راضیه احقاقی

  افت قیمت شمش نیکل ادامه‌دار خواهد بود؟

  موجودی انبارهای نیکل به کمترین میزان پس از سال 2013 رسید

  در 3 ماه اخیر، با وجود اخباری مبنی بر رشد بیشتر تقاضا نسبت به عرضه نیکل، بازار شاهد کاهش قیمت این محصول بود. علت این امر را بیش از هر عاملی می‌توان در جنگ‌های تجاری ابرقدرت‌ها دنبال کرد. از آنجایی که عمده مصرف نیکل به فولاد زنگ‌نزن اختصاص دارد، هرگونه تغییر در این بازار به‌طور مستقیم بر این بازار اثرگذار خواهد شد.
  1398/3/23 10:56

  بررسی تجارت جهانی کبالت معدنی در سال 2018

  بیش از 95 درصد صادرات کبالت معدنی دنیا در اختیار کنگو است

  در سال‌های گذشته همواره بیش از 90 درصد صادرات وزنی سنگ و کنسانتره کبالت دنیا در اختیار کنگو بوده است. این کشور در چند سال اخیر به‌سمت احداث واحدهای فرآوری کبالت پیش رفته و همین امر نیز سبب شده است تا باوجود افزایش تولید معدنی کبالت در این کشور، شاهد باشیم که از میزان صادرات سنگ و کنسانتره کبالت این کشور کاسته شود و همین امر نیز موجب کاهش تجارت جهانی این محصول شد.
  1398/3/18 12:29

  مقایسه عملکرد شرکت نورنیکل در سال 2018 و 2017

  رشد 56 درصدی EBITDA نورنیکل

  نورنیکل شرکتی فعال در حوزه معدنکاری و تولید فلزات در روسیه و بزرگ‌ترین تولیدکننده نیکل و پالادیوم در دنیا است. مس و پلاتین نیز از دیگر محصولات مهم این شرکت به‌شمار می‌رود. زمینه کاری این شرکت فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشاف، تولید معدنی فلزات، تدارکات و فروش را شامل می‌شود. گفتنی است که میزان درآمد این شرکت در سال 2018 رشد 28 درصدی داشت.
  1398/3/11 13:14

  اقیانوس‌ها بستری غنی از کبالت

  کنگو، ثروتمندترین کشور دنیا به لحاظ ذخایر معدنی کبالت

  براساس اطلاعات سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا (USGS)، میزان ذخایر معدنی قابل برداشت کبالت در دنیا حدود 6 میلیون و 900 هزار تن محتوی و میزان منابع جهانی آن حدود 25 میلیون تن (صرف نظر از اقتصادی بودن برداشت از آن) برآورد می‌شود. گفتنی است که بخش قابل توجهی از ذخایر این فلز در بستر برخی اقیانوس‌ها شناسایی شده است.
  1398/3/11 13:09

  بررسی تجارت جهانی شمش روی در سال 2018

  کدام کشورها در صدر صادرات شمش روی دنیا قرار دارند؟

  در سال‌های گذشته، کره جنوبی در رتبه اول صادرات شمش روی در دنیا  قرار گرفت. این کشور یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شمش روی در دنیا است که ماده اولیه اصلی مورد نیاز برای این صنعت (کنسانتره روی) را از طریق واردات تامین می‌کند. بخشی از شمش روی تولیدی این کشور در صنایع داخلی آن همچون صنعت گالوانیزه به مصرف رسیده و بخشی نیز صادر می‌شود.
  1398/2/22 16:56

  بررسی تجارت جهانی شمش قلع در سال 2018

  اندونزی رتبه یک صادرات قلع را حفظ کرد

  شمش قلع در 2 دسته آلیاژی و غیر آلیاژی قرار می‌گیرد که در این میان سهم کمتری به شمش آلیاژی از تجارت جهانی اختصاص می‌یابد. به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی فلزات آنلاین و بر اساس اطلاعات سازمان تجارت جهانی، حدود 93 درصد تجارت شمش قلع دنیا مربوط به شمش غیر آلیاژی بوده و اندونزی در سال‌های اخیر همواره در رتبه اول صادرات این محصول قرار داشته است.
  1398/2/17 17:15

