یسنا کوچک‌زاده

کارشناس ارشد مهندسی مواد و تحلیل‌گر بازار

  افزایش واردات جهانی بلیستر و آند در نیمه دوم 2018؛

  تنش‌های تجاری و افت شدید واردات قراضه آمریکایی به چین

  آمار تجارت بلیستر و آند مسی در جهان طی نیمه دوم سال 2018 روند متغیری داشت. اعلام مقررات تجاری جدید در خصوص ممنوعیت و محدودیت واردات قراضه به چین و همچنین تنش‌های تجاری میان چین و ایالات متحده سبب شد تا مس تصفیه نشده در جهان پس از ثبت یک رکورد در ماه سپتامبر در باقی‌مانده ماه‌های سال 2018 به محدوده متوسط خود در ماه‌های گذشته بازگردد.
  1398/3/27 17:08

  نقش پررنگ‌تر کابل‌های خارجی در بازار ترکیه

  جولان چین و بلغارستان در بازار سیم و کابل ترکیه

  توسعه صنایع مصرف‌کننده اصلی در ترکیه، به‌دنبال رشد اقتصادی این کشور طی 2 دهه گذشته، سبب شده تا تقاضای این کشور به سیم و کابل برقی (فشار قوی و فشار ضعیف) افزایش یابد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقاضای کابل‌های برقی در ترکیه، به‌طور میانگین، بیش از 238 هزار تن در سال است که روندی صعودی دارد. گفتنی است که به‌طور میانگین حدود 9 درصد از تقاضای داخلی کابل‌های فشار قوی و فشار ضعیف، از طریق واردات تامین می‌شود.
  1398/3/26 18:28

  بازار پرنوسان تولید لوله مسی در ترکیه

  نیمی از لوله مسی مصرفی ترکیه از واردات تامین می‌شود

  پس از گذر از چالش بحران مالی جهانی سال‌های 2008 و 2009، ترکیه در مسیر رشد صنعتی قرار گرفت. صنعت لوله مسی نیز در این راستا پیشرفت قابل توجهی داشت. روند صعودی تولید این محصولات از سال 2009 تا 2014 ادامه داشت تا در سال 2014 به بیشترین سطح تولید در دهه جاری رسید. با آغاز چالش‌های اقتصادی ترکیه از سال 2015، صنایع این کشور دچار رکود نسبی شدند و این رکود اقتصادی کاهش سطح تولیدات صنعتی را در پی داشت.
  1398/3/26 18:21

  مصرف ظاهری کاتد مس یونان دنباله‌رو واردات

  بازیابی بازار کاتد مس یونان پس از اثرات بحران مالی جهانی

  یونان به‌رغم داشتن جایگاه ویژه اروپایی و جهانی در برخی محصولات معدنی، در زمینه مس معدنی عملا به عنوان یک تولیدکننده شناخته نمی‌شود. بزرگترین مصرف‌کننده مس تصفیه شده در یونان، شرکت هالکور، تولیدکننده محصولات مسی و آلیاژی است که حجم تولیدات آن در پی بحران مالی و رکود صنایع مصرفی در یونان، کاهش یافت و عامل افت تقاضای کاتد یونان شد.
  1398/3/26 17:58

  تلاطم پریمیوم کاتد شانگهای در فصل نخست 2019

  سطح بالای پریمیوم کاتد در آمریکا نسبت به سایر مناطق جهان

  با آغاز به کار واحدهای ذوب و پالایش صنعت مس پس از تعطیلات سال نو چینی، روند پایدار پریمیوم کاتد مس شانگهای دست‌خوش تغییرات فراوانی شد که در نهایت با کاهش تقاضا در نیمه دوم ماه مارس، کاهش یافت. این در حالی است که پریمیوم کاتد مس در روتردام و آمریکا تغییرات بسیار اندکی داشت و تقریبا ثابت بود.
  1398/3/23 10:41

  کاهش تعرفه‌های ذوب و پالایش مس با ادامه نگرانی درباره عرضه

  تداوم روند نزولی شاخص TC/RC با تعطیلی برخی معادن در پرو و شیلی

  روند کاهش تعرفه‌های ذوب و پالایش کنسانتره مس که از ابتدای سال 2019 آغاز شد به‌مدت سه ماه ادامه داشت. نگرانی درباره کاهش عرضه مس، انبارسازی کنسانتره از سوی چینی‌ها قبل از تعطیلات سال نو چینی، مسدود شدن راه ارتباطی معدن لاس بامباس در پرو و تعطیلی برخی معادن جهت انجام تعمیرات و نگهداری از جمله مهم‌ترین عوامل کاهش شاخص TC/RC در سه ماه نخست سال 2019 بود.
  1398/3/23 10:32

