یسنا کوچک‌زاده

کارشناس ارشد مهندسی مواد و تحلیل‌گر بازار

  کنترل بازار طلا در دست قدرت‌های اقتصادی

  تاجران از سرمایه‌گذاری در بازار طلا روی‌ برمی‌گردانند

  طلا از دیرباز به‌دلیل سودآوری و حاشیه زیان کمتر، در میان فعالان اقتصادی به عنوان یک دارایی امن شناخته می‌شود. این جایگاه تحت تاثیر عوامل متعدد اقتصادی در یک ماه گذشته دست‌خوش فراز و نشیب‌های فراوان شده است. به‌طوری که در پی تداوم افت ارزش این فلز قیمتی، سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر اهمیت بیشتری در میان سرمایه‌گذاران پیدا کرده است.
  1398/1/28 17:53

  بررسی بازار مس در 8 هفته اخیر

  کاهش قیمت مس در پی افت نرخ رشد اقتصادی

  مذاکرات بین چین و آمریکا و احتمال حصول توافق بین این دو کشور که مدتی است موجب حمایت از رشد قیمت مس در جهان شده است، به تناوب با عوامل بازدارنده‌ای از جمله تقویت شاخص دلار، کاهش تولید، چشم‌انداز تاریک رشد اقتصاد جهانی و ... روبه‌رو می‌شود. گزارش‌هایی که اخیرا توسط قدرت‌های برتر اقتصادی و صندوق بین‌المللی پول در زمینه رشد اقتصادی ارایه شده ابهامات زیادی در خصوص آینده تقاضای مس ایجاد کرده است. کاهش رشد اقتصادی در جهان مهم‌ترین عامل تغییر قیمت‌ها در آینده نزدیک خواهد بود.
  1398/1/25 17:32

  «فلزات آنلاین» زیرساخت ارتباطات کشور را بررسی کرد

  توسعه زیرساخت ارتباطات در کشور و رشد تقاضای فیبر نوری

  لزوم به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در حوزه ارتباطات و مخابرات از دغدغه‌های مهم کشور طی سالیان اخیر بوده است. گسترش استفاده از کابل‌های فیبر نوری و نصب و راه‌اندازی خطوط تلفن ثابت در اقصی نقاط کشور به همراه ارایه برترین نسل‌های ارتباطات سیار بر اهمیت توسعه این بخش طی برنامه‌های توسعه کشور تاکید دارد. رشد زیرساخت‌ها، منجر به پوشش حداکثری تلفن همراه و بهبود دسترسی به تلفن ثابت و اینترنت در کشور شده است. چنین امری، نوید بازاری بزرگ برای سیم و کابل‌های مخابراتی، البته از جنس فیبر نوری است.
  1398/1/21 19:07

  «فلزات آنلاین» در بررسی بازار سیم و کابل مسی گفت:

  افت مصرف مس در صنعت ساختمان به‌دنبال رکود ساخت و ساز

  فراز و فرودهای رخ داده‌ در صنعت ساختمان کشور طی سال‌های اخیر بیان‌کننده این حقیقت است که تاثیر عملکرد دولت‌ها و سیاست خارجی کشور بر توسعه صنعت ساختمان، برجسته‌تر از اثر رشد جمعیت است؛ البته رشد جمعیت و رفاه اقتصادی، مهم‌ترین عوامل رشد تقاضای بازار مسکن محسوب می‌شوند. با توجه به این امر که صنعت ساختمان تنها مصرف‌کننده کنونی سیم و کابل‌های مخابراتی مسی است، مطالعه سیر تغییرات این صنعت، روند مصرف کابل‌های مسی در بازار کابل‌های مخابراتی را به‌تصویر می‌کشد. این در حالی است که وقوع رکود در صنعت ساختمان طی 5 سال گذشته، پیشبرد اهداف این صنعت در برنامه ششم توسعه را با ابهام رو‌به‌رو کرده است.
  1398/1/21 19:07

  «فلزات آنلاین» پس از بررسی صنعت ساختمان عنوان کرد:

  کاهش تقاضای سیم و کابل در پی خواب زمستانی ساخت‌وساز

  صنعت ساختمان از جمله صنایع کلیدی توسعه شهری است که از بزرگ‌ترین صنایع مصرف‌کننده سیم و کابل به‌شمار می‌رود. با توجه به این امر، رکود صنعت ساختمان در 3 سال پایانی برنامه پنجم توسعه و سال 1396، موجب افت شدید تقاضای سیم و کابل ساختمانی طی 4 سال گذشته شده است.
  1397/12/8 22:46

  بر اساس گزارشی از «فلزات آنلاین»؛

  تقاضای کابل انتقال برق نسبت به کابل‌های توزیع افت بیش‌تری داشته است

  شبکه برق‌رسانی در ایران، با گذشت بیش از نیم قرن فعالیت، به بلوغ نسبی رسیده؛ این در حالی است که رشد جمعیت، گسترش شهرنشینی و توسعه برقی‌شدن صنایع و جوامع، موجبات رشد بیشتر این شبکه را می‌طلبد. با توجه به آن که از اساسی‌ترین اجزای شبکه برق‌رسانی کابل‌ها هستند، عملا کاهش نرخ رشد این زیرساخت در سال‌های اخیر، افت تقاضای کابل را به‌همراه داشته است.
  1397/12/8 21:25