  بخش قابل توجه بازار کنسانتره قلع در اختیار کشورهای آفریقایی

  چین درصدر جدول واردات کنسانتره قلع دنیا

  قلع فلزی است که با توجه به چشم‌انداز رشد صنایعی همچون خودروهای الکتریکی، انتظار می‌رود با جهش تقاضا مواجه شود و در آینده‌ای نه‌چندان دور در مصارف پیشرفته از جایگاهی ویژه برخوردار شود. در حال حاضر استرالیا، رواندا، کنگو و برزیل بزرگترین صادرکنندگان کنسانتره قلع دنیا هستند. چین نیز بزرگترین واردکننده این محصول است.
  1398/2/8 15:48

  بررسی بزرگترین صادرکنندگان و واردکنندگان شمش نیکل در دنیا

  هلند جایگاه روسیه در بازار شمش نیکل دنیا را تصاحب کرد

  عمده مصرف نیکل تولیدی در دنیا به تولید فولادهای زنگ‌نزن می‌رسد و همین امر نیز سبب شده تا کشورهای تولیدکننده فولاد زنگ‌نزن بیشترین مصرف شمش نیکل را داشته باشند. شمش نیکل به 2 صورت شمش آلیاژی و غیر آلیاژی عرضه و تجارت می‌شود که شمش غیر آلیاژی عمده تجارت این محصول را به خود اختصاص داده است. هلند، روسیه و مالزی بزرگترین صادرکنندگان و چین، آمریکا، آلمان و ژاپن نیز بزرگترین بازارهای واردات شمش نیکل دنیا هستند.
  1398/2/5 13:11

  بررسی تجارت جهانی کنسانتره سرب در سال 2018

  پرو، بزرگ‌ترین صادرکننده کنسانتره سرب دنیا

  در سال گذشته میلادی، به ترتیب کشورهای چین، کره‌جنوبی، آلمان و قزاقستان در رتبه‌های اول واردات کنسانتره سرب دنیا قرار گرفتند. در این میان چین با واردات بیش از 1.2 میلیون تن کنسانتره و سنگ معدنی سرب، بیش از 45 درصد واردات دنیا را به خود اختصاص داد. همچنین کشورهای پرو، روسیه، مکزیک، آمریکا و استرالیا بزرگ‌ترین صادرکنندگان کنسانتره و سنگ معدنی سرب دنیا در سال 2018 بودند.
  1398/1/31 08:58

  بیشترین ذخایر معدنی قلع متعلق به کدام کشورها است؟

  بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قلع دنیا

  بخش عمده‌ای از ذخایر معدنی فلز قلع دنیا متعلق به کشورهای آسیای شرقی است و در این میان چین به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده معدنی قلع دنیا بیشترین سهم از ذخایر معدنی این فلز را نیز در اختیار دارد. اندونزی، بولیوی و برزیل در ادامه در رتبه‌های بعدی تولید معدنی این فلز قرار دارند.
  1398/1/25 17:55

  نگاهی به عملکرد شرکت کالسیمین در سالی که گذشت

  سیاست‌گذاری نادرست دولتی، عامل تضعیف تولیدکنندگان روی کشور

  سالی که گذشت کشور با نوسانات متعدد اقتصادی روبرو شد. این تغییرات بر بسیاری از صنایع کشور اثرگذار بودند. درکنار این امر، بخش صنعت گاه و بیگاه شاهد اخذ تصمیم‌گیری‌های متعددی از سوی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه قیمت‌گذاری و صادرات بود که اثرات نامطلوبی بر تولیدکنندگان داشت. تولیدکنندگان شمش روی نیز از این قاعده مستثنی نبودند و مشکلات ذکر شده موجب کاهش تولید و فروش آن‌ها شد. دراین میان تولیدکنندگان بزرگ‌تری همچون شرکت کالسیمین با تکیه بر توان خود کمتر از شرایط نامساعد بازار متاثر شده و آسیب دیدند. امید است که تغییر نگاه مسئولات وزارت صمت در سال جاری وضعیت این صنعت را بهبود بخشد.
  1398/1/25 17:27

  بررسی تجارت جهانی سنگ و کنسانتره نیکل در سال 2018

  کاهش صادرات بزرگ‌ترین صادرکننده کنسانتره نیکل دنیا

  بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده کنسانتره نیکل در دنیا کشورهای آسیای شرقی و آفریقایی هستند. چین نیز بزرگ‌ترین واردکننده معدنی نیکل در دنیا است که واردات آن حدود 80 درصد از کل تجارت این محصول در جهان را شامل می‌شود.
  1398/1/25 17:23
227