یسنا کوچک‌زاده

کارشناس ارشد مهندسی مواد و تحلیل‌گر بازار

  55 معدن مس در ایران فعال هستند

  ارزش افزوده 63.5 هزار میلیارد ریالی استخراج مس

  ذخایر مس در سراسر جهان برابر با 830 میلیون تن مس محتوی گزارش شده است که 24 میلیون تن آن در خاک ایران نهفته شده و با سهم 2.9 درصدی، جایگاه نهم از فهرست کشورهای برتر از نظر میزان ذخایر مس را به‌خود اختصاص می‌دهد. در کشور، 131 کانسار مس به‌ثبت رسیده است که 55 واحد از آن‌ها بر اساس آخرین گزارش فعالیت معادن، در حال بهره‌برداری هستند. استخراج سنگ مس در سال 1396، بالغ بر 63.5 هزار میلیارد ریال ارزش افزوده برای کشور به ارمغان داشته است.
  1398/5/12 17:44

  نقش معدن‌کاری کوچک و دستی در صنعت مس

  تولید سمانته در ایران به‌صورت دستی هم انجام می‌شود

  با توجه به‌برنامه‌های دولت و شرکت ملی صنایع مس برای افزایش تولید کاتد مس، نیاز به ماده اولیه به‌ویژه معدنی جهت تحقق این هدف، تشدید خواهد شد. بر این اساس و با توجه به نبود ذخایر بزرگ دیگر نظیر سرچشمه، سونگون و میدوک در کشور، نقش معدن‌کاری کوچک و دستی پررنگ‌تر جلوه می‌کند. در خصوص تولید مس سمانته، علاوه بر معدن‌کاری کوچک، تولید به‌صورت دستی نیز وجود دارد؛ هرچند، اطلاعات مدونی از فعالیت آن‌ها در دست نیست. توسعه معدن‌کاری کوچک با سرمایه‌گذاری دولت و شرکت ملی صنایع مس، قادر به کسری عرضه ماده اولیه تولید کاتد در آینده این صنعت خواهد بود.
  1398/5/12 09:05

  توسعه صنعت مس معدنی حامی رشد اقتصادی

  پیش‌بینی تحقق ظرفیت 2.4 میلیون تنی کنسانتره مس تا 1404

  هدف‌گذاری ظرفیت تولید 700 هزار تن کاتد در سال توسط دولت در چشم‌انداز 1404، سبب شده تا سرمایه‌گذاری‌ها از سوی شرکت‌های معدنی صنعت مس به این بخش جذب شود و به ظرفیت‌های تولید کنسانتره مس در کشور طی سال‌های آتی افزوده شود. از سوی دیگر جذابیت حلقه معدنی از تولید مس نیز در این توسعه بی‌تاثیر نیست و سهم ارزش افزوده بخش معدن‌کاری مس از کل ارزش افزوده معدنی کشور گویای سودآوری قابل ملاحظه این حوزه است.
  1398/5/10 16:08

  رشد تولید مس معدنی در سال 2018

  سهم 1.4 درصدی تولید مس ایران از جهان

  در سال 2018، حدود 21 میلیون تن مس محتوی معدنی تولید شد که حدود 77.5 درصد از حجم تولید جهانی در دست 10 کشور برتر تولیدکننده این محصول بود. بزرگ‌ترین تولیدکننده مس معدنی در جهان، کشور شیلی با سهم 27.6 درصدی است و ایران با حجم تولید بالغ بر 300 هزار تن مس معدنی، تنها سهم 1.4 درصدی از تولید جهانی مس را تشکیل می‌دهد.
  1398/5/10 15:55

  واردات کنسانتره مس چین به 20 میلیون تن رسید

  رشد صادرات کنسانتره مس خاورمیانه، مرهون توسعه صنعت مس ایران

  تقاضای کنسانتره مس به‌عنوان مهم‌ترین ماده اولیه تولید مس تصفیه شده، با رشد روزافزون تقاضای مس تصفیه افزایش یافته است و با توجه به تمرکز ذخایر در برخی مناطق و تمرکز تقاضا در چین و آسیا، تجارت جهانی این محصول معدنی نیز رشد روزافزون داشته است. در سال 2018، بیش از 36 میلیون تن کنسانتره در مسیرهای بین‌المللی جابه‌جا شده است که سهم صادرات ایران تنها، 0.7 درصد است و انتظار می‌رود که با توسعه تولید کاتد، با کاهش همراه باشد.
  1398/5/9 10:40

  رشد صادرات مقاطع مسی و آلیاژی ترکیه 3 برابر سریع‌تر از واردات؛

  ایتالیا و بلغارستان، بزرگ‌ترین بازارهای هدف صادرات مقاطع مسی ترکیه

  پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، در دهه 2010 موجبات تحرک بیشتر چرخ توسعه این کشور را فراهم کرده است. قوانین حمایتی از صنایع خاص نیز موجب افزایش تولید و در پی آن افزایش صادرات ترکیه شد. محصولات مسی همواره جزء لاینفک پیشرفت و توسعه صنایع و زیرساخت‌ محسوب می‌شوند. افزایش ظرفیت تولید مقاطع مسی در سال‌های اخیر موجب شده تا ترکیه در این زمینه از خالص واردکننده به خالص صادرکننده در سال‌های اخیر تبدیل شود.
  1398/4/11 20:13