  «فلزات آنلاین» بررسی کرد:

  کاهش شدید تقاضای کابل‌های نیروگاهی در برنامه پنجم توسعه

  صنعت برق، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده بازار سیم و کابل است که بخش نیروگاهی یکی از زیرساخت‌های اساسی این صنعت به‌منظور تولید انرژی است. سیر توسعه ظرفیت نیروگاهی ایران طی نیم قرن گذشته، نشان‌دهنده رشد تا پایان برنامه چهارم توسعه و طبیعتا ایجاد رونق در بازار کابل‌های نیروگاهی بوده است؛ ولیکن برنامه پنجم توسعه داده‌های مایوس‌کننده‌ای را منتشر کرده که بر اندازه بازار سیم و کابل کشور، تاثیر منفی دارد.
  1397/12/8 12:41

  قیمت جهانی مس متاثر از جو روانی مذاکرات دو غول اقتصادی

  روند خوش‌بینانه مذاکرات چین-آمریکا و احتمال توافق نهایی در آینده نزدیک

  در یکی از برهه‌های حساس تاریخ تجارت جهانی قرار داریم، به‌طوری که در صورت توافق نهایی بین اقتصادهای اول و دوم جهان، رونق اقتصادی بازار جهانی فلزات را در بر می‌گیرد، و در صورتی که دو کشور نتوانند به توافق برسند تجارت جهانی با چالشی عظیم روبه‌رو خواهد شد. مس به عنوان یکی از فلزات اساسی همواره در تجارت جهانی به عنوان اولین محصولاتی است که به شدت تحت تاثیر این عوامل اساسی قرار می‌گیرد.
  1397/12/7 16:56

  نقش کمرنگ خاورمیانه در تجارت جهانی پودر مس

  خاورمیانه از خالص واردکننده به خالص صادرات کننده تبدیل شد

  کاربردهای گوناگون و مهم پودر مس در صنعت، موجب شده که خاورمیانه، یکی از بازارهای مصرف این محصول در جهان باشد؛ با این حال، سهم واردات پودر و پرک مس خاورمیانه از مجموع حجم تجارت جهانی، به‌طور میانگین برابر با 3.3 درصد بوده است. خاورمیانه، طی دهه 2000، خالص واردکننده پودر و پرک بود که در دهه 2010 به خالص صادرکننده بدل شد.
  1397/10/12 08:30

  آلمان؛ بزرگ‌ترین واردکننده و صادرکننده پودر مس

  انحصار صادرات پودر مس در دستان چند کشور است

  پودر (گرانوله) و پرک مس خالص و آلیاژی، یکی از نیمه‌ساخته‌های صنعت مس در جهان محسوب می‌شود که به‌دلیل محدودیت حجم بازار مصرف، حجم کمتری از تجارت جهانی را در مقایسه با سایر هم‌گروهی‌های خود در دست دارد. حجم تجارت جهانی پودر و پرک مس در جهان، به‌طور متوسط طی 17 سال گذشته، بالغ بر 61 هزار تن در سال بوده است که آلمان، نه‌تنها بزرگ‌ترین واردکننده، بلکه بزرگ‌ترین صادرکننده این نیمه‌ساخته در جهان شناخته می‌شود.
  1397/10/6 12:00

  سهم 3.3 درصدی خاورمیانه از تجارت جهانی پودر مس

  متالورژی پودر، راه ورود خود به خاورمیانه را گم کرده است

  پودر و پرک مسی و آلیاژی، از جمله محصولات نیمه‌ساخته صنعت مس هستند که به‌دلیل مصارف نسبتا کمتر در مقایسه با سایر هم‌خانواده‌های خود، نه‌تنها حجم مصرف کمتری دارند، بلکه در مقیاس جهانی نیز، حجم تجارت کمتری را به‌خود اختصاص می‌دهند. متوسط حجم تجارت جهانی پودر و پرک طی 17 سال گذشته، بالغ بر 61 هزار تن در سال بوده است که خاورمیانه سهم حدودا 3.3 درصدی از این حجم را در دست دارد.
  1397/9/29 12:04

  رشد 2.2 درصدی تجارت جهانی پودر و پرک مس

  توسعه تجارت جهان پودر مس طی 2 چرخه 8 ساله

  ویژگی‌های منحصربه‌فرد فلز مس، در تمامی اشکال این فلز از جمله پودر و پرک وجود دارد. گرچه حجم بازار محصولات پودر و پرک مس چندان قابل مقایسه با برخی دیگر از محصولات نیمه‌ساخته مس نیست، ولی این محصولات نیز به‌پشتوانه کاربردهای متنوع در یاتاقان‌ها، صنایع الکتریکی و الکترونیکی، قطعات تحت اصطکاک، رنگ‌های ضد انفجار، پوشش‌های محافظتی و تزیینی و غیره، توانسته‌اند جایگاه خود را در مبادلات تجاری در سطح جهان باز کنند. مقدار تجارت بین‌المللی این محصولات طی 17 سال گذشته، در بازه 40 تا 84 هزار تن بوده است.
  1397/9/26 08:49
130