  کنترل بازار طلا در دست قدرت‌های اقتصادی؛

  تنش‌های تجاری موثرترین عامل تعیین قیمت طلا

  قیمت طلا در نیمه دوم ماه آوریل و ماه مِی به‌دلیل تنش‌های تجاری میان چین و ایالات متحده، تصمیمات بانکی آمریکا مبنی بر عدم تغییر نرخ بهره، تغییر شاخص دلار و ارزش سهام بازار آمریکا دست‌خوش فراز و نشیب‌هایی شد که در نهایت با تداوم درگیری‌های تجاری قیمت طلا افزایش یافت.
  1398/3/14 01:34

  بررسی بازار مس در 7 هفته اخیر

  کاهش قیمت مس در پی تشدید تنش‌های تجاری

  تشدید تنش‌های تجاری میان چین و ایالات متحده، اعتراضات افراد محلی و مسدود کردن راه‌های ارتباطی معدن لاس بامباس و کاهش میزان رشد چین نسبت به آنچه که انتظار می‌رفت، مهم‌ترین عناوین خبری بازار مس را طی ماه‌های آوریل و مِی به خود اختصاص دادند. روند کاهش قیمت مس در ماه مِی با سرعت بیشتری همراه بود و در روز پایانی ماه به کم‌ترین مقدار خود طی دو ماه گذشته رسید.
  1398/3/13 19:53

  شناخت فرآیندهای تولید فویل مسی

  امکان دسترسی به ضخامت‌های کمتر فویل در الکتروشیمی

  به‌طور کلی، دو فرآیند برای تولید فویل مسی در جهان وجود دارد؛ نخست فرآیند مکانیکی، دوم فرآیند الکتروشیمیایی. در فرآیند مکانیکی از نورد سرد و گرم استفاده می‌شود که طی مراحل مختلف ضخامت ورق تا حد فویل کاهش می‌یابد. در مقابل در فرآیند الکتروشیمیایی از انحلال مس در الکترولیت و بازنشانی (احیای) آن بر زمینه‌ای با ضخامت مورد نیاز بهره گرفته می‌شود. شایان ذکر است که تولید فویل به‌روش الکتروشیمیایی، امکان دسترسی به ضخامت‌های کمتر را در مقایسه با روش مکانیکی (نورد) فراهم می‌سازد.
  1398/3/12 19:18

  چین و تایوان بزرگ‌ترین تبادل‌کنندگان فویل مسی

  انحصار 80 درصدی فویل مسی در بازار آسیای شرقی

  مطالعه تجارت جهانی فویل مسی و آلیاژی حاکی از وجود انحصار در بازار آسیای شرقی است. 6 کشور در این منطقه، زمامداران تجارت 80 درصد از فویل مسی جهان هستند که طی دو دهه اخیر نه‌تنها از انحصار آن‌ها کاسته نشده، بلکه روابط قدرتمند تجاری میان آن‌ها، به تحکیم بیشتر این وضعیت نیز انجامیده است. صنعت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی به‌عنوان مهم‌ترین مصرف‌کننده فویل، یکی از صنایع توانمند در کشورهای آسیای شرقی است.
  1398/3/12 19:09

  افت شدید تجارت جهانی مس در ماه سپتامبر

  شیلی در فراز و نشیب صادرات مس

  تجارت کنسانتره مس در جهان که متاثر از صادرات کنسانتره مس از شیلی و واردات آن به چین است، در سال‌های 2017 و 2018 با نوساناتی همراه بود. از دلایل مهم این نواسانات می‌توان به اعتصابات کارگری در معادن مختلف جهان از جمله اسکوندیدای شیلی و وقفه‌های تولیدی در سال 2017 و شرایط نامساعد آب و هوایی شیلی در سه ماهه نخست سال و همچنین وقوع تنش‌های تجاری میان چین و ایالات متحده در سال 2018 اشاره کرد.
  1398/2/24 18:09

  رشد تقاضای مس چین در گروی توسعه اقتصادی

  واردات کاتد مس چین در سال 2018 افزایش یافته است

  تجارت جهانی کاتد مس در سال‌های 2017 و 2018 به‌صورت تقریبا یکنواخت بوده و با شیب ملایمی رشد کرده است. درصد بالایی از این رشد به‌دلیل افزایش رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه و متعاقبا افزایش نیاز به کاتد مس آن‌ها است. جمهوری خلق چین، بزرگ‌ترین واردکننده کاتد مس در جهان، علی‌رغم تلاش‌های زیاد برای خودکفایی در تولید کاتد مس، به‌دلیل رشد اقتصادی بالا و ممنوعیت واردات قراضه کم‌عیار مسی در سال 2018 ناچار به افزایش واردات این محصول شده است.
  1398/2/24 18:07
150