  تامین مصرف داخلی، تنها با واردات کاتد مس؛

  یونان کشوری با ذخایر چند میلیون تنی مس و بدون تولید مس معدنی

  مطالعه تراز تجاری کاتد مس طی سال‌های 2001 تا 2017، یونان را یک کشور خالص واردکننده نشان می‌دهد. صادرات اندک کاتد مس از یونان سبب شده تا مصرف ظاهری آن تقریبا برابر با خالص واردات کاتد مس باشد. بنابراین با توجه به صادرات ناچیز مس تصفیه شده از یونان، می‌توان اذعان داشت این کشور تولیدکننده کاتد مس به شمار نمی‌آید.
  1398/4/11 20:08

  جهش تقاضای سیم و کابل برقی ترکیه؛

  شکوفایی اقتصاد و صنعت ترکیه، محرک مصرف سیم و کابل

  سیم و کابل، یکی از ملزومات توسعه صنعتی و اقتصادی است و با گسترش روند برقی‌شدن کلیه صنایع و جوامع، بر تقاضای سیم و کابل به‌طور روزافزون افزوده می‌شود. ترکیه نیز به عنوان یکی از اقتصادهای در حال پیشرفت و توسعه، برای تامین این حجم از تقاضای در حال افزایش، روند توسعه ظرفیت و صنعت سیم و کابل برقی را فراهم آورده است. علاوه بر این، توسعه واردات کابل‌های فشار قوی و فشار ضعیف به‌همراه احداث و بهره‌برداری هر چه بیشتر از تولیدکنندگان سیم و کابل در ترکیه، در تامین تقاضای داخلی نقش‌آفرین بوده است.
  1398/4/11 17:07

  روند صعودی صادرات لوله مسی ترکیه در سال‌های اخیر؛

  مناطق ویژه اقتصادی یا صنعتی مقصد لوله مسی ترکیه

  در زمینه تجارت لوله مسی، به دلیل حجم صادرات اندک، ترکیه به عنوان یک کشور خالص واردکننده محسوب می‌شود که حجم صادرات در در دوره 11 ساله مورد مطالعه با افزایش همراه بوده است. به دلیل معافیت‌ها و مشوق‌هایی که به واحدهای مستقر در مناطق ویژه اقتصادی یا صنعتی تعلق می‌گیرد، 24 درصد از صادرات لوله مسی ترکیه به این مناطق در سراسر جهان صادر می‎شود.
  1398/4/4 19:14

  جولان شیلی و قزاقستان در بازار مس یونان،

  بحران مالی و رکود اقتصادی، چوب لای چرخ صنعت مس یونان گذاشت

  یونان از جمله کشورهای کمتر توسعه‌یافته در منطقه اروپا است که در تولید برخی از مواد معدنی، نام خود را در فهرست برترین تولیدکنندگان جهان به ثبت رسانده است. با این حال، صنعت مس یونان، از این قافله جا مانده و این کشور، برای توسعه صنعتی وابسته به واردات کاتد شده است. تقاضای کاتد مس یونان طی دهه 2000 بالغ بر 110 هزار تن در سال بود که با وقوع بحران مالی جهانی و رکود اقتصادی در اروپا و یونان به حدود نصف رسید. بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس تصفیه شده در یونان، شرکت هالکور، تولیدکننده محصولات مسی و آلیاژی است که حجم تولیدات آن در پی بحران مالی و رکود صنایع مصرفی در یونان، کاهش یافت و عامل افت تقاضای کاتد یونان شد.
  1398/4/4 19:10

  افزایش واردات جهانی بلیستر و آند در نیمه دوم 2018؛

  تنش‌های تجاری و افت شدید واردات قراضه آمریکایی به چین

  آمار تجارت بلیستر و آند مسی در جهان طی نیمه دوم سال 2018 روند متغیری داشت. اعلام مقررات تجاری جدید در خصوص ممنوعیت و محدودیت واردات قراضه به چین و همچنین تنش‌های تجاری میان چین و ایالات متحده سبب شد تا مس تصفیه نشده در جهان پس از ثبت یک رکورد در ماه سپتامبر در باقی‌مانده ماه‌های سال 2018 به محدوده متوسط خود در ماه‌های گذشته بازگردد.
  1398/3/27 17:08

  نقش پررنگ‌تر کابل‌های خارجی در بازار ترکیه

  جولان چین و بلغارستان در بازار سیم و کابل ترکیه

  توسعه صنایع مصرف‌کننده اصلی در ترکیه، به‌دنبال رشد اقتصادی این کشور طی 2 دهه گذشته، سبب شده تا تقاضای این کشور به سیم و کابل برقی (فشار قوی و فشار ضعیف) افزایش یابد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقاضای کابل‌های برقی در ترکیه، به‌طور میانگین، بیش از 238 هزار تن در سال است که روندی صعودی دارد. گفتنی است که به‌طور میانگین حدود 9 درصد از تقاضای داخلی کابل‌های فشار قوی و فشار ضعیف، از طریق واردات تامین می‌شود.
  1398/3/26 18:28
160