسعه‌‌یافته بیشتر است. بنابراین می‌‌توان گفت چین کنترل‌‌کننده بازار جهانی آنتیموان است. اگرچه با کاهش ذخایر آنتیموان جهان، پیش‌‌بینی می‌‌شود بازار در آینده با افزایش تقاضا و کسری عرضه مواجه شود.
  1401/4/1 18:26

  چین، پیشتاز در تولید فروآلیاژ/ تولید فروآلیاژ در سطح جهان

  سیلیکومنگنز، یک فروآلیاژ جایگزین برای فروسیلیسیم و فرومنگنز است و همین امر، آن را به اولین فروآلیاژ پرمصرف جهان تبدیل کرده است. در میان فروآلیاژها بعد از سیلیکومنگنز، به‌ ترتیب فروکروم، فروسیلیسیم، فرومنگنز و فرونیکل بیشترین سهم بازار را در میان فروآلیاژها به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به اینکه چین بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد خام در جهان است، این کشور به بزرگ‌ترین تولیدکننده فروآلیاژ در سطح جهان نیز تبدیل شده است. مطابق با آخرین آمارهای بین‌المللی، چین با سهم حدود 64 درصدی از تولید سیلیکومنگنز جهان، رتبه اول در تولید این محصول به‌ عنوان اصلی‌ترین فروآلیاژ را در اختیار دارد. همچنین این کشور در مقام بزرگ‌ترین تولیدکننده فروکروم، فروسیلیسیم، فرومنگنز و فرونیکل به‌ ترتیب سهم 39، 61، 36 و 53 درصدی در تولید جهانی این محصولات را در اختیار دارد.
  1401/4/1 18:02

  در‌هم شکستن تعادل بازار توسط چین و آمریکا/ بررسی تجارت جهانی روی تصفیه‌شده

  در حدود 30 تا 40 درصد از تولید روی تصفیه‌شده در جهان تجارت می‌شود که کشورهای کانادا، کره‌جنوبی، استرالیا، هلند و هند به‌ عنوان بزرگ‌ترین کشورهای صادر‌کننده و کشورهای آمریکا، چین، هلند، آلمان، ترکیه و بلژیک به‌عنوان بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده روی تصفیه‌شده در جهان شناخته می‌شوند. با توجه به رشد روز افزون صنایع مصرف‌کننده روی تصفیه‌شده در جهان و به‌ خصوص تولید آهن گالوانیزه، تقاضای آن در حال افزایش است. تنها برخی از کشورها، از ذخایر غنی این ماده معدنی برخوردار هستند و به همین دلیل، تجارت روی تصفیه‌شده، یکی از ابزارهای مهم در تامین روی تصفیه‌شده است. با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، تجارت روی تصفیه‌شده در جهان در سال‌های آتی افزایش خواهد یافت.
  1401/4/1 17:26

  کرونا، عامل اصلی کاهش تولید مس/ آسیا، غول تولید نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی

  میزان تولید نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی در سال 2020، به‌ ترتیب برابر پنج میلیون و 800 هزار تن و 23 میلیون و 31 هزار تن بود. تولید نیمه‌ساخته‌های مسی تقریبا چهار برابر تولید نیمه‌ساخته‌های آلیاژی جهان در این سال بود. آسیا بیش از نیمی از تولید نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی دنیا را در سال 2020 در اختیار داشته است. به جرات می‌توان گفت تمام تولید مس جهان در تولید نیمه‌ساخته‌های مسی به مصرف می‌رسد. با این وجود، نیمه‌ساخته‌های آلیاژی سهم 90 درصدی از کل تولید آلیاژ جهان را در اختیار دارند. در بین مناطق مختلق دنیا، آفریقا نقشی در تولید نیمه‌ساخته‌های لوله آلیاژی و محصولات تخت آلیاژی ندارد و اقیانوسیه نیز محروم از تولید لوله‌های آلیاژی است.
  1401/4/1 16:40

  وابستگی شدید قراضه مسی به قیمت مس/ تجارت قراضه مسی در دست چین و آمریکا

  ضایعات و قراضه‌های صنعتی در جهان، تحت عنوان طلاهای کثیف شناخته می‌شوند؛ چرا که بازیافت قراضه و ضایعات صنعتی، علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن، به کاهش آلودگی محیط زیست نیز کمک می‌کنند. این امر در خصوص فلزاتی که از قیمت بالایی برخوردار هستند، نظیر فلز مس، بیشتر حائز اهمیت است. روند نزولی تجارت قراضه مسی نشان‌ می‌دهد این طلای کثیف به قیمت مس وابسته بوده و با افت شدید قیمت مس، کمتر مورد اقبال قرار گرفته ‌است. در مقابل با افت قیمت مس، میزان تجارت آند طی سال‌های 2011 تا 2020 با نرخ رشد سالانه 17 درصد روندی صعودی داشته است.
  1401/4/1 16:03
1127