جواد کاوندی

  مدیرعامل شرکت پاسارگاد فلز خاورمیانه عنوان کرد:

  ضرورت آزادسازی تجارت سرب

  مدیرعامل شرکت پاسارگاد فلز خاورمیانه گفت: محدودیت‌های گسترده در خصوص واردات باتری فرسوده از کشورهای همسایه، در کنار موانع جدی بر سر راه صادرات شمش سرب، دو چالش جدی برای صنعت سرب کشور محسوب می‌شوند که نه تنها امکان هرگونه توسعه‌ای را از این صنعت گرفته‌‌اند بلکه حیات آن را نیز به خطر انداخته‌اند.
  1399/8/7 12:41

  مدیرعامل شرکت صنایع بازیابی فلزات رنگین مطرح کرد:

  اهمیت تکنولوژی و ضرورت دستیابی به مواد اولیه سرب

  مدیرعامل شرکت صنایع بازیابی فلزات رنگین گفت: امروزه به ‌واسطه پیشرفت تکنولوژی، امکانات بیشتری برای تولید مواد معدنی و فرآوری آن، پدید آمده است. کمبود یا فقدان مواد اولیه در برخی از صنایع نشان می‌دهد که دستیابی به تکنولوژی پیشرفته در بخش معدن و صنایع معدنی ایران، به چه اندازه حائز اهمیت است. در این میان، صنعت سرب به‌ عنوان یک صنعت استراتژیک، نیاز به بازنگری اساسی در فرآیندهای تولید دارد. با توجه به اینکه مواد اولیه شمش سرب از سه منبع، کنسانتره سرب، باتری فرسوده و بازفرآوری‌ باطله، تامین می‌شود، بنابراین ضرورت دارد تا برای بهره‌گیری هرچه بیشتر از این سه منبع، تکنولوژی استخراج و فرآوری سرب را ارتقا دهیم.
  1399/8/3 15:28

  مدیرعامل شرکت معادن سرمک:

  با شعار «ممنوعیت خام‌فروشی» به واحدهای فرآوری فشار وارد می‌کنند/ خطر کاهش سرمایه‌گذاری در بخش معدن

  مدیرعامل شرکت معادن سرمک گفت: وقتی دولت واحدهای فرآوری سرب و روی را ملزم به پرداخت حقوق دولتی مضاعف نسبت به صادرکنندگان ماده خام می‌کند، چگونه در چنین شرایطی انتظار تحقق «جهش تولید» را داشته باشیم. متاسفانه دولت از یک طرف شعار می‌دهد که خام‌فروشی ممنوع است و از طرف دیگر به تولیدکنندگانی که واحد فرآوری تاسیس می‌کنند تا ماده خام را به یک محصول با ارزش‌افزوده بالا تبدیل نمایند، بی‌محابا فشار وارد می‌کند؛ بدون آنکه توجه کنند که ایجاد محدودیت در صادرات، سرمایه‌گذاری در بخش معدن را در بلندمدت به مخاطره می‌اندازد.
  1399/8/1 13:10

  مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان:

  صنعت سرب به تجارت گسترده وابسته است

  مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان گفت: با وجود اینکه 90 درصد از شرکت‌های تولیدکننده شمش سرب نیازمند واردات باتری فرسوده به عنوان ماده اولیه هستند، اما هیچ‌گونه امکانی برای مبادلات تجاری در صنعت سرب وجود ندارد. اگر دولت به دنبال ایجاد شرایطی است تا «جهش تولید» تحقق یابد، باید کلیه راه‌ها را برای واردات باتری فرسوده، در کنار صادرات شمش سرب آزاد کند.
  1399/7/24 11:29

  مدیرعامل شرکت ذوب روی اصفهان خبر داد:

  کوره القایی جدید نصب می‌شود/ مکانیزه شدن عملیات شارژ ورق روی به داخل کوره

  مدیرعامل شرکت ذوب روی اصفهان گفت: به منظور بالا بردن راندمان ذوب در مرحله تبدیل ورق به شمش و همین طور کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی، ضمن استفاده از سوخت فسیلی در کوره ذوب، یک دستگاه کوره القایی خریداری شده است که به زودی ساخت آن به پایان می‌رسد. علاوه بر این، عملیات شارژ ورق به داخل کوره نیز که در حال حاضر تقریبا در تمامی کارخانه‌های تولید روی به صورت دستی انجام می‌شود، مکانیزه شده و کار سخت پرتاب ورق به داخل کوره و مواجهه با گرمای کوره نیز از روی دوش نیروی انسانی برداشته می‌شود.
  1399/7/22 17:52

  مدیرعامل شرکت آرتا روی زنجان:

  صنعت استراتژیک روی، نیازمند مبادلات بین‌‌المللی است

  مدیرعامل شرکت آرتا روی زنجان گفت: نه تنها واردات خاک روی با ممنوعیت مواجه است بلکه صادرات شمش روی با وجود موانع تحریمی و دولتی تقریبا غیرممکن شده است.
  1399/7/12 05:57

  مدیرعامل شرکت نیرو گستر تابان:

  باتری‌سازان به بازیافت سرب از باتری فرسوده روی آورده‌اند/ کمبود تولید معدنی سرب در کشور

  مدیرعامل شرکت نیرو گستر تابان گفت: اگر سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در معادن سرب صورت بگیرد و از صادرات خاک معدنی نیز جلوگیری شود، بی‌تردید هیچ شرکتی، اعم از تولیدکننده شمش سرب یا باتری، به سمت بازیافت سرب از باتری فرسوده نخواهد رفت و این امر می‌تواند به حفظ محیط زیست هم کمک کند.
  1399/7/6 03:05

  مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان مطرح کرد:

  ضرورت بازخوانی قوانین صنعت سرب با همکاری دولت و بخش خصوصی

  مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان گفت: کمبود مواد اولیه تولید شمش سرب مسئله‌ای نیست که بتوان به راحتی آن را کتمان کرد. بسیاری از تولیدکنندگان به واسطه نبود مواد اولیه (کنسانتره سرب و باتری فرسوده) به تعطیلی کارخانه تن داده‌اند و به مشاغلی خارج از صنعت و معدن گرایش پیدا کرده‌اند. از طرفی دولت نظارت چندانی بر قیمت‌گذاری‌ شمش سرب ندارد و عملا دلالان در بازار آزاد، نرخ مورد نظر را بر مشتری تحمیل می‌کنند. اگر دولت عزم جدی برای ثبات در بازار سرب را دارد، باید با همکاری انجمن‌های بخش خصوصی، قوانین جدید و قاطع‌تری تبیین کند.
  1399/7/2 06:29

  رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران:

  بازار فولاد باید بر مبنای عرضه و تقاضا به تعادل برسد

  رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: برای حل مشکلات صنعت فولاد باید بر اساس قواعد بین‌المللی که امتحان خود را پس داده است، عمل کنیم. یکی از این روش‌ها، قیمت‌گذاری بر مبنای عرضه و تقاضا در بازار است؛ روشی که عملا در داخل کشور معنایی ندارد. بنابراین اگر روند به همین منوال ادامه پیدا کند و دولت به تبع آن، تصدی‌گری خود را افزایش دهد، باید منتظر رخدادهای غیرمنتظره در صنعت فولاد باشیم.
  1399/6/27 03:42

  مدیرعامل معدن‌کاران فیاضی:

  توسعه معادن سرب و روی بدون ماشین‌آلات جدید امکان‌پذیر نیست

  مدیرعامل معدن‌کاران فیاضی گفت: در حالی که واردات ماشین‌آلات معدنی به عنوان یک سرمایه‌گذاری مهم جهت تکمیل زیرساخت‌های یک کشور محسوب می‌شود اما متاسفانه با توجه به وضع تعرفه گمرکی 120 تا 160 درصدی در این زمینه و همچنین جهش نرخ دلار، عملا راهی برای واردات ماشین‌آلات به‌روز باقی نمی‌ماند. بنابراین وجود چنین شرایطی باعث شده است که ما معدن‌داران بخش سرب و روی کشور نتوانیم در راستای توسعه فعالیت معدنی از ماشین‌آلات و تجهیزات روز دنیا بهره‌مند شویم.
  1399/6/26 05:03

  مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران مطرح کرد:

  ضرورت توجه به بومی‌سازی تکنولوژی صنایع معدنی در دوران تحریم/ توان خدمات مهندسی بالایی در کشور وجود دارد

  مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران گفت: اگر سیاست‌ها به نحوی تبیین شود که ارتباطات بین‌المللی ایران گسترده شود، بی‌تردید فعالیت اشتراکی با دنیا در راستای ارتقای تکنولوژی مورد استفاده در معادن و صنایع معدنی می‌تواند موجب توسعه بخش معدن شود اما وقتی شرایط به سمتی پیش می‌رود که به شکل همه‌جانبه‌ای مورد تحریم واقع می‌شویم، راهی جز بومی‌سازی و تکیه بر توان داخلی باقی نمی‌ماند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما در کشور این است که دقیقا زمانی موضوع بومی‌سازی صنایع کشور مطرح می‌شود که در شرایط تحریمی قرار گرفته‌ایم. این در حالی است که وقتی تحریم‌ها به مرور از تب و تاب می‌افتد و قدری کاهش می‌یابد، به طور کامل بحث بومی‌سازی کنار گذاشته می‌شود.
  1399/6/19 15:00

  مدیر گروه معدنی و بازرگانی زرمش:

  معدن سرب و روی شمال تنگه دزدان زیرزمینی می‌شود/ چالش افزایش هزینه حمل مواد معدنی

  مدیر گروه معدنی و بازرگانی زرمش گفت: یکی از برنامه‌های گروه زرمش در مسیر توسعه معدن شمال تنگه دزدان، تبدیل این معدن به یک معدن زیرزمینی طی سه سال آینده است تا از این طریق بتوانیم به ذخایر پرعیارتری از سرب و روی دست یابیم. این فرآیند علاوه‌ بر اینکه عملیات هزینه استخراج مواد معدنی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد، میزان باطله‌ کمتری نیز به همراه خواهد داشت و در نتیجه، مخاطرات زیست‌محیطی را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
  1399/6/19 12:25
